KULTURA

Dny architektury doplní filmová přehlídka

26. září 2018, 10:00, ok
Zábřeh – Letos poprvé se k republikovému festivalu Dny architektury připojí také Zábřeh. Cyklus akcí zahájí v sobotu 29. září „zápas století“ - fotbalové utkání na ploše vzniklé po zbouraných budovách bývalé textilky Perla.

V neděli pozvou pořadatelé na procházku s architekty po zapomenuté cestě, kterou kdysi lemovala dlouhá alej vedoucí od kostela sv. Bartoloměje přes sídliště Severovýchod až ke kapličce sv. Františka u Postřelmova.
Podvečer pondělí 1. října bude v Zábřeze opět patřit procházce s odborným výkladem, tentokrát podél zachovalých, ale také již zbouraných prvorepublikových staveb.
Dny architektury doplní v neděli 1. října filmový festival s názvem Film a architektura. Ten odstartuje v kině Rertro v 16 hodin a nabídne tři filmy se zaměřením na architekturu a design. Projekci zahájí krátký ruský snímek Winter přibližující prostředí Sibiře. Následovat bude celovečerní film o světově proslulé architektce Didi Contractor, která našla svůj domov na úpatí himálajských kopců. Závěrečný snímek Bloki je sociologickou sondou do historických i současných bytových komplexů v Polsku.
„Festivalem chceme přiblížit slavné i méně známé, ale přesto architektonicky výjimečné stavby, a to prostřednictvím příběhů lidí, kteří v nich žijí,“ uvedl za pořadatele Ondřej Pchálek, který také jednotlivé filmy uvede.
Bližší informace lze získat na webových stránkách Kinoretro.cz. Vstup na festival je volný. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.