ZPRAVODAJSTVÍ

Další obec vrátí lidem peníze za lepší třídění odpadu

12. března 2019, 07:00, Jaroslav Kropáč
Další obec vrátí lidem peníze za lepší třídění odpadu Okres – Zatímco v mnoha jiných městech a obcích regionu se lidem poplatky za odvoz popelnic letos zvedly, v Bludově a také v Malé Moravě nikoli. Zmiňované obce totiž zavedly revoluční systém třídění, kdy pomocí počítačů sledují množství netříděného i separovaného odpadu. Obyvatelé tak mohou na poplatcích ušetřit stokoruny.

„Každý pytel na plast a popelnice má svůj čip. Pomocí speciální aplikace dokážeme zjistit, kolik odpadu lidé vytřídili, za což jim přidělujeme body. Podle toho, kolik bodů nasbírají, jim snižujeme poplatky za svoz odpadu,“ vysvětluje fungování systému starosta Malé Moravy Antonín Marinov.
V obci se do třídění zapojila více než polovina obyvatel. „Na poplatcích za odpad jim budeme vracet v úhrnu zhruba pětatřicet tisíc korun,“ uvedl Marinov.

V Bludově začali využívat stejný model vloni. I tam jsou s ním spokojení. „Přes počáteční pochyby se ukázalo, že systém opravdu funguje. Kdo minulý rok dobře třídil, měl poplatky za odpad nižší třeba o dvě stě korun,“ dodal starosta Bludova Pavel Ston.

Administrativně není přechod na elektronický monitoring popelnic nijak náročný. „Žádná hrůza to není ani po finanční stránce. Ačkoli si můžete najmout firmu, která všechno udělá za vás, my jsme si celý monitorovací systém zařídili sami. Na víc jsme museli pořídit jen jeden počítač,“ dodal Marinov.


Ilustrační foto: redakce

Třídění odpadu jde dělat levněji, než je tomu běžné ve většině měst a vesnic. Cestu ukazuje třeba Malá Morava.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 13.3.2019 16:48
Titulek: Snizeni ceny v Bludove??? Nesmysl
Autor: Paul
Absolutne neni pravda, ze by se v Bludove snizila cena za svoz odpadu. Vloni jsme platili 450Kc na osobu, na letosek je cena stanovena na 595Kc kvuli zvyseni nakladu na svoz. Nedivim se, v Bludove muze byt cca 1.000 domacnosti, jen odhaduju, poplatek uzasnemu MESOH systemu bude pravdepodobne stejny jako jinde, tedy 50.000Kc rocne, nekdo to proste zaplatit musi, takze 50Kc na domacnost jde lidem, o kterych si opravdu myslim svoje. Tridim cely zivot a skutecne k tomu nepotrebuji nejakou podivnou firmu, ktera podle nemene podivneho klice urci, jestli produkuji ten spravny pomer mezi komunalnim odpadem, papirem a plasty, a podle toho mi treba par desetikorun slevni. A jeste k nakladum, docela by me zajimalo, na kolik prijde lidska sila, ktera musi kazdy pytel prohlednout, zvazit a zapsat, to rozhodne neni zadarmo. Btw. v tzv. inventure stanoviste udavate krome jmena, prijmeni, telefonu a mailu i sve datum narozeni, opravdu by me zajimalo proc, a odeslanim souhlasite s podminkami, ve kterych je mj. napsano, ze vase udaje budou pouzity k marketingovym ucelum, a taky ze kdykoliv na vyzvani umoznite vstup "lidovym komisarum" za ucelem kontroly vaseho stanoviste. Zasnu, na co vsechno lide pristoupi za hodne obecny slib slevy ve vysi par desetikorun. Ovsem ve jmenu ekologie samozrejme...
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):