KULTURA

Divadlo Šumperk nabídne v nové sezóně klasiku i současný humor

13. července 2015, 20:00, Roman Tyčka
Divadlo Šumperk nabídne v nové sezóně klasiku i současný humor Šumperk - Pestrobarevnou žánrovou směs slibuje na příští sezónu dramaturgický plán Divadla Šumperk. Hudební komedie, road story Jaroslava Rudiše či klasika z pera Williama Shakespeara, i taková bude nová sezona v šumperském divadle.

 První premiéry po prázdninové pauze se diváci dočkají už v polovině září, kdy divadlo uvede situační komedií S tvojí dcerou ne současného autora a herce Antonína procházky, který bývá přezdíván Plzeňský Moliér. Příběh manželského páru, který se rozhodl vykročit ze svého stereotypu, režíruje osvědčený Józef Z. Czernecki, který již několikrát dokázal svými inscenacemi zaplnit šumperské hlediště.

Moderní Shakespeare

Klasická komedie Shakespearův Sen noci svatojánské pobaví diváky v listopadu. Režie se ujme mladá slovenská režisérka Simona Nyitrayová, která se netají ambicí proměnit starý příběh v moderní inscenaci.
Poslední premiérou letošního roku bude černá komedie Naše městečko, kterou napsal trojnásobný nositel Pulitzerovy ceny Thorton Wilder. „Jde o hodně emoční a velice silný příběh, který věřím, že zasáhne všechny generace," uvedl ke hře ředitel šumperského divadla Matěj Kašík.

Ředitel si i zahraje

V únoru budou lákat do divadla tři mušketýři. „Osobně se na toto představení těším nejvíce. Je to skvěly titul, se kterým si určitě dobře poradí režisér Petr Veselý. Těším se i z toho důvodu, že si v inscenaci po dlouhé době zahraji," prozradil novinářům Matěj Kašík.
Léto v Laponsku je inscenace, která dramaturgický plán příští divadelní sezóny uzavírá. Diváci se mohou těžit na divadelní road story o dlouhé cestě na sever, kterou absolvují dva mladí lidé stopem. „Hru napsala dvojice Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha. Zvláště ten první jmenovaný autor patří mezi nejznámější autory. O kvalitě svědčí i to, že inscenace má na kontě Cenu Alfréda Radoka," podotkl ředitel divadla.
Šumperský herecký soubor myslí i na malé diváky, pro které chystá tradičně dvě pohádky – Aládín a kouzelná lampa a Těsnohlídkova Liška Bystrouška.

Odchod herecké opory

Bohužel, jak bývá zvykem, také po uplynulé sezóně se se šumperským divadlem rozloučil některý z herců. Největší změnou je odchod Milana Cimeráka, kterého si díky skvělým výkonům „přetáhlo“ Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. Na jeho místo vypsalo Divadlo Šumperk konkurz.


Foto: archiv

Herec Milan Cimerák opouští Šumperk. Svými výkony zaujal umělecké šéfy Divadla Petra Bezruče v Ostravě, kde bude od nové sezóny působit.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.7.2015 15:14
Titulek: Bez titulku
Autor: aNONYM
103
128
A na kolik milionů letos slavný ansámbl město vyjde?
Reagovat
Datum: 15.7.2015 11:13
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: kinderman
81
Nepřipadáte si už s tím reflexem na slovní spojení Divadlo Šumperk trochu jako pes pana Pavlova?
Reagovat
Datum: 15.7.2015 11:58
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
82
Proč bych se měl cítit jako pes, když chci vědět, na co jdou městské peníze? Jakmile se dokážou uživit herci sami, budu je mít „na salámu“. Pokud je Vám dotaz na dotace nepříjemný, potvrzujete tím trefnost otázky na divadelníky a jejich příznivce.
Reagovat
Datum: 15.7.2015 13:17
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: kinderman
118
123
Moji Pražené příměru s Pavlovovým psem opravdu nerozumějí? Nebo nechtějí rozumět? A k Vaší poslední větě: nepříjemné by mi to bylo, kdyby o dotacích rozhodovali pouze lidé, jako jste Vy, tedy uctívači ekonomických ukazatelů. Co si na sebe nevydělá, nemá právo na existenci. Ne, herci si na sebe v našich podmínkách nevydělají. Otázka zní jinak: produkuje divadlo kulturní hodnoty pro město natolik přínosné, že stojí za to je dotovat? Na to jsem od Vás zatím názor neslyšel, zato kousavé poznámky o komediantech, co se sami neuživí a natahují ruce po dotacích, pořád dokola. Kupte si abonentku, přidejte se k elitě (ano, divadlo je narozdíl od takových samohrajců z TV Šlágr, kteří si na sebe v pohodě vydělají, záležitostí kulturní elity) a pak budeme diskutovat o umělecké úrovni. Do té doby je diskuse neinspirativní, protože každý, kdo to tady sleduje pravidelně, dokáže předpovědět její průběh.
Reagovat
Datum: 16.7.2015 04:13
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Závist
102
105
Tak ať si ta kulturní ELITA divadlo sama provozuje pro své potěšení ze svého. Ať si založí ELITNÍ KLUB. Ať si elituje, ale za své.
Reagovat
Datum: 18.7.2015 12:21
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
97
101
Já neříkám, že by se nemělo dotovat, co si na sebe nevydělá. Ale proč podporovat divadlo v obci, kde je jen proto, aby si pár lidí mohlo namlouvat, že jsou nějaká kulturní elita? Znám pár lidí, co chodí do divadla, polovina z nich jsou v podstatě vidláci, ale rádi se ukazují při (rádoby) vyšší kultuře. Prostě snobové. Pane kolego, abych jen netlachal, mám návrh: zrušit profesionální soubor a v divadle nechat hrát jen amatéry a zájezdy. Pro vás, ryzí elitu, vypravit a zaplatit jednou za měsíc zájezd do některého z opravdu kvalitních divadel. Myslím, že jeden autobus by bohatě stačil :)
Reagovat
Datum: 15.7.2015 15:13
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Rocco
72
Pod anonymem se může schovat ledacos a ledaskdo. Já si osobně představuji nějakého bezdomovce, i když mi není jasné jak se dostal k počítači.
Reagovat
Datum: 15.7.2015 20:44
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Smyl Flek z Nohavic
77
Copak? Trpíš snad ztrátou paměti? To si vážně nepamatuješ jak ses dostal k počítači?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).