KULTURA

Dny evropského dědictví otevřou brány zábřežského hradu. Uvede je středověký den a doplní dvojvýstava na zámku Skalička

4. září 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Dny evropského dědictví otevřou brány zábřežského hradu. Uvede je středověký den a doplní dvojvýstava na zámku Skalička Zábřeh – Dveře památek otevřou v Zábřeze od 6. do 8. září opět Dny evropského dědictví. Jejich slavnostní zahájení zpřístupní v pátek 6. září mimořádně i prostory zábřežského hradu.

Sokolníci, šermíři a oheň

„Připomeneme význam Zábřeha jako sídla panství s jeho městským hradem a zámkem. Historické budovy panského sídla zároveň ožijí sokolníky a šermíři,“
zve starosta města František John. Chybět podle něho nebudou ani místní kováři a v závěru ohňová show.

Dvojvýstava na Skaličce

Na zámku Skalička i letos přivítají Dny evropského dědictví tradiční vernisáží. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na dvojvýstavu s názvem Oheň v duši. V sobotu 7. září v 16 hodin proběhne vernisáž díla Jaroslava Kláta, jenž je ve své generaci spíše francouzským malířem, a Kristýny Šebestové s abstraktním uměním. Výstava bude na Skaličce k vidění do 27. října.

Městská hra pro všechny

Připravena bude i městská hra pro děti i dospělé. Vydají se po stopách místního kulturního dědictví. „Návštěvníci budou procházet zábřežské památky a sbírat razítka. Start a cíl hry je na zábřežském hradě,“ informovala mluvčí radnice Lucie Mahdalová.

V sobotu a neděli pak bude ve městě otevřena řada jinak nepřístupných památek: kostel sv. Bartoloměje s farním muzeem, kostel sv. Barbory, zábřežský hrad a zámek, kostel Církve československé husitské, zámek Skalička, Dům Pod podloubím – Muzeum Zábřeh, Mariánský sloup a kašna na Masarykově náměstí, Šubrtova kaplička nebo železniční skanzen na opuštěném drážním tělese.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.