KULTURA

Diether F. Domes: odsunutý rodák z Vitošova na Zábřežsku

30. července 2019, 20:00, bav
Diether F. Domes: odsunutý rodák z Vitošova na Zábřežsku Šumperk – Nová výstava s názvem Diether F. Domes: odsunutý rodák, je od předminulého pátku aktuálně k vidění v šumperském muzeu. Průřezová výstava, kterou při příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin připravilo Vlastivědné muzeum ve spolupráci se synem autora, obcí Hrabová, Farním sborem Českobratrské církve evangelické v Hrabové a s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti a vitošovskou Vápenkou, přibližuje tvorbu v regionu dosud téměř neznámého rodáka, který se v novém domově v sousedství Bodamského jezera výrazně prosadil jako umělecký sklář, kreslíř, malíř, fotograf a pedagog.

 Německý výtvarník Diether F. Domes (1939–2016) se narodil ve Vitošově na Zábřežsku v pohnutých dobách v předvečer druhé světové války. Jako šestiletý prožil vysídlení do Hesenska. Současně se prezentace Domesovy tvorby stává příležitostí přiblížit na osudech autorovy rodiny válečné a poválečné regionální události.

„Návštěvník Hollarovy galerie může sledovat proměňující se autorovy tvůrčí přístupy v jeho celoživotním díle, jeho neúnavné hledání nových cest. Převážně se pohyboval na poli abstrakce, ze které se však předmět většinou zcela nevytrácel. Primární roli v jeho kompozicích hrají linie, důležité jsou však pro něj také barva a světlo,“ zve k návštěvě tak trošku jiné výstavy, která v muzeu trvá až do 8. září, kurátorka výstavy Kristina Lipenská .

V historické části je návštěvník vtažen do dějin osady Vitošov a událostí druhé světové války v regionu, nahlédne také do problematiky odsunu německého obyvatelstva z Československa obecně i se zaměřením na Zábřežsko.

Šumperské muzeum k výstavě připravuje řadu doprovodných programů, mimo jiné komentovanou prohlídku pro veřejnost 20. srpna od 17 hodin. Výstavě bude věnováno rovněž první setkání zcela nového cyklu nazvaného S dětmi za uměním, který si muzeum připravilo jako novinku pro nejmenší návštěvníky a jejich rodiče. Na hravé odpoledne s obrazy D. F. Domese se tak mohou návštěvníci poprvé těšit ve středu 28. srpna od 15 hodin.

Po skončení výstavy se instalace od 16. září 2019 přesune na jeden týden do evangelického kostela v Hrabové, tedy přímo do Domesova rodiště.


Foto: VM

Německý výtvarník Diether F. Domes (1939–2016) se narodil ve Vitošově na Zábřežsku v pohnutých dobách v předvečer druhé světové války. Jako šestiletý prožil vysídlení do Hesenska.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.7.2019 07:19
Titulek: lumpárny politiků
Autor: Petr
Je normální, že lumpárny politiků odnáší obyčejní lidé. To platilo a platit bude
Reagovat
Datum: 29.8.2019 19:04
Titulek: dnes na ČT2
Autor: nejvyšší
17
Dnes na ČT 2 poběží dokument ,,Pakt Ribbentrop–Molotov,,. Je dobré připomenout, jak Německo a Rusko v rámci tohoto spojeneckého paktu zahájily 2. světovou válku společným útokem na Polsko v září 1939.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Pokračujerme v soutěžní vánoční nabídce. Dnes hrajeme o volné vstupenky na koncert legendární skupiny Olympic a koncert Tomáše Kočko s orchestrem. Volňásky získáte, pokud pošlete správnou odpověď a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Odpovědi je potřeba posílat pod číslem i písmenem otázky!

Soutěžní otázka č. 1: ( sk. Olympic, 13. 12., 19.00, Dům kultury Šumperk, 2 vstupenky)
Jaký byl původní název skupiny Olympic?
1a) Kašpárek
1b) Karkulka
1c) Krteček


Otázka č. 2: (Tomáš Kočko & orchestr, 19.12., 19.00, KKC Rapotín, 2x2 vstupenky)
Jaké hudební prvky se mísí ve tvorbě Tomáše Kočka?
2a) rocku, folku a jazzu
2b) bluegrassu, hip hopu, diska
2c) metalu. rapu, reggae

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Pro některý z 11 originálních dárků k filmu Ledové království 2 do šumperského kina OKO zamíří: S. Sittová, Zábřeh; Z. Galiszová, Bludov; B. Smrčková, Postřelmov; D. Jílková, Vikýřovice; J. Kupčíková, Libina; J. Kouřilová, Hrabenov a H. Hudosová, L. Čermáková, J. Růžičková, L. Zachová, J. Haramia ze Šumperka. Blahopřejeme!

Tři volné vstupenky na diashow s cestovatelem J. Kolbabou, konanou v KD Zábřeh 5. prosince, vyhrávají: Z. Trhalová ze Zábřeha, A. Sadilová z Dlouhomilova a P. Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně KD.