ZPRÁVY

Den matek už tuto neděli

6. května 2014, 08:39, hap
Šumperk, Zábřeh - Druhou květnovou neděli si v České republice připomínáme Den matek. Slavit se bude na mnoha místech. Na vesnicích se organizace oslav ujímají většinou školy. V Šumperku si tento den mohou ženy připomenout v Kavárničce nejen pro seniory. V Zábřehu pro ně uspořádalo divadelní představení Mateřské a rodinné centrum Hnízdo.
 „Přijďte zhlédnout představení ochotnického souboru Václav s názvem Námluvy a Medvěd," zve manažerka Hnízda Irena Švédová. Představení začíná v neděli 11. května v patnáct hodin a pro maminky je připraveno i občerstvení. Na matky nezapomíná ani Kavárnička nejen pro seniory šumperské společnosti Pontis na Temenické ulici. „Den matek si připomeneme v pondělí 12. května. V deset hodin tu nejen pro ženy bude připraveno příjemné posezení. Čeká nás také vystoupení dětského sborečku z Veselé školky,“ uvedla Dagmar Jelínková z Pontisu.

Den matek patří k významným dnům, které se v České republice znovuobnovily po sametové revoluci. Tento svátek, který se v různých termínech slaví po celém světě, si u nás získal rychle oblibu. Slavíval se už ve starověkém Řecku, kdy to byl den plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey. Například v Anglii se už od 16. století slaví Mateřská neděle a ve Spojených státech amerických se první Den matek slavil v roce 1908 ve Filadelfii. V tento den maminky v Americe neuklízely, nevařily a nepracovaly, vše za ně obstaraly jejich děti.

V někdejším Československu se tento svátek začal slavit v roce 1923. Jeho velkou propagátorkou byla Alice Masaryková, dcera prvního Československého prezidenta. V současné době u nás děti většinou svým matkám děkují a předávají vlastnoručně vyrobený dárek, případně je zvou na slavnostní školní nebo obecní představení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DYMYTRY ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na metalový koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká image je typická pro členy kapely Dymytry?

A) Zahalují si tváře
B) Oblékají se do kožichů
C) Všichni nosí plnovous

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 20. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Klára Hollarová ze Šumperka a Petr Horáček z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).