ZPRÁVY

Den matek už tuto neděli

6. května 2014, 08:39, hap
Šumperk, Zábřeh - Druhou květnovou neděli si v České republice připomínáme Den matek. Slavit se bude na mnoha místech. Na vesnicích se organizace oslav ujímají většinou školy. V Šumperku si tento den mohou ženy připomenout v Kavárničce nejen pro seniory. V Zábřehu pro ně uspořádalo divadelní představení Mateřské a rodinné centrum Hnízdo.
 „Přijďte zhlédnout představení ochotnického souboru Václav s názvem Námluvy a Medvěd," zve manažerka Hnízda Irena Švédová. Představení začíná v neděli 11. května v patnáct hodin a pro maminky je připraveno i občerstvení. Na matky nezapomíná ani Kavárnička nejen pro seniory šumperské společnosti Pontis na Temenické ulici. „Den matek si připomeneme v pondělí 12. května. V deset hodin tu nejen pro ženy bude připraveno příjemné posezení. Čeká nás také vystoupení dětského sborečku z Veselé školky,“ uvedla Dagmar Jelínková z Pontisu.

Den matek patří k významným dnům, které se v České republice znovuobnovily po sametové revoluci. Tento svátek, který se v různých termínech slaví po celém světě, si u nás získal rychle oblibu. Slavíval se už ve starověkém Řecku, kdy to byl den plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey. Například v Anglii se už od 16. století slaví Mateřská neděle a ve Spojených státech amerických se první Den matek slavil v roce 1908 ve Filadelfii. V tento den maminky v Americe neuklízely, nevařily a nepracovaly, vše za ně obstaraly jejich děti.

V někdejším Československu se tento svátek začal slavit v roce 1923. Jeho velkou propagátorkou byla Alice Masaryková, dcera prvního Československého prezidenta. V současné době u nás děti většinou svým matkám děkují a předávají vlastnoručně vyrobený dárek, případně je zvou na slavnostní školní nebo obecní představení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).