ADÁMKOVA PORADNA

Cvičení s postiženými dětmi

29. srpna 2018, 20:00, redakce
Cvičení s postiženými dětmi Dobrý den, slyšela jsem, že je v Šumperku speciální zařízení pro postižené děti, se kterými se cvičí a jejich stav se pak zlepšuje. Chci se zeptat, jak to funguje a jestli toto zařízení funguje také v rámci sociálních služeb? Martina, Nový Malín

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Martino, představte si velkou otevřenou klec se spoustou gumiček, pružných lan, oblečků a závaží, která způsobí, že zemská přitažlivost přestane fungovat. Tak nějak vypadá speciální zařízení zvané Therasuit, které u nás v Šumperku pomáhá především dětem po dětské mozkové obrně.
Během tří až čtyřtýdenního intenzivního cvičení, kdy s dětmi cvičí speciálně proškolené fyzioterapeutky tři hodiny denně, se u dětí mění v mozku špatné pohybové vzorce a vytvářejí se nové, správné cesty, které umožní rozvoj pohybu. Na základě těchto výsledků pak může dítě s pohybovým postižením dosáhnout dalšího pokroku v rozvoji smyslů, komunikace a sebeobsluhy.
O tuto speciální terapii je neskutečný zájem, jednak pro její výsledky, ale také proto, že v našich podmínkách je tato služba finančně dostupnější než v lázeňských zařízeních, kde se k terapii přičítá ubytování a další služby, a navíc jsou děti někdy při dlouhodobém pobytu nadlouho odloučeny od svých nejbližších.
K druhé části vašeho dotazu odpovím, že v roce 2016 získal Pontis Šumperk oprávnění k poskytování zdravotní služby, aby mohl terapii Therasuit provozovat. Za velký přínos považuji to, že se nám potvrdilo, že zdravotní a sociální služby se dají s úspěchem propojovat. Jsme pyšni na to, že u nás děti nedostanou pouze zdravotní rehabilitační péči, ale i podporu v podobě sociální práce, která jim umožňuje a usnadňuje návrat mezi vrstevníky, učí se sebeobsluze, navrací jim sebevědomí. Sociální pracovnice s dětmi i jejich rodiči komunikují, pracují a mohou pomáhat v rámci sociální rehabilitace s nácvikem nejrůznějších dovedností tak, aby děti a jejich rodiny nežily izolovaně, ale naopak měly co největší šanci zapojit se do života společnosti.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.