KULTURA

Divadlo se chystá na premiéru slavné Moliérovy komedie Zdravý nemocný

24. března 2014, 05:00, Ondřej Polák
Divadlo se chystá na premiéru slavné Moliérovy komedie Zdravý nemocný Šumperk - Klasická francouzská komedie z roku 1673 Zdravý a nemocný přivede na jeviště šumperského divadla znovu po šestnácti letech jednoho z nejvýraznějších komediografů divadelní historie. Inscenaci poslední Moliérovy hry uvede Divadlo Šumperk v premiéře poslední březnovou sobotu.

 Komedie Zdravý a nemocný se odehrává kolem chorobného hypochondra a lakomce Argana, který je typický hypochondr, egoistický, bolestínský a svoje dcery by nejraději provdal za doktory, aby měl doživotní lékařskou péči hezky pěkně gratis. Tu nejmladší dal do kláštera a až doroste, provdá ji taky za doktora. A s tou starší, která je už na vdávání se rozhodne to udělat hned. Co na tom, že její srdce hoří pro jiného. Bezplatný klystýr je bezplatný klystýr!

A když jich někdo potřebuje pětadvacet za den, to už se panečku vyplatí obětovat člena rodiny. Služebná Tonička je čistá duše a s „mužskou rýmečkou“ má své zkušenosti a tak se rozhodne dát věci do pořádku! Zda se jí to povede, posoudí nejlépe právě ženy samy při návštěvě divadelní hry snad nejznámějšího francouzského herce, režiséra a dramatika Moliéra.

„Hra ukazuje, jak člověk zaměřený jen na sebe a své problémy znepříjemňuje život druhým i sobě a nakonec sklidí jen posměch a pohrdání. Milé dámy, nezapomeňte vzít s sebou do divadla své muže, ona je ta rýmečka hned přejde,“ pobízí režisér šumperské inscenace Konrád Popel.

Mladý, svěží, a lehce popový, divadelní kabaret o muži, který tak dlouho stonal, že by sám mohl být doktorem, je ironickým pohledem na svět, kde všichni rozumí všemu, aniž by věděli, o co vlastně jde.

V titulní úloze se představí zřejmě nejpopulárnější herec šumperského ansámblu Petr Komínek. V roli jeho bratra Beralda ztvární hostující brněnský herec Miroslav Černý. Dále se diváci mohou těšit na herecké koncerty zkušených umělkyň Dany Růžičkové, Venduly Novákové a Olgy Kaštické.

Více na divadlosumperk.cz
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.3.2014 07:03
Titulek: dotace
Autor: aNONYM
32
Nevíte někdo, kolik milionů dá letos město divadlu?
Reagovat
Datum: 24.3.2014 08:12
Titulek: Re: dotace
Autor: Nechci slevu zadarmo
souhlas
114
nesouhlas
26
Rozpočet je ze zákona povinně zveřejňovanou informací na webu města, tam by to mělo být. Otázka jak všelijak zakukleně - dotace fixních nákladů + další různé ad hoc dotace (na dorovnání ztrátového provozu)
Reagovat
Datum: 24.3.2014 10:49
Titulek: Re: dotace
Autor: aNONYM
49
Našel jsem, že dle plánu na letošek je to přes 12 milionů.
Reagovat
Datum: 24.3.2014 19:53
Titulek: Uvidíme...
Autor: kinderman
souhlas
37
nesouhlas
26
Se zprávou o premiéře bych hned nerozjížděl diskusi o dotaci. Důležitější je, že právě končící sezónu z velké části podědil nový ředitel ještě po loni v červnu odejitých žabácích na prameni Swiderském a Elbelovi, zatímco za tu další už bude odpovědný. Takže bych jemu (a tím i divadlu) dal rozhodně šanci, koupil si předplatné a na vlastní oči se přesvšdčil, kam divadlo bude směřovat a zda se podaří odrazit se od uměleckého dna, kam bylo v posledních letech výše jmenovanými pány zavlečeno (obzvlášť hry a režie pana Elbela, to byla tedy síla!)
Reagovat