KULTURA

„Diváci se budou dobře bavit,“ říká principálka ochotníků z BludovaROZHOVOR

26. října 2015, 17:53, Ondřej Polák
„Diváci se budou dobře bavit,“ říká principálka ochotníků z Bludova Bludov - Poslední říjnový den načne svou čtrnáctou divadelní sezónu bludovský divadelní soubor Blud v tyátru. Diváci se mohou těšit na obnovenou premiéru komedie Amant. Představení se uskuteční na domovských prknech souboru v sále kulturního domu v Bludově od devatenácti hodin.

 „Amant je téměř klasické komediální téma se vztahovým trojúhelníkem, situační komikou, se strhující zápletkou a šťastným koncem. Děj je zasazený do současnosti, takže je dnešnímu divákovi blízký a snadno mu porozumí,” představuje aktuální hru vedoucí bludovských ochotníků a zároveň režisérka inscenace Juliana Vohralíková. Principálka prozradila naší redakci další zajímavosti nejen o chystaném představení, ale také o činnosti bludovských ochotníků.

Novou divadelní sezónu uvedete obnovenou premiérou, proč se vracíte ke staršímu kusu?
Nedá se říci, že bychom sezónu teprve zahajovali, jedno představení jsme odehráli už v létě na otevřené scéně bludovského koupaliště. Ale zpět k Amantovi, vracíme se k tomuto dílku jednak proto, že s tímto kusem jsme slavili nemalé úspěchy, jak na naší domácí scéně, tak i na představeních mimo region, a jednak proto, že v letošním roce jsme obměnili a hlavně omladili náš umělecký tým. Proto jsme raději vsadili na jistotu a oprášili osvědčený kus.

V jaké kondici je váš herecký kádr, netrápí vás podstav zájemců o ochotnické hraní?
To rozhodně ne, spíše naopak, za čtrnáct let fungování souboru jím prošla řada dobrých nebo lepších herců. Někteří přestali mít čas, jiní jej zase našli, ochotničení je hlavně o nadšení a o spoustě času, který je tomuto koníčku třeba obětovat. Ale nás to nesmírně baví. Máme mezi sebou pochopitelně i herecké stálice, na které se můžeme za všech okolností spolehnout a věřím, že je to na našich výsledcích znát. Blud v tyátru má za sebou řadu premiér, divadelních soutěží, festivalů nebo představení pod širým nebem.

V představení Amant dostanou prostor spíše nováčci, nebo zkušení herci?
V obnovené premiéře se představí herecký průřez souborem, od nováčků až po bardy. V titulní roli exceluje Ivan Šinogl, v roli matky Marie Holínková, mladý milenecký pár Katku a Radka ztvární Veronika Oláhová a Milan Jendrišák. Epizodní role tety Emilky a potrefeného policisty si střihnou Vladimíra Vichtová a Martin Juránek.

Je ochotnické divadlo nákladný koníček?
Ano, divadlo nás stojí nejen hodně času, ale i peněz. Naštěstí se můžeme opřít o kvalitní zázemí bludovského kulturáku, který nám poskytl přístřeší nejen pro naše zkoušky a vystupování, ale i pro spoustu kulis a rekvizit, které jsme za dobu naší existence nastřádali. Ovšem získávat v dnešní době peníze na chod souboru je opravdu obtížné. Na našich představeních někdy vstupné nevybíráme, jindy jen symbolicky, v případě sobotní premiéry jsme zvolili „opatrné“ vstupné třicet korun. Snad tím návštěvníky neodradíme.

Řekněte jednou větou, proč by se měli lidé 31. října zvednout z gauče a vyrazit na představení Amant do bludovského kulturáku?
Věřte, že se diváci budou od začátku do konce dobře bavit!


Foto: jam

V hlavních rolích bludovské inscenace komedie Amant baví diváky Marie Holínková, Veronika Oláhová, Ivan Šinogl a Milan Jendrišák.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.10.2015 19:16
Titulek: V Bludově to vážně žije!
Autor: Jarka Metelka
101
Tak to se již těším! Určitě se přijdu podívat!
Reagovat
Datum: 26.10.2015 22:47
Titulek: A co na to kinderman?
Autor: Smyl Flek z Nohavic
91
Vyjádří se velký známý divadelní kritik pochvalně či toto dílko spíše sepsuje? Kdo si počká, ten se třeba dočká.
Reagovat
Datum: 27.10.2015 00:29
Titulek: Re: A co na to kinderman?
Autor: Anonym
112
Tak hlavně, aby dorazil. Čím víc lidí v hledišti, tím líp pro všechny...
Reagovat
Datum: 27.10.2015 08:56
Titulek: Re: A co na to kinderman?
Autor: kinderman
122
Známý divadelní kritik ví, že ochotnická představení se netepou, těm se prostě drží palce. Sám jsem kdysi pár takových představení napsal, (spolu)režíroval a (bohužel) v nich i hrál, takže mohu prozradit, že jen dostat kompletní ansámbl na zkoušku, bývá malý zázrak. Co se ostatního týče: z loňské sezóny přetažené Norway today palec nahoru (napodruhé lepší než poprvé), S tvojí dcerou ne palec dolů, přímý přenos Hamleta s B. Cumberbatchem (v kině)- skvělý zážitek. Premiéra Snu noci svatojánské je na spadnutí.
Reagovat
Datum: 27.10.2015 12:58
Titulek: Re: A co na to kinderman?
Autor: Marta Z.
117
Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu! Zaplaťpánbůh za jakoukoli spolkovou činnost! Ať jsou to ochotníci, tanečníci, zpěváci, muzikanti, sportovci, Sokoli, fotbalisti, hasiči, zahrádkáři, chovatelé, ekologové, turisti, nebo třeba šrmíři či skauti! Vždyť právě bohatá spolková činnost dělá obec obcí a napomáhá sounáležitosti s krajem, místem, kulturou. Tato činnost dělá obec obcí! A v Bludově se toho děje celkem hodně.
Reagovat
Datum: 30.10.2015 07:34
Titulek: díla Járy Kindermana
Autor: Andre
70
na díla Járy Kindermana dodnes vzpomínám. Děj byl vždy plný humoru a co se týče hereckého výkonu hlavního autora, jak již bylo výše zmíněno, palec nahoru. Jediná chyba na tom všem je, že s tím přestal :)
Divadlo Blud v Tyátru rozhodně stojí za to. Kdo nevěří, nechť se přesvědčí na vlastní oči.
Reagovat
Datum: 2.11.2015 19:04
Titulek: A taky se bavili
Autor: Franta Jetel
68
Byl jsem tam, bylo to super, moc jsem se nasmála k mému úžasu bylo plno!! Gratulace všem! Jak hercům za super výkon, tak divákům co se zvedli z gaučů a šli se bavit a podpořit ochotníky z Bludova.
Reagovat
Datum: 7.11.2015 07:45
Titulek: Re: A taky se bavili
Autor: Lada
101
Omlouvám se za kliknutí na "nesouhlas". Klikla jsem na něj omylem a už mi to nešlo vrátit. Naopak souhlasím! :-)
Reagovat
Datum: 9.11.2015 13:16
Titulek: Re: A taky se bavili
Autor: Franta Jetel
83
Ale to přece vůbec nevadí! ;o) Každý má právo na názor a může nesouhlasit. Ale každopádně díky za souhlas. To představení bylo prostě vážně báječné!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.