KULTURA

Desátá sezóna Klasika Viva ve znamení změn a novinek

3. února 2010, 00:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperk - Je to téměř k neuvěření, ale Klasika Viva zahajuje letos svou desátou sezónu.
Mnozí snad již ani nepamatujeme, kdy se koncerty konaly v prostorách obřadní síně na šumperské radnici. Za tu dobu si Klasika Viva vydobyla slušné renomé mezi hudebními projekty kraje, koncerty je možné navštívit nejen v Šumperku, ale také v Jeseníku a v Zábřehu. Projekt se rozrostl také o svou festivalovou sestru Klášterní hudební slavnosti a od letošního roku vzala Klasika Viva pod svá křídla také festival Šumperské Preludium. Tedy aktivit více než dost. Někteří se ptali, jestli to má nějaký záměr. Ale odpověď je prostá: není to záměr, je to přirozený vývoj. Není možné tříštit zájmy posluchačů na několik kusů, když víme, že na hudební akce klasické vážné hudby chodí v podstatě titíž. Věřme, že se tím zkonsolidují síly pořadatelů a posluchači tuto snahu ocení svou hojnou přítomností na koncertech.

Sezóna Klasika Viva začíná 10.2.2010 a tento první koncert sezóny je také zahajovacím koncertem Šumperského Preludia. Na koncertě vystoupí mladý, ovšem již velice renomovaný vokální soubor Gentlemen Singers a uskuteční se od 19 hodin v Klášterním kostele.

Sezóna 2010 bude svým způsobem převratná. Pro letošní rok pořadatelé nepřipravují klasické předplatné, ale připravují pro zájemce kartu Klubu přátel Klasika Viva. Karta svým způsobem nahrazuje klasickou Abonentní kartu. Její cena je 80 Kč a platí jeden rok. Při předložení této karty získává její držitel slevu z jednotlivého vstupného 20 Kč. Při dvanácti koncertech v Šumperku a odečtení nákladů na pořízení karty je sleva na vstupném 160 Kč za rok, což jsou dvě vstupenky ročně zdarma. Vzhledem k tomu, že mnoho zájemců o předplatné mělo pocit, že nedokáže navštívit všechny koncerty, měla by karta Klubu přátel klasika Viva přestat tímto pocitem svazovat. Slevu budou mít zájemci za každých okolností, jen si kartu zakoupit. K dostání jsou pro první pololetí pro Šumperk a Jeseník.

A na co je možné se těšit?
První čtyři koncerty jsou společně s festivalem Šumperské Preludium, který již od loňského ročníku je festivalem laureátů soutěží a mladých renomovaných umělců. V letošním roce nabídne Šumperské Preludium stejně jako loni čtyři koncerty, všechny se budou konat v Klášterním kostele. Je připraven houslový recitál, varhanní koncert, koncert smyčcového kvarteta i fagotového kvarteta, po delší odmlce dáme příležitost Motýlům a závěrem přivítáme také zahraničního hosta.

 

1. POLOLETÍ 2010


10.2.2010 - Šumperk, Klášterní kostel (ŠUMPERSKÉ PRELUDIUM)
GENTLEMEN SINGERS - vokální soubor
Jediný vokální soubor svého druhu u nás.

24.2.2010 – Šumperk, Klášterní kostel (ŠUMPERSKÉ PRELUDIUM)
ŠIMON MATOUŠ – housle Laureát Kocianovy houslové soutěže a soutěže Concertino Praga
LUKÁŠ KLÁNSKÝ – klavír Laureát Mezinárodní soutěže Karl Drechsel Foerderpreis v Norimberku a soutěže Beethovenův Hradec

10.3.2010 – Šumperk, Klášterní kostel (ŠUMPERSKÉ PRELUDIUM)
PAVEL SVOBODA - varhany
Laureát Mezinárodní soutěže mladých varhaníků v Opavě, Petr Eben International Organ Competition a Mezinárodní interpretační soutěže Brno

24.3.2010 – Šumperk, Klášterní kostel (ŠUMPERSKÉ PRELUDIUM)
DOLEŽALOVO KVARTETO
Laureát Mezinárodní soutěže komorní hudby Maxe Regera v Sonderhausenu

27.4.2010 – Šumperk, Klášterní kostel
PRAGUE BASSON BAND
Fagotové kvarteto členů České filharmonie

26.5.2010 – Šumperk, Klášterní kostel
MOTÝLI ŠUMPERK

15.6.2010 – Šumperk, Klášterní kostel
DUŠAN ORAVEC – kytara
LAURA CUBIEDES ROMERO – flétna (Kolumbie)


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.