ZPRAVODAJSTVÍ

Diskuze o odpadech se zvrhla v hádku

23. února 2016, 07:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Od roku 2024 už obce nebudou moci ukládat odpad na skládky. Zakazuje to totiž zákon. V Olomouckém kraji proto může vzniknout obří centrální spalovna odpadu. Také o tom se mělo minulý týden diskutovat v Šumperku. Na jednání se ale do sebe ostře pustili bývalý a současný místostarosta Šumperka a zasedání se zvrhlo v hádku. Nechutným osobním útokům museli přihlížet zástupci veřejných organizací, místní zastupitelé a starostové okolních obcí. Téměř polovina z nich se zatím odmítá připojit ke svazku Odpady Olomouckého kraje, který centrální nakládání s odpadem prosazuje.

 „Základní myšlenka centrálního nakládání s odpady je podle mě správná. Bohužel se do toho vložili politici, jejichž rozhodnutí celé věci spíš škodí. A bito na tom může být právě Šumpersko,“ uvedl Karel Hošek z MAS Horní Pomoraví. Zmiňovaný projekt počítá s tím, že s obsahem popelnic a kontejnerů se bude několik desítek let nakládat centrálně. V praxi to znamená například to, že popelnice ze Starého Města se budou vyvážet až do Zábřeha, kde se roztřídí a zamíří dál do spalovny. Kritici projektu se obávají, že obce doprava odpadu zatíží a poplatky za jeho svoz neúměrně narostou.

Velký byznys


Centrální nakládání s odpadem v celém Olomouckém kraji představuje byznys za miliardy korun a záměr proto na sebe strhává pozornost lobbistických a politických skupin. Účast ve zmiňovaném spolku tak zatím odmítá téměř polovina obcí Olomouckého kraje a některé z nich raději nabízí alternativní řešení. Třeba Rapotín dává k dispozici svoji třídírnu odpadu. „Naše prostory mají velkou kapacitu na zpracování odpadu a nabízíme je k využití pro všechny,“ uvedl jeho starosta Pavel Žerníček.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.2.2016 07:52
Titulek: Centrální svoz odpadu je dobrá myšlenka
Autor: Janíček
68
Škoda že se jí nedočkám. To mně velice mrzí, zase si to budou užívat ti mladší.
Reagovat
Datum: 23.2.2016 08:18
Titulek: Bez titulku
Autor: Kamčatka
84
Centrální spalovna je dílo lobistů kolem ČSSD a proto není náhoda, že politici ČSSD (Přichystal, Crhonek) za ni lobují a jiní (například Žerníček z ANO) je proti. Ať nebo tak, je v tom velký zájem za stamiliony a proto by si o tom měly rozhodovat obce samy a nikoli nějaký centrální svazky, který budou vždycky ve vlivu politických zájmů.
Reagovat
Datum: 23.2.2016 13:11
Titulek: Spalovna v Zábřeze?! Re: Bez titulku
Autor: Mekota
67
Crhonek s Johnem lobují za spalovnu? A kde ji chtějí postavit - v Zábřeze?
Reagovat
Datum: 23.2.2016 14:21
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Věřící občan
60
Lobujte také u svých volených zástupců. Demokratický systém vám to přímo přikazuje. Nenechte si ČR zničit svoji nečinností a bázlivostí jek to udělali dnešní senioři za totáče. Vy mladí inteligenti a elito národa, věřím vám a jsem v duchu s vámi na motlitbách. Imigranti zase upgradují a oživují u nás křesťanství. Díky jim !!!
Reagovat
Datum: 24.2.2016 09:51
Titulek: Kvapně ke dnu
Autor: Samoživořitel
75
pod most, do jeskyně, kanálu, do lesa atp. Vyvíjí se to dobře. Pobyt mimo byt v přírodě je velmi zdravý. A pro ekonomiku výhodný. Stát to nic nestojí. Banky ale nemůžou půjčovat.
Reagovat
Datum: 25.2.2016 08:35
Titulek: Bez titulku
Autor: Laďa
59
Asi bych to politikou nenazýval. Spíš mi to připadá jako slet supů nad mršinou. Tato země si zatím politiky nevychovala. Zatím bych tu partu u vlantu nazýval pravými jmény. Nenechavci, sobci, mafiáni, lháři,nezodpovědní gauneři bez politické etiky, kteří nemají na to, aby se z kdejakého problému dostali sami bez právníků.
Reagovat
Datum: 25.2.2016 15:35
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
58
To je síla!
Reagovat
Datum: 23.2.2016 15:36
Titulek: Informace o činnosti spolku Odpady Olomouckého kraje
Autor: Kryptospalovač
78
Kde má tento krajský spolek webové stránky? Nebo pracuje v utajení?
Reagovat
Datum: 23.2.2016 16:20
Titulek: distribuční síť na svoz odpadu
Autor: Sádlo
77
bude placena paušálně. Všichni občané i podniky za 50.000Kč/rok, podobně jako ostatní, dnes tak moderní osvědčené paušální platby. Bude to super-job. Česká paušální republika-nový budoucí trend.
Reagovat
Datum: 23.2.2016 17:49
Titulek: Cesta k socializmu
Autor: Emil
77
Jasně to už tu bylo! Zpátky do totace všichni budo mít vše a všichni stejně . Znovu utopie a znovu prus.....
Reagovat
Datum: 24.2.2016 05:07
Titulek: Re: Cesta k socializmu
Autor: Petr
64
Všichni budeme platit stejně, bez ohledu na příjmy. V tom je ta krása. To je na dnešní době pozitivní, že nejsme platbami diskriminovaní. A teď nam zvedli Skylink na 70Kč. Není nad pozvolna se zvyšující paušály. Své výdobytky si vzít nedáme. Odrazili jsme se ode dna.
Reagovat
Datum: 29.2.2016 11:59
Titulek: Bohužel
Autor: Občan
64
to dopadne stejně jako VHZ. Jeden velkej průser. Pár lidí se napakuje a ostatní zaplatí. Skylink a jiné nepotřebujeme, nemusíme tudíž platit. Odpady, kanalizace, vodu, TV bohužel jo...
Reagovat
Datum: 29.2.2016 15:47
Titulek: Katolíci mají v upalování a ve sračkách praxi Re:
Autor: Jeliman
94
Příznačné, že VHZ je ovládáno parazity z KDU-ČSL a u protlačování krajské spalovny stál taktéž manipulátor z KDU-ČSL náměstek Horák...
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Pocet-odpurcu-spalovny-v-Prerove-roste-Opozice-chce-referendum-224835

Reagovat
Datum: 8.4.2016 17:26
Titulek: Bez titulku
Autor: už ne
64
No jo, všude Žerníček, hlavně že občanům Rapotína se zvedl poplatek za popelnice více jak o 100%, ale mít tu spalovnua další bordel, aby "obci" tekly prachy do kapes, to jo. Co z toho budou mít občané Rapůotína??? Je to všechno jeden velkej bordel
Reagovat

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny WOHNOUT, která představí speciální akustický program v DK Šumperk v pátek 7. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí kytaristy skupiny Wohnout?

a) otec a syn
b) bratranci
c) bratři

Odpovědi posílejte do čtvrtku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku Vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny PRIESSNITZ, která představí své nové a zároveň poslední album Beztíže v DK Šumperk v pátek 24. března, vyhráli Dušan Indra ze Šumperka, Vladěna Daňková ze Šumperka, Jana Hýžďalová ze Starého Města, Josef Haramia ze Šumperka a Radek Šinkovský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.