ZPRÁVY

Další alej půjde k zemi

15. září 2015, 07:00, Hana Písková
Šumperk - Alej ve Smetanových sadech už brzy pokácí motorové pily. Jde o součást revitalizace parku, kde radnice dala přednost skácení všech stromů před variantou, která navrhovala lípy ořezat a dál o ně pečovat. Listnáče jsou podle vypracovaných posudků ve špatném stavu, protože město se o ně v minulosti nestaralo. Kvůli plošnému kácení se radnice dostala už několikrát v minulosti pod palbu kritiky, nejvíce jí lidé vyčítali mýcení v ulici 17. listopadu.

 Zatímco Štěpán Kriegler ze společnosti TreeServis, který vypracoval odborný posudek, i ochránci přírody by v parku raději viděli staré lípy, architekt Martin König, autor návrhů revitalizace sadů a s ním zástupci města jsou jednoznačně pro vykácení stromů.
„Kácet se začne v říjnu. Připomínám, že nejde o samotné kácení, ale především o další etapu obnovy zeleně. Ještě do konce letošního listopadu bude jedna strana aleje osazena novými lipami,“ mírní rozhořčení mnoha lidí nad postojem města tajemník šumperské radnice Petr Holub. Celosvětový trend je přitom opačný, o staré stromy se velké metropole snaží pečovat.

Stromy mohly růst

„Běžně provádíme takzvané výchovné a zdravotní řezy. Před třiceti lety se ve Smetanových sadech dělal korunový řez. Po takovém řezu by se však stromy měly ošetřovat alespoň každých pět let,“ uvedl Pavel Damiančík z Podniků města Šumperka. Jenže to se nestalo a tady je výsledek: „Stromy jsou napadené dřevomorem kořenovým. Pokud bychom je chtěli zachovat, třetinu bychom museli vykácet a dvě třetiny seřezat do výšky pěti metrů,“ vysvětluje Kriegler.
Lidem žijícím v okolí parku není jedno, že o stín vzrostlých stromů přijdou. „Je komické, že dnes se na jednu stranu budují u dětských školek přírodní hřiště s domečky pro hmyz a děti se učí chránit přírodu, na druhou stranu my dospělí staré stromy kácíme,“ říká paní Martina, která bydlí nedaleko Smetanových sadů v Nemocniční ulici.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.9.2015 14:42
Titulek: Jak se nám to kácení stromů nahrnulo
Autor: Mukin
122
116
Žijeme v době KÁCIVÉ. Stromy zestrárly skoro všechny najednou. Co můžeš urvi neboli pokácej dokud to jde. Můžou za to komunisti. Kromě toho, zima se blíží a co by vesele praskalo ve vznešených krbech?
Reagovat
Datum: 16.9.2015 08:06
Titulek: Re: Jak se nám to kácení stromů nahrnulo
Autor: Troud
121
116
Podle intenzity kácení stromů se dá odhadnout že bude tuhá zima.
Reagovat
Datum: 16.9.2015 21:58
Titulek: Re: Jak se nám to kácení stromů nahrnulo
Autor: Franta Flinta
111
107
No paráda, přeci za FŠECKO" můžou komunisti...a kdyby nemohli, tak si je a jim podobné vymyslíme...přeci nebudeme uvádět, že jsme si na radnici zvolili to, co tam nyní máme...
A tak vy komouši, vy nám to tu zase "totalizujte", byť už to řídí různí "závislí nezávislí, či SD nebo ČSL"......ale to už není vlastně ta NF, že???
Reagovat
Datum: 15.9.2015 15:22
Titulek: Masakr motorovou pilou
Autor: Anonym
132
115
Ale o stromy přece měla pečovat Brožova kamarádka Marta Navrátilová, vyhrávala zakázky za miliony. Údržba zeleně a parků, s.r.o. (Šumperk)
Ad "Listnáče jsou podle vypracovaných posudků ve špatném stavu, protože město se o ně v minulosti nestaralo."
Reagovat
Datum: 15.9.2015 17:01
Titulek: Nelze říci nic jiného
Autor: Karel
147
100
než že na úřadech sedí samá hovada a nahrávají si kšefty s kamarádíčky a čerpají dotace za každou cenu jelikož takové práce se nedají přesně posoudit a odhadovat náklady na ně a tak každému z těch hovad něco kápne.
Reagovat
Datum: 15.9.2015 17:45
Titulek: Nejen v Zábřehu
Autor: Jirka
110
114
ale i v Šumperku sedí na úřadech stejní debilové.A věřím tomu že je to po celém Česku.Nestačí že devastují hory samými sjezdovkami a potom se diví když foukne silnější vítr že jim to nadělá paseku.Devastují i zeleň ve městech o kterou se měli starat.Jenže to nic do kapsy nehodí,naopak to stojí peníze.Tak je lepší ,dle jejich mdlých rozumů,kácet a to bude sypat.Konečně by se nad tím měl někdo zamyslet a zatrhnout jim tipec.
Reagovat
Datum: 15.9.2015 17:52
Titulek: Re: Nejen v Zábřehu
Autor: Zdenka
127
118
Devastuje se příroda ve velkém a potom se diví že jsou Vánoce na blátě a v létě řeky bez vody.Jenže co s tím udělat když od ministerstev až po obce sedí nevzdělanci kteří by jen hrabali.Není žádná kontrola a potom to tak dopadá.
Reagovat
Datum: 15.9.2015 17:58
Titulek: Bez titulku
Autor: fridrich
105
107
Jednou jsem navštívil město Skalica(Slovensko), kde je lipová alej přes celá město, některé stromy vykáceli a nasadili nové tak že alej je pořád. Letos v létě museli obyvatelé ocenit stín stromů. Ale námi placený úředník je špatný hospodář a ekolog!!
Reagovat
Datum: 16.9.2015 18:29
Titulek: Další půjdou k zemi
Autor: X
133
159
Reagovat
Datum: 16.9.2015 18:59
Titulek: No....
Autor: Templ
133
111
"„Běžně provádíme takzvané výchovné a zdravotní řezy. Před třiceti lety se ve Smetanových sadech dělal korunový řez. Po takovém řezu by se však stromy měly ošetřovat alespoň každých pět let,“ uvedl Pavel Damiančík z Podniků města Šumperka. Jenže to se nestalo a tady je výsledek: „Stromy jsou napadené dřevomorem kořenovým. Pokud bychom je chtěli zachovat, třetinu bychom museli vykácet a dvě třetiny seřezat do výšky pěti metrů,“ vysvětluje Kriegler."

Běžte se podívat pod Klášterní kostel. Torzo buku s "korunkovými" řezy .... za účelem vytvoření vhodného prostředí pro biotické činitele. Takže neváhejte a napštěvujte tato místa, zanedlouho budou vypadat jinak.
Reagovat
Datum: 16.9.2015 19:59
Titulek: Pousmání nad trapností úředníků
Autor: Jirka
115
113
Je to pár let co jsem potřeboval pokácet na Nerudově ulici vzrostou břízu.Bylo mi na mou žádost sděleno osobně paní z MÚ (taková zrzatá krasavica to byla),ze to nelze,že je to "dominanta ulice".Dodnes na ni s "láskou" vzpomínám při čtení ne prvního sdělení o kácení národního symbolu,tedy lípy, kdy není v Šumperku žádný problém vymydlit celou alej. A tajemník Holub zmírní emoce, Šumperáci stáhnou vocas a nikdo nepodá trestní oznámení na majitele stromů, protože se o ně nestaral jak měl.Ale možná zasáhne ta spravedlivá krasavica ze Životního prostředí MÚ, protože jde přece především a jedině o ochranu přírody,že ano...?
Reagovat
Datum: 17.9.2015 07:44
Titulek: Stromy
Autor: Josef
112
139
No a ještě to chce vyhnat z města Holuby...
Reagovat
Datum: 24.9.2015 08:47
Titulek: Re: Stromy
Autor: kajir
88
101
Utečou sami,nebudou mít nač sedat.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.