KULTURA

Digitalizace kina Retro dostala od zastupitelů zelenou

4. dubna 2012, 18:05, rejdakce
Na svém posledním jednání zastupitelé podpořili digitalizaci kina RETRO. Celkové náklady na digitalizaci se odhadují na 2,35 milionů Kč. Zábřeh získal dotaci od ministerstva kultury v rámci vyhlášené páté a pravděpodobně i poslední vlny digitalizace kin. O podporu žádalo více než sedmdesát kin z celé České republiky.
„Projekt, který zpracovalo město Zábřeh ve spolupráci se Zábřežskou kulturní, s.r.o., jež je provozovatelem kina, se dostal do nejúspěšnější skupiny kin, která dostanou ze Státního fondu pro podporu české kinematografie částku v maximální možné výši 550 tisíc korun“ okomentoval financování projektu starosta Zábřeha František John.

Zábřežské kino bude vybaveno také technologií pro 3D promítání, tu už si ale uhradí Zábřežská kulturní z vlastních prostředků. „Náklady na pořízení 3D technologie, která je pro budoucnost kina nezbytná, jsou odhadovány zhruba na 300 tisíc korun,“ uvedl jednatel společnosti Zdeněk David a dodal, že digitalizace je pro další fungování kina nezbytná. V současné době již výrazně převládá distribuce nových filmů na digitálních nosičích namísto stávajících klasických 35mm kopií. Digitalizace kina umožní vedle možnosti promítání filmů v premiérových časech větší nabídku alternativního obsahu, a to např. přímé sportovní přenosy, přenosy opery, populární hudby, divadelních představení, nebo projekci vzdělávacích pořadů či dokumentů.

Digitalizací kina se rozumí především nahrazení klasického filmového projektoru novým digitálním projektorem. Nedílnou součástí digitálního kina je i server, který přehrává digitální data a dodává do projektoru signál ve vysokém rozlišení. Jednotlivé komponenty i celý systém musí splňovat standard DCI, což je soubor technických charakteristik, který stanovuje standardy pro kvalitu promítání, ale také postupy, které je nutné dodržet, aby se zaručila bezpečnost způsobů přenosu.

Kino RETRO se svoji kapacitou zhruba 150 míst bylo nově otevřeno v roce 2003, od období, kdy bylo uzavřeno v roce 1996 stávající kino Edison, museli „Zábřežáci“ zajíždět na filmová představení do okolních měst či obci.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.