ZPRÁVY

Dlouhé Stráně jsou opět bez vody

23. června 2014, 17:43, Jaroslav Kropáč
Dlouhé Stráně jsou opět bez vody Dlouhé Stráně - Přečerpávací vodní elektrárna (PVE) Dlouhé Stráně bude nejméně do poloviny tohoto měsíce mimo provoz. Technici vypustili horní nádrž, aby provedli údržbu na zařízení a opravili netěsnosti v jejím plášti. Kvůli tvorbě lokálních poruch se ČEZ pře se švýcarskou firmou Walo, která v roce 2007 rekonstrukci horní nádrže prováděla. Švýcaři odmítají uznat reklamaci.

 „Pokud se nám nepodaří najít společnou řeč, můžeme celý problém řešit soudní cestou," uvedl Petr Maralík, ředitel vodních elektráren ČEZ. Proč Švýcaři odmítají nároky na reklamaci přijmout, nechtějí zatím představitelé ČEZu blíže komentovat. Energetická firma zadala další znalecké posudky, které mají vnést do sporu více světla. Walo opravilo plášť horní nádrže v roce 2007 za zhruba tři sta miliónů korun. Podle tehdejšího vedení elektrárny měla nová vrstva pláště vydržet bez oprav dalších dvacet až třicet let.

Unikát slaví narozeniny

Vypuštěná horní nádrž může být neodolatelným lákadlem pro turisty. Pohled na dno technického unikátu se totiž v dalších letech nemusí opakovat. Dlouhé Stráně navíc letos slaví osmnácté výročí spuštění svého turboústrojí, což je o důvod k návštěvě víc. „Celkem elektrárna vyrobila přes pět miliard kilowatthodin. Na výrobu takové energie by jinak padlo asi osm miliónů tun uhlí," uvedl mluvčí ČEZu Jaroslav Jurča. Do konce letošního května navštívilo PVE více než 817 tisíc návštěvníků.


Foto: Jaroslav Kropáč

Na dně horní nádrže Dlouhých Strání probíhá v těchto dnech běžná údržba i problémové opravy asfalto - betonového pláště.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.6.2014 08:40
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
49
Reagovat
Datum: 24.6.2014 11:10
Titulek: Bez titulku
Autor: Smyl Flek z Nohavic
45
Nevím, jestli je úplně šťastné napsat, že elektrárna vyrobila x kilowatthodin. To by mohlo leckoho zmást a dovést k myšlence, že tato elektrárna skutečně nějakou energii vyrábí. Ve skutečnosti jí ale samozřejmě mnohem více sama spotřebuje, protože je to elektrárna akumulační. Když má někdo třeba mobil, ve kterém je samozřejmě dobíjecí akumulátor, který se nějakou nabíječkou dobije, tak potom asi taky nebude tvrdit, že ten akumulátor pro ten mobil energii vyrábí. Každý spíše řekne, že tu dříve dodanou energii jen uchovává. A to je stejné. Dlouhé Stráně jsou taková velká nabíjecí baterka, kterou je třeba nejprve nabít a pak teprve z ní můžeme nějakou energii získat zpět do sítě. Takže tvrdit, že nějakou energii vyrobila, a kolik by na to padlo tun uhlí, mi příjde trochu zavádějící.
Reagovat
Datum: 25.6.2014 08:42
Titulek: Docela "neodborné" přirovnání ! ?
Autor: Jarda 1
118
Jde o to že PVE totiž během dne ELEKTŘINU VYRÁBÍ (odebírá vodu z horní nádrže). V noci zpětně tuto vodu ČERPÁ do horní nádrže (využívá takzvanou "přebytečnou" elektřinu - poněvadž je podstatně je menší spotřeba). Jde o to že "napomáhá" našim ATOMOVÝM ELEKTRÁRNÁM (které nelze okamžitě "vypnout" - a tím částečně "redukuje" počet vyrobených Megaewat. (přirovnání k nějakému mobilu je naprosto "mimo realitu".
Reagovat
Datum: 28.6.2014 09:21
Titulek: Re: Docela "neodborné" přirovnání ! ?
Autor: Plumbík
55
Do nádrže naprší a nasněží a pak teče voda přes turbiny. Megawatová elektřina je zadarmo. Je to lepší než soláry. Až na to že nádrž semtam teče. Ale v mracích je v vody dost. Na co zbytečně čerpat vodu nahoru?
Reagovat
Datum: 29.6.2014 08:45
Titulek: Re: Docela "neodborné" přirovnání ! ?
Autor: Jarda 1
72
To by asi těch MW mnoho "ZADARMO" nevyrobili - za celý Rok by déšť a sníh by ani nádrž "NENAPLNIL"! ?
Reagovat

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).