ZPRÁVY

Děti se seznamovaly s různými kulturami

18. května 2012, 07:35, téma DĚTI, STUDENTI, mošo
Zábřeh – Žijeme vedle sebe, ale neznáme se je název projektu, který realizoval DDM Krasohled Zábřeh v rámci Klíčů pro život. Výukové programy měly za cíl přiblížit různé národnosti dětem ze Zábřehu a okolí. Probíhaly ve třech dnech od 14. do 16. května, přičemž první z nich patřil dětem z mateřských škol a následující dva byly rezervovány pro děti z prvního stupně základních škol.
Děti se vydaly se na cestu do Afriky, kde se naučily bubnovat a tančit tamější tance, a to pod vedením Siaka Shabba Tioteho z Pobřeží slonoviny, který přijel společně se svým kolegou z organizace Afrikana. Další dva dva programy byly zaměřené na romskou kulturu, kterou přijelo reprezentovat Divadlo Líšeň se svou skupinou romských lektorů. Děti zpívaly romské písničky, vyzkoušely si romský tanec a nechybělo ani krátké povídání o romské kultuře obecně. Tibetskou kulturu přijely do Zábřehu představit zástupkyně organizace M.O.S.T., která se zaměřuje na pomoc Tibetu a tibetským uprchlíkům v Indii, malým buddhistickým mnichům a mniškám v indických Himalájích.

Na závěr každého dne dostaly děti na památku interaktivní kolečko, které popisuje světová etnika. Mohou tak postupně poznávat jednotlivé kultury. Součástí dárku byly i vystřihovací papírové panenky se zástupci jednotlivých kultur a etnik a jejich tradičních oděvů.

Cílem třídenního programu bylo především předat dětem zkušenosti a informace prostřednictvím zážitku. Seznámily se s lidmi, kteří se setkávají s kulturními stereotypy či předsudky a kteří se snaží o zdolávání těchto bariér. Zabubnovat si s černochem z Afriky, vyrobit si buddhistický modlitební praporek či naučit se romskou písničku patří mezi nástroje pochopení jiných kultur a etnických skupin.

Projekt byl finančně podpořen v rámci Klíčů pro život.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert zpěváka MICHALA HRŮZY, který se uskuteční v pátek 3. listopadu v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje kapela Michala Hrůzy?

A) M.H. Band
B) Kapela Hrůzy
C) Ready Kirken

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze, vyhráli Alena Ondráčková z Olšan, Aleš Čermák ze Zábřeha, Daria Stejskalová ze Šumperka, Ilona Krátká z Rudy nad Moravou a Marta Pudilová z Loštic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).