KULTURA

Divadlo dostane nové posily

26. listopadu 2008, 21:01, Stanislava Marešová
Divadlo dostane nové posily Šumperk - Ještě ani neuschly barvy na plakátech k první premiéře Divadla Šumperk a již se mění herecké obsazení.
Jako první ohlásila životní změnu mladá herečka Jolanta Balon, která odchází na mateřskou dovolenou.

Na její místo nastoupí nová posila, herečka Vendula Fialová. Absolventka oboru činoherní herectví na Janáčkově konzervatoři v Ostravě není pro Šumperáky neznámá, má menší roli ve hře  Kytice.

Letos   11. listopadu navíc poprvé hrála roli  princezny Pampelišky. 

Po Jolantě Balon převezme celý part již zítra 27.listopadu.Mateřské povinnosti však  nejsou jediné změny, které divadlo čekají. Již od poloviny listopadu divadlo začalo hledat další novou posilu, tentokrát za  Petra Jeřábka, který odchází do důchodu.

Divadlo se tak bude koncem sezony opět loučit. Petr Jeřábek v Šumperku působí od roku 1999. Předtím začínal jako  elév v Českém Těšíně v roce 1967 – 1970. Když se  později odstěhoval do Bulharska,  vystudoval tamní divadelní akademii VIZIT v Sofii. Do roku 1993 pak procházel řadou angažmá v Bulharsku – v Zahoře, ve Vidinu, v Jambolu a Kárdžali.

Petr Jeřábek je však také dalším hercem, který má na svém uměleckém kontě kromě jevištních rolí i celou řadu rolí filmových. Například menší roli v anglickém filmu Jack rozparovač nebo v anglickém filmu Atentát na Hitlera. Na obrazovkách České televize jsme ho mohli vidět v televizním seriálu Kauza Karel.

Divadlo Šumperk se již pustilo do hledání nové posily. "Hledáme herce - muže, ideál by byl někdo starší a zkušenější. Na naši poptávku zatím zareagovalo pár lidí, věřím, že najdeme kvalitní posilu. Nejsme pod tlakem, pan Jeřábek zde bude do konce sezony," říká ředitel divadla MgA. René Sviderski. 

V divadle to jsou první větší změny od zahájení sezony 2008/2009, kdy obměnou prošla skoro polovina souboru. Zeptali jsme se tedy pana ředitele, jak vidí současnou tvář divadla on, a zda došlo na hlasy, které prorokovaly úpadek Divadla Šumperk: "Nový soubor už spolu pracuje od června - to jsou bez prázdnin tři měsíce. Za tu dobu vznikly dvě večerní inscenace - Kytice a Hvězdy na vrbě," rekapituluje dobu nedávnou René Sviderski a dodává: "Pokud mohu dát na můj dojem a na rozhovory s režiséry, tak soubor pracuje výborně. Ohlasy na Kytici jsou výborné a sobotní premiéra muzikálu Hvězd na vrbě byla přijata bouřlivým potleskem ve stoje. Pamětníci se dopátrali toho, že to bylo po dlouhých šesti letech - tenkrát Kat a blázen v režii Davida Drábka."Ovšem změny personální nejsou jediné, které divák na vlastní kůži pocítí.  Inscenací Dora aneb sexuální neurózy našich rodičů, kdy hostuje  divadlo REPT, se obnovila tradice malých scén na Hrádku známých jako Hrádek v plamenech.  V plánu jsou  scénická čtení, monodramata, hostující umělci, večer šansonů a kabaret. 

HRÁDEK V PLAMENECH uvádí:
 
  • Pátek 5. 12. od 19:30 
DORA aneb sexuální neurózy našich rodičů - hostující soubor
  • Sobota 6. 12. od 19:30 
Zevrubný atlas hub  - monodrama
  • Sobota 13. 12. od 19:30 
Večer šansonů - za doprovodu Zdeňka Dočekala zpívají Olga Kaštická a Jiří Bartoň
  • Sobota 20. 12. od 19:30
Originální šumperský kabaret - připraví soubor divadla pod vedením Ondřeje Elbla

V novém roce bude mít také  premiéru ochotnický soubor pod vedením Bohdany Pavlíkové.

Další nemalé cíle jsou pak podle ředitele Sviderského povahy produkční: "Chceme se dostat  s našimi inscenacemi co nejvíce na zájezdy, čeká nás Žižkovská štace v Praze, určitě zavezeme Hvězdy na vrbě do Brna, kde před léty v Ha divadle vznikly. Na to vše musíme získat dost peněz, což není vůbec snadné."


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.11.2008 10:03
Titulek: DIVADLO DOSTANE POSILY
Autor: Malu
274
195
Proč pan ředitel ze souboru odvolal pana Gottwalda? Ten by věkem a zkušenostmi odpovídal...
Reagovat
Datum: 29.11.2008 11:46
Titulek: proč?
Autor: Vinnetou a Old Shatterhand
123
a tebe se pan ředitel ani nezeptal, tak jsme dopadli 19 let po listopadu
Reagovat
Datum: 15.12.2008 21:12
Titulek: Pan Sviderski se plete, to se nedopátrali pamětníci, ale
Autor: mirmit
196
214
Všichni, kteří chodíme pravidelně do divadla, si pamatujeme, že v těch posledních "dlouhých šesti letech" byly bouřlivým potleskem ve stoje odměňovány premiéry, reprízy a derniéry mnohokrát. Třeba Kabaret, Limonádový Joe,Edith a Marlene, Hello, Dolly, Hotel Modrá hvězda, Amadeus a další. A některé by si mohl pamatovat i pan ředitel Sviderski, kdyby si to pamatovat chtěl.
Mně se premiéra Hvězd na vrbě docela líbila, ale podle mě i podle toho potlesku bylo mnoho z inscenací minulých sezón lepších a divácky úspěšnějších.
A jestli si pan ředitel Sviderski myslí, že snižováním cizí práce a popíráním cizích úspěchů se jeho práce stane lepší a úspěšnější, tak je mi ho jen líto.
Reagovat
Datum: 15.12.2008 21:14
Titulek: Re: Pan Sviderski se plete, to se nedopátrali pamětníci,
Autor: mirmit
206
Zkrátilo mi to titulek. Celý měl znít: Pan Sviderski se plete, to se nedopátrali pamětníci, ale sklerotici!
Reagovat
Datum: 22.1.2009 21:54
Titulek: Sháním kontakt na přítelkyni Františka Čachotského
Autor: Roman
souhlas
0
nesouhlas
1
příspěvek smazán redakcí
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.