ZPRÁVY

Den matek už tuto neděli

6. května 2014, 08:39, hap
Šumperk, Zábřeh - Druhou květnovou neděli si v České republice připomínáme Den matek. Slavit se bude na mnoha místech. Na vesnicích se organizace oslav ujímají většinou školy. V Šumperku si tento den mohou ženy připomenout v Kavárničce nejen pro seniory. V Zábřehu pro ně uspořádalo divadelní představení Mateřské a rodinné centrum Hnízdo.
 „Přijďte zhlédnout představení ochotnického souboru Václav s názvem Námluvy a Medvěd," zve manažerka Hnízda Irena Švédová. Představení začíná v neděli 11. května v patnáct hodin a pro maminky je připraveno i občerstvení. Na matky nezapomíná ani Kavárnička nejen pro seniory šumperské společnosti Pontis na Temenické ulici. „Den matek si připomeneme v pondělí 12. května. V deset hodin tu nejen pro ženy bude připraveno příjemné posezení. Čeká nás také vystoupení dětského sborečku z Veselé školky,“ uvedla Dagmar Jelínková z Pontisu.

Den matek patří k významným dnům, které se v České republice znovuobnovily po sametové revoluci. Tento svátek, který se v různých termínech slaví po celém světě, si u nás získal rychle oblibu. Slavíval se už ve starověkém Řecku, kdy to byl den plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey. Například v Anglii se už od 16. století slaví Mateřská neděle a ve Spojených státech amerických se první Den matek slavil v roce 1908 ve Filadelfii. V tento den maminky v Americe neuklízely, nevařily a nepracovaly, vše za ně obstaraly jejich děti.

V někdejším Československu se tento svátek začal slavit v roce 1923. Jeho velkou propagátorkou byla Alice Masaryková, dcera prvního Československého prezidenta. V současné době u nás děti většinou svým matkám děkují a předávají vlastnoručně vyrobený dárek, případně je zvou na slavnostní školní nebo obecní představení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.