KULTURA

Dílo Zbyňka Semeráka se po osmnácti letech vrací do Jílkovy galerie

9. ledna 2019, 08:00, Miroslav Koval (redakčně upraveno)
Dílo Zbyňka Semeráka se po osmnácti letech vrací do Jílkovy galerie Šumperk – Do první únorové neděle se mohou příznivci výtvarného umění seznamovat s „vysněným světem“ Zbyňka Semeráka. Stejnojmenná výstava temper a kreseb potrvá v šumperské Galerii Jiřího Jílka od středy 9. ledna. Slavnostní vernisáž se uskuteční v šest hodin večer.

V životě bezbranný a mezi lidmi až bezradný, od nepaměti kreslil a maloval si svůj vlastní, vysněný svět. „Maminka říkala, že jsem se s tužtičkou už narodil," řekl nám, když jsme se v roce 2000 u něho doma probírali štosy jeho temper a kreseb, uložených v deskách, které už neunesl. Matka umřela a bylo nad jeho síly zvládnout i základní nezbytnosti. O rok později odešel do domova důchodců, kde v létě 2003 ve dvaapadesáti letech zemřel.

Obrazy utkané z detailů

Zastihli jsme Zbyňka znovu ještě v mezidobí čekání v nemocnici. Kreslil tam tmavomodrou propiskou na poskládaný arch papíru drobné záznamy výšky kolem deseti centimetrů a půjčil nám jich pár spolu s obrazy na právě chystanou výstavu. Do galerie pak ale ani nevstoupil, nešel se nikdy podívat a jen se rozpačitě usmíval, když mu i sestry a doktoři výstavu chválili. Lidem se vyhýbal a jen málokdy s někým promluvil šeptem sotva pár slov. O to výmluvnější jsou jeho obrazy, hustě utkané z nejdrobnějších detailů, které by mohly být ve své nenápadnosti i samostatným a až monumentálním motivem.

Maloval dennodenně

Na stolku u okna s výhledem do proluky se stromy mezi bloky domů dennodenně maloval a prožíval tam příběhy z dávnověku, ale i ze současnosti - anebo spíš z časů rané techniky, té, co už dosloužila. Byly to snad nejčastěji lodě nebo vlaky. Ty především v jemných tužkových kresbách, na které později dobře neviděl, a proto pak temperou v zářivě bílé s jasnými akordy slavnostní červeně maloval už v jednodušší a jednoznačnější formě. Své motivy čerpal z knih, nad kterými snil o tom, co mu život odepřel. Promítal se do nich a často je sám i ve svých malbách přítomný. Stromy, rostliny, zvířata a ptáci s ním domov sdíleli a jen mezi nimi svobodně žil plným životem.
Lednová výstava, za kterou vděčíme Pavlovi Konečnému, po osmnácti letech v galerii Zbyňkova druhá, je tichou vzpomínkou, ale i připomínkou, že Zbyněk nedělitelně k Šumperku patří.


Foto: GJJ

Obrazy šumperského výtvarníka Zbyňka Semeráka zaujmou hustotou nejdrobnějších detailů, které by mohly být ve své nenápadnosti i samostatným motivem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.