ZPRAVODAJSTVÍ

Dělo u Třemešských rybníků plaší kormorány i lidi

1. března 2016, 10:00, Hana Písková
Králec, Dolní Studénky - Více než desítka obyvatel Králce a Dolních Studének si v uplynulých dnech stěžovala na neúnosný hluk, který mělo na svědomí propanbutanové dělo umístěné u Třemešských rybníků. To má za úkol plašit kormorány, které rybářům způsobují značné hospodářské škody. Po dohodě s úřady provozovatel dělo ztišil a prodloužil intervaly výstřelů. Podle ochránců přírody však ani toto opatření není ideální.

 „V uplynulých dnech si několik občanů naší obce stěžovalo na hluk, který způsobuje propanbutanové dělo. Víme, že dělo je hlučné a střílí v intervalech každých dvacet minut. Legislativně je to v pořádku, pan Horák žádné předpisy neporušuje, protože to zařízení je certifikované podle norem Evropské unie. Přesto se budeme snažit současný stav řešit, protože pro místní lidi je to opravdu nepříjemné,“ informoval na začátku uplynulého týdne místostarosta Dolních Studének Michal Strnad.
Z umístění propanbutanového děla u rybníků nejsou nadšení ani ochránci přírody. „O situaci víme, ale bohužel v současné době nemáme dostatečné páky na to, abychom dělo nechali odstranit. Přitom nejsem přesvědčen o tom, že je počet kormoránů na Třemešských rybnících tak velký, aby docházelo k extrémním škodám na chovu ryb,“ uvedl ochránce přírody Marcel Minář.

Ticho až za několik týdnů


„Podle aktuálních informací již došlo ke ztišení děla a také k prodloužení intervalu výstřelů. Tento stav by měl trvat během hnízdění ptactva do dubna a poté by střelba měla ustat zcela,“
uvedl minulý pátek místostarosta Dolních Studének. Podle ochránců přírody by bylo ideální, kdyby propanbutanové dělo bylo už v dubnu mimo provoz.
Přestože Třemešské rybníky vznikly pravděpodobně už ve 14. století a náleží k nejstarším vodním dílům u nás, nepatří tato lokalita k vzácně chráněným.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.3.2016 12:23
Titulek: Bez titulku
Autor: an
43
To dělo střílelo každé dvě minuty. Až teď to dělá rámus každých dvacet minut, tak si to v tom článku prosím opravte.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 13:30
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Youkal
43
Co na to ochránci přírody? Jsou zalezlí? Co mají kormoráni žrát? Chcípnou hlady.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 13:46
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
46
Nebo odletí tam, kde se kanonáda neprovozuje ;)
Reagovat
Datum: 1.3.2016 15:30
Titulek: Chyba dislokacyje sonickeho kanona
Autor: Agregat
87
Duraci Šumperaci , tu ste poplašeni z tupych kormoranov a že vam pambičkaři černoprdelnici rozkradaju obec pod nosami je vam putna?

Kanony je potřebi upichnuť na Schönberske apelplacy a nado tuplem naladovat a bystro porychtovať frekvencyju, by to robilo fajnu megaprdu každu minutu, by to obudilo domobranu proti NAFINTĚNYM čorkařum z Rathausu s jejich IGELITKAMA a skrbkama!
Reagovat
Datum: 3.3.2016 10:18
Titulek: Rybáři porušují zákon a šumperští úředníci nečinně přihlížejí
Autor: Marvin
31
Zákon o ochraně přírody praví http://zakony.centrum.cz/zakon-o-ochrane-prirody-a-krajiny/cast-2-paragraf-5a :
Ochrana volně žijících ptáků
(1) V zájmu ochrany druhů ptáků, kteří volně žijí na evropském území členských států Evropských společenství (dále jen "ptáci"), je zakázáno
...
d) úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat, pokud by šlo o vyrušování významné z hlediska cílů směrnice o ptácích,
...

To se týká všech ptáků včetně stěhovavých, např. labutí, které už nejspíš na ostrově vedle děla hnízdit nebudou.

Ohledně chráněných kormoránů zákon říká http://zakony.centrum.cz/zakon-o-ochrane-prirody-a-krajiny/cast-8-paragraf-88 :
Pokuty právnickým osobám a fyzickým osobám při výkonu podnikatelské činnosti

(1) Orgán ochrany přírody uloží pokutu až do výše 1 000 000 Kč právnické osobě nebo fyzické osobě při výkonu podnikatelské činnosti, která se dopustí protiprávního jednání tím, že
...
e) usmrcuje nebo chová ptáky s výjimkou těch, kteří mohou být loveni, nebo zvláště chráněné živočichy bez povolení, anebo jinak nedovoleně zasahuje do jejich přirozeného vývoje,
...

Reagovat
Datum: 6.3.2016 01:34
Titulek: Re: Rybáři porušují zákon a šumperští úředníci nečinně
Autor: Nána Lemplová?
26
Není náhodou vedoucí odělení životního prostředí a ochrany přírody v Šumperku paní Krňávková ze Zábřeha, kterou tam vyhodili z městského úřadu ..?
Reagovat
Datum: 5.3.2016 18:59
Titulek: Dělo u Třemešských rybníků plaší kormorány i lidi.Co plaší v
Autor: Vladimír Benda
24
To mi hlava nebere co je v dnešní době děje...
(Přestože Třemešské rybníky vznikly pravděpodobně už ve 14. století a náleží k nejstarším vodním dílům u nás, nepatří tato lokalita k vzácně chráněným.)
Pamatuji tam výskyt rosničky,ledňačka,výra,volavek a dalších...
Reagovat

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.