ZPRAVODAJSTVÍ

Další obec vrátí lidem peníze za lepší třídění odpadu

12. března 2019, 07:00, Jaroslav Kropáč
Další obec vrátí lidem peníze za lepší třídění odpadu Okres – Zatímco v mnoha jiných městech a obcích regionu se lidem poplatky za odvoz popelnic letos zvedly, v Bludově a také v Malé Moravě nikoli. Zmiňované obce totiž zavedly revoluční systém třídění, kdy pomocí počítačů sledují množství netříděného i separovaného odpadu. Obyvatelé tak mohou na poplatcích ušetřit stokoruny.

„Každý pytel na plast a popelnice má svůj čip. Pomocí speciální aplikace dokážeme zjistit, kolik odpadu lidé vytřídili, za což jim přidělujeme body. Podle toho, kolik bodů nasbírají, jim snižujeme poplatky za svoz odpadu,“ vysvětluje fungování systému starosta Malé Moravy Antonín Marinov.
V obci se do třídění zapojila více než polovina obyvatel. „Na poplatcích za odpad jim budeme vracet v úhrnu zhruba pětatřicet tisíc korun,“ uvedl Marinov.

V Bludově začali využívat stejný model vloni. I tam jsou s ním spokojení. „Přes počáteční pochyby se ukázalo, že systém opravdu funguje. Kdo minulý rok dobře třídil, měl poplatky za odpad nižší třeba o dvě stě korun,“ dodal starosta Bludova Pavel Ston.

Administrativně není přechod na elektronický monitoring popelnic nijak náročný. „Žádná hrůza to není ani po finanční stránce. Ačkoli si můžete najmout firmu, která všechno udělá za vás, my jsme si celý monitorovací systém zařídili sami. Na víc jsme museli pořídit jen jeden počítač,“ dodal Marinov.


Ilustrační foto: redakce

Třídění odpadu jde dělat levněji, než je tomu běžné ve většině měst a vesnic. Cestu ukazuje třeba Malá Morava.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 14.3.2019 18:57
Titulek: Ach, jak naivní, Valdo, či jste zainteresován v mafii?
Autor: obří ODS mafie
V odpadové mafii začínali před 20 lety Langerův (ODS) bílý kůň - podnikatel Ivan Kyselý z Olomouce a Zemanův kancléř Vratislav Mynář z Osvětiman na Uherskohradišťsku. Součástí společnosti RCP bylo dalších osm firem roztroušených po celé Moravě, včetně RCP - Recycling park Šumperk, s.r.o., i tuto šumperskou pobočku spoluvlastnil Mynář přes P.F.Invest, s.r.o. a RCP - Recycling park, s.r.o. Z dokumentů dostupných v obchodním rejstříku lze vyčíst, že v době Mynářova spoluvlastnictví firmy Sita Moravia (před tím pojmenované jako RCP – Recycling park), skupina firem včetně osmi „dceřinek“ vlastnila aktiva až ve výši 300 milionů korun. Kdepak v 90. letech přišli ke 300 milionům korun?!
"O Mynářovu společnost pak na přelomu milénia projeví zájem francouzský gigant Suez Environnment. Stěžejní moment nastává v roce 2001. Akcionáři se rozhodnou firmu RCP Recycling park prodat belgické společnosti Européene de Services, spadající pod francouzský Suez. Firma posléze mění název na Sita Moravia. K 31. 12. 2005 došlo k fúzi se společností SITA a.s., která je vlastněna společností se sídlem v belgickém Bruselu. Dnes Mynář transakci označuje za životní obchod, na kterém vydělal stovky milionů."
Mynářův výdělek snů
http://ceskapozice.lidovky.cz/mynaruv-vydelek-snu-0lf-/tema.aspx?c=A150121_221444_pozice-tema_houd
https://demagog.cz/vyrok/11702

Podnikatel Kyselý řídil olomouckého policistu Kadlece
Řady loajálních lidí chtěl policista Karel Kadlec rozšiřovat. "Prosazoval podle spisu do budoucna na post šéfa brněnské GIBS Radomila Cikryta ze služby kriminální policie Šumperk."
https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/scenare-ze-spisu-jak-podnikatel-kysely-ridil-policistu-kadlece-20160203.html

A od té doby se chobotnice ještě rozrostla. Kyselého a Langerova firma IES Moravia Real koupila od města Olomouc šest památkově chráněných paláců, postavili si sportovní areál ve Vésce Resort Véska s.r.o. a prodali ČEZu projekt obří solární elektrárny v jihočeském Ševětíně za 2,5 miliardy, firma IES Recycling.
Kde na nákup akcií IES Moravia Real vzal Ivan Langer (ODS) 40 milionů? „Vzal jsem si úvěr,“ vzkázal Íčko Lidovým novinám v roce 2015 a jakékoliv další podrobnosti odmítl rozebírat. Třeba z čeho vysoký úvěr bude splácet, když firma sice disponuje stamilionovým majetkem, ale její výsledek hospodaření se pohybuje vždy v jednotkách milionů pod nebo nad nulou. Na splátky si tak bude muset vydělat jinde. „Rozumím tomu, že je to možná pro vás těžko představitelné, leč mé dosavadní (a věřím, že i budoucí) příjmy mi to umožňovaly a umožňují. Vy nejste a nemůžete být autoritou, které bych to měl prokazovat,“ napsal tehdy redakci v e-mailové korespondenci Langer.
Velcí hráči. Dvojice Kyselý - Langer točí stamiliony v realitách
https://www.lidovky.cz/domov/duo-k-l-toci-miliony-v-realitach.A151015_173139_ln_domov_ELE
Kdo měl to štěstí nebo známosti a dokázal před lety prodat firmě ČEZ solární elektrárnu Ševětín za 2,5 miliardy korun: kmotři z ODS Ivo Rittig a Ivan Langer. Jenže v únoru 2019 policie pod vedením Babišovy služky Bradáčové obvinila jenom tři lidi z dodavatelských firem, konkrétně na Milana Bednáře a Radka Machačku z Mapra a Renatu Přikrylovou z IES Recycling, a dva tehdejší manažery ČEZ.
https://www.e15.cz/domaci/stomilionovy-podvod-policie-navrhla-obzalovat-pet-lidi-spojenych-s-fotovoltaickou-elektrarnou-sevetin-1356180
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.