KULTURA

Dny evropského dědictví otevřou brány zábřežského hradu. Uvede je středověký den a doplní dvojvýstava na zámku Skalička

4. září 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Dny evropského dědictví otevřou brány zábřežského hradu. Uvede je středověký den a doplní dvojvýstava na zámku Skalička Zábřeh – Dveře památek otevřou v Zábřeze od 6. do 8. září opět Dny evropského dědictví. Jejich slavnostní zahájení zpřístupní v pátek 6. září mimořádně i prostory zábřežského hradu.

Sokolníci, šermíři a oheň

„Připomeneme význam Zábřeha jako sídla panství s jeho městským hradem a zámkem. Historické budovy panského sídla zároveň ožijí sokolníky a šermíři,“
zve starosta města František John. Chybět podle něho nebudou ani místní kováři a v závěru ohňová show.

Dvojvýstava na Skaličce

Na zámku Skalička i letos přivítají Dny evropského dědictví tradiční vernisáží. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na dvojvýstavu s názvem Oheň v duši. V sobotu 7. září v 16 hodin proběhne vernisáž díla Jaroslava Kláta, jenž je ve své generaci spíše francouzským malířem, a Kristýny Šebestové s abstraktním uměním. Výstava bude na Skaličce k vidění do 27. října.

Městská hra pro všechny

Připravena bude i městská hra pro děti i dospělé. Vydají se po stopách místního kulturního dědictví. „Návštěvníci budou procházet zábřežské památky a sbírat razítka. Start a cíl hry je na zábřežském hradě,“ informovala mluvčí radnice Lucie Mahdalová.

V sobotu a neděli pak bude ve městě otevřena řada jinak nepřístupných památek: kostel sv. Bartoloměje s farním muzeem, kostel sv. Barbory, zábřežský hrad a zámek, kostel Církve československé husitské, zámek Skalička, Dům Pod podloubím – Muzeum Zábřeh, Mariánský sloup a kašna na Masarykově náměstí, Šubrtova kaplička nebo železniční skanzen na opuštěném drážním tělese.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.