KULTURA

Dáma z Karlova mostu

1. června 2016, 19:00, Ondřej Polák
Dáma z Karlova mostu Šumperk - Nejúspěšnější česká písničkářka Radůza představí příští týden šumperskému publiku písně z nového alba Marathon - příběh běžce, které sklízí pozitivní ohlasy u fanoušků i hudebních kritiků a za počet prodaných kusů již obdrželo platinovou desku. Šansoniérka vystoupí ve velkém sále Domu kultury Šumperk v úterý 7. června společně s doprovodnou kapelou.

 Začátky její kariéry připomínají pohádkový příběh. Když ji v roce 1993 uslyšela na Karlově mostě zpívat slavná zpěvačka a skladatelka Zuzana Navarová, pozvala ji jako hosta na koncert své kapely v pražské Lucerně. Po pár týdnech už Radůza triumfovala jako předskokanka slavné americké písničkářky Suzanne Vega a o několik let později měla stejnou čest při koncertu Mikea Oldfielda.

Na co sáhne, to se jí daří

Radůze se od té doby daří vše, na co sáhne. Dávno již není jen tou holkou s harmonikou z ulice, kde kdysi začínala. Dnes se může pyšnit několika úspěšnými sólovými alby, které bez jakékoliv reklamy šplhají po žebříčcích prodejnosti, ale i publikační činností, vlastním hudebním vydavatelstvím a sbírkou mnoha ocenění.
Díky jedinečnosti a originálním písním, vycházejícím částečně z šansonu a čerpajícím inspiraci z folklóru a lidových odrhovaček, které v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební i textařské obraty, zaujala také publikum v zahraničí, například v Polsku a ve Francii.
Kromě skládání vlastních písní se věnuje komponování vážných a scénických skladeb nebo studiu lidové tvorby různých evropských národů. Je autorkou hudby k představení Století touhy (Divadlo Archa), Tři sestry (Dejvické divadlo), Romeo a Jana (Divadlo v Řeznické) nebo Tanec na konci léta (Slezské divadlo Opava).
Radůza je také zvána ke spolupráci na filmech, tvořila například pro snímek Kráska v nesnázích režiséra Jana Hřebejka.

Vstupenky stále v prodeji

Během šumperského koncertu uvede své časem prověřené písně, jako jsou Jednou to pomine, Studený nohy nebo Ať není mi líto, ovšem především zazní skladby z posledního alba Marathon - příběh běžce.
„Největší síla šansoniérky a multiinstrumentalistky Radůzy je v živém vystupování. Přijďte se o tom přesvědčit,“ pobízí za pořadatele Michaela Horáková z domu kultury.
Koncert začne 7. června v sedm hodin večer. Vstupenky za 200, 240 a 290 korun jsou stále v prodeji.


Foto: archiv

Písničkářka Radůza sklízí úspěchy také v zahraničí, například v Polsku a ve Francii.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.