ZPRÁVY

Děti se seznamovaly s různými kulturami

18. května 2012, 07:35, téma DĚTI, STUDENTI, mošo
Zábřeh – Žijeme vedle sebe, ale neznáme se je název projektu, který realizoval DDM Krasohled Zábřeh v rámci Klíčů pro život. Výukové programy měly za cíl přiblížit různé národnosti dětem ze Zábřehu a okolí. Probíhaly ve třech dnech od 14. do 16. května, přičemž první z nich patřil dětem z mateřských škol a následující dva byly rezervovány pro děti z prvního stupně základních škol.
Děti se vydaly se na cestu do Afriky, kde se naučily bubnovat a tančit tamější tance, a to pod vedením Siaka Shabba Tioteho z Pobřeží slonoviny, který přijel společně se svým kolegou z organizace Afrikana. Další dva dva programy byly zaměřené na romskou kulturu, kterou přijelo reprezentovat Divadlo Líšeň se svou skupinou romských lektorů. Děti zpívaly romské písničky, vyzkoušely si romský tanec a nechybělo ani krátké povídání o romské kultuře obecně. Tibetskou kulturu přijely do Zábřehu představit zástupkyně organizace M.O.S.T., která se zaměřuje na pomoc Tibetu a tibetským uprchlíkům v Indii, malým buddhistickým mnichům a mniškám v indických Himalájích.

Na závěr každého dne dostaly děti na památku interaktivní kolečko, které popisuje světová etnika. Mohou tak postupně poznávat jednotlivé kultury. Součástí dárku byly i vystřihovací papírové panenky se zástupci jednotlivých kultur a etnik a jejich tradičních oděvů.

Cílem třídenního programu bylo především předat dětem zkušenosti a informace prostřednictvím zážitku. Seznámily se s lidmi, kteří se setkávají s kulturními stereotypy či předsudky a kteří se snaží o zdolávání těchto bariér. Zabubnovat si s černochem z Afriky, vyrobit si buddhistický modlitební praporek či naučit se romskou písničku patří mezi nástroje pochopení jiných kultur a etnických skupin.

Projekt byl finančně podpořen v rámci Klíčů pro život.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).