ZPRAVODAJSTVÍ

Další obec vrátí lidem peníze za lepší třídění odpadu

12. března 2019, 07:00, Jaroslav Kropáč
Další obec vrátí lidem peníze za lepší třídění odpadu Okres – Zatímco v mnoha jiných městech a obcích regionu se lidem poplatky za odvoz popelnic letos zvedly, v Bludově a také v Malé Moravě nikoli. Zmiňované obce totiž zavedly revoluční systém třídění, kdy pomocí počítačů sledují množství netříděného i separovaného odpadu. Obyvatelé tak mohou na poplatcích ušetřit stokoruny.

„Každý pytel na plast a popelnice má svůj čip. Pomocí speciální aplikace dokážeme zjistit, kolik odpadu lidé vytřídili, za což jim přidělujeme body. Podle toho, kolik bodů nasbírají, jim snižujeme poplatky za svoz odpadu,“ vysvětluje fungování systému starosta Malé Moravy Antonín Marinov.
V obci se do třídění zapojila více než polovina obyvatel. „Na poplatcích za odpad jim budeme vracet v úhrnu zhruba pětatřicet tisíc korun,“ uvedl Marinov.

V Bludově začali využívat stejný model vloni. I tam jsou s ním spokojení. „Přes počáteční pochyby se ukázalo, že systém opravdu funguje. Kdo minulý rok dobře třídil, měl poplatky za odpad nižší třeba o dvě stě korun,“ dodal starosta Bludova Pavel Ston.

Administrativně není přechod na elektronický monitoring popelnic nijak náročný. „Žádná hrůza to není ani po finanční stránce. Ačkoli si můžete najmout firmu, která všechno udělá za vás, my jsme si celý monitorovací systém zařídili sami. Na víc jsme museli pořídit jen jeden počítač,“ dodal Marinov.


Ilustrační foto: redakce

Třídění odpadu jde dělat levněji, než je tomu běžné ve většině měst a vesnic. Cestu ukazuje třeba Malá Morava.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 13.3.2019 21:08
Titulek: Šumperk, zvaný v 19. století Malá Vídeň
Autor: SUEZ v Šumperku
Zatímco ve Vídní staví městské byty a mají jich dostatek, tak mladí v Česku, pokud nechtějí žít u rodičů nebo pod mostem, jsou nuceni si vzít hypotéku a zadlužit se na celý život, pokud na půjčku vůbec dosáhnou.

O 200 kilometrů na jih, ve Vídni, mají nájemných bytů dostatek a za regulovanou cenu. Na nájem dají jen 20% z příjmu.

Na co se ve Vídni podíváte, všechno patří městu: všechna parkoviště, odtahová služba, popeláři, vodovody, kanalizace, dodávky elektřiny, plynu.

Město Vídeň má tím dostatek prostředků na investice. Protože neplatí za předražené veřejné služby zlodějům, zde v Šumperku rothschildovskému francouzskému SUEZu, svoz popelnic v Šumperku dělá akciová společnost SUEZ Využití zdrojů a.s., Praha - Vinohrady, Španělská 1073/10.

Francouzská korporace SUEZ za pomoci bývalého starosty a senátora Zdeňka Brože (nezávislá volba, nezávislý za KDU-ČSL) a místostarosty Tomáše Spurného (KDU-ČSL) a dalších korupčníků zastupitelů uchvátila v Šumperku tři nejdůležitější veřejné služby a inkasuje z nich tučné veřejné peníze a tučné zisky.

a) Vodárenství na okrese Šumperk provozuje Šumperská provozní vodohospodářská společnost ŠPVS a.s., vlastníkem 100 % akcií ŠPVS je od roku 2001 SUEZ Water CZ (dříve se jmenovala ONDEO), dceřiná společnost SUEZu. Obchodněsprávní ředitel ŠPVS, s plnou mocí zastupující akcionáře SUEZ ENVIRONNEMENT se sídlem Tour Cb21, 16, Place De L ́Iris, 92040 Paris La Defense Cedex France, je dlouholetý (do loňska) šumperský zastupitel Jan Havlíček (Brožova Nezávislá volba). Generálním ředitelem ŠPVS je Radim Jirout (ODS), zastupitel ODS v zastupitelstvu Ústí nad Orlicí. Kupujeme naši moravskou vodu od SUEZu, vodné a stočné je šokujících 91,67 Kč Kč/m3, v roce 2016 to bylo 80,99 Kč. Vodné a stočné je na okrese Šumperk dražší než v řadě západoevropských velkoměst, např. dražší než v Paříži. V Novém Malíně je vodné a stočné 48,- Kč, tam ale provozují sami, nikoli ŠPVS (SUEZ). Dne 2. 4. 2001 francouzská společnost ONDEO Services S.A. koupila 57,08 % akcií Šumperské provozní vodohospodářské společnosti, a.s. od společností CONTO a.s. a CONTO GROUP, a.s., předsedou představenstva společnosti CONTO GROUP a.s. Vratislav Kutal (ve vězení za vraždu), místopředsedou představenstva Radomír Paclík (správce Kutalova majetku), předsedou dozorčí rady Milan Šišma (ve vězení za vraždu), členem dozorčí rady Alois Mazák, bývalý ředitel odštěpného závodu 09 Šumperk, státní podnik SmVaK Ostrava, který vypracoval privatizační projekt.

b) Uchvátili letní a zimní úklid ulic a chodníků v Šumperku. V červnu 2016 SUEZ koupil úklidovou firmu EVJÁK od Stanislava a Věry Evjákových včetně zakázky od města Šumperk "Údržba veřejných komunikací, chodníků a příslušenství". Doba trvání zakázky od 01/09/2014 do 1/08/2020, cena 96 421 792,80 Kč bez DPH, datum uzavření smlouvy města Šumperk s Evjákem těsně před minulými obecními volbami, 20.08.2014. SUEZ Technický servis s.r.o., Hybešova 523/10, 787 01 Šumperk (dřívější název EVJÁK s.r.o.) dostal v roce 2016 na úklid veřejných komunikací a chodníků od Šumperka 18 MILIÓNŮ KORUN a z nich vytvořil zisk 5 MILIÓNŮ KORUN (přesně 5.151.605 Kč, viz účetní závěrka, sbírka listin v obchodním rejstříku). Z 18 miliónů od daňových poplatníků tak shrábli zisk 5 milionů do své kapsy a nevynaložili je ani na úklid města, ani na mzdy metařů. To je úžasná ziskovost, panečku, 27 %!

c) Svoz komunálního odpadu (popelnic) v Šumperku zajišťuje SUEZ Využití zdrojů a.s., dřívější název SITA CZ. SUEZ koupil v roce 2001 firmu SITA CZ od dnešního kancléře prezidenta Zemana Vratislava Mynáře. SITA CZ měla 5letý kontrakt v Šumperku od 1.07. 2012 do 30.06.2017, cena zakázky 56 milionů korun. Další 5letou zakázku na období od 1.07. 2017 do 30.06.2022 opět získala SITA CZ, nyní s novým jménem SUEZ Využití zdrojů. Předpokládaná hodnota zakázky byla 60 milionů korun bez DPH, ale šumperská radnice jim pinkla rovnou o šest melounů víc, cena 65 927 620,- Kč, datum uzavření smlouvy 14.04.2017. https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/Form03/Display/22107

Francouzskou společnost SUEZ založil v roce 1858 Lionel de Rothschild pro stavbu Suezského průplavu a Rothschildové dodnes kontrolují obří nadnárodní skupinu SUEZ přes neprůhlednou síť svých společností a fondů. Francouzský stát drží třetinu akcií SUEZu, Macron chce státní podíl privatizovat. Generální ředitelkou SUEZu (ENGIE) je Isabelle Kocher, bývalá zaměstnankyně Compagnie Financière de Rothschild. SUEZ ovládá trh s vodou a trh s odpady v mnoha zemích světa, zabývá se také energetikou.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):