KULTURA

Cyrila a Metoděje uvedou v Šumperku filmový tvůrci a církevní hodnostáři

13. ledna 2014, 20:00, Ondřej Polák
Cyrila a Metoděje uvedou v Šumperku filmový tvůrci a církevní hodnostáři Šumperk - Nový výpravný film Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů režiséra Petra Nikolaeva, autora úspěšných filmů Příběh kmotra a Lidice, uvede kino Oko v neděli 19. ledna o půl šesté večer. Premiéry se zúčastní významní představitelé církve a tvůrci, včetně šumperského rodáka a dramaturga filmu Vladislava Kučíka.

Příběh z 9. století ve strhujících obrazech líčí počátky šíření křesťanství na Velké Moravě. Hlavními postavami filmu jsou věrozvěsti Konstantin (později známý jako Cyril) a jeho bratr Metoděj, kteří byli prohlášeni za svaté a jsou označováni jako Apoštolové Slovanů. Film vznikl sestřihem úspěšného seriálu České televize.

„Filmová verze trvá bezmála hodinu a půl. Diváci se můžou těšit na skvělé herce Josefa Abrháma, Milana Bahúla nebo Vladimíra Javorského. Film je na české prostředí unikátní nejen svou výpravností, ale také množstvím použitých triků. Celkově se na filmu podílelo přes 120 herců, 3000 komparzistů a 50 profesionálních kaskadérů,“ vypočítává ředitel kina Oko Kamil Navrátil.

„Snímek asi nebude velkým „trhákem“, ale je dobře, že i s podporou státu, církví a soukromých sponzorů vznikl tento poměrně velmi drahý projekt, který se vrací k počátku dějin české státnosti a ke vzniku slovanského jazyka,“ doplňuje dramaturg projektu a šumperský rodák Vladislav Kučík.

Šumperské kino Oko historický velkofilm promítne pouze jednou tuto neděli.


Foto: archív
Na filmu Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů se podílelo sto dvacet herců, mezi nimi i populární Josef Abrhám.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.1.2014 17:42
Titulek: Tak nevím
Autor: kinderman
98
Čtyřhodinový seriál jsem s rozpaky zhlédl v létě lońského roku na ČT2 a jednalo se o nepříliš zdařile inscenované dokumentární drama. Jak sestřihem takového materiálu mohl vzniknout historický velkofilm, to nevím. Láká se tady na Abrháma a Javorského, kteří ale měli minimum scén, titulní dvojici hraje R.Zach a O.Novák. Bahúla bych vůbec nezmiňoval, jeho pojetí knížete Rastislava je herecky...směšné. Ze seriálu navíc příliš trčelo, kdy se postavy jen producírovaly před zeleným plátnem. Je dobře, že tento historický odkaz byl připomenut, ale filmařsky prostě nic moc ani v té televizi a uvedení v kinech není dobrý nápad. Jako koncesionáře mě mnohem víc potěšila podzimní série České století.
Reagovat
Datum: 15.1.2014 00:26
Titulek: Církevní agitka
Autor: Husa
50
Šmejdi z KDU-ČSL opět u moci a koryt a opět se derou o majetky. Ó jak histericky si vydupali ministerstvo orby, které bude černoprdelníkům rozdávat nakradené a terorem vymámené majetky...
Reagovat
Datum: 16.1.2014 03:17
Titulek: Re: Církevní agitka
Autor: Pass
62
Silnější požírá slabšího. Kdo se nechá sežrat nemá na světě místo. Je to evoluce-přírodní výběr. Perte se a neskučte-nikdo vám nepomůže.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.