ADÁMKOVA PORADNA

Cvičení s postiženými dětmi

29. srpna 2018, 20:00, redakce
Cvičení s postiženými dětmi Dobrý den, slyšela jsem, že je v Šumperku speciální zařízení pro postižené děti, se kterými se cvičí a jejich stav se pak zlepšuje. Chci se zeptat, jak to funguje a jestli toto zařízení funguje také v rámci sociálních služeb? Martina, Nový Malín

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Martino, představte si velkou otevřenou klec se spoustou gumiček, pružných lan, oblečků a závaží, která způsobí, že zemská přitažlivost přestane fungovat. Tak nějak vypadá speciální zařízení zvané Therasuit, které u nás v Šumperku pomáhá především dětem po dětské mozkové obrně.
Během tří až čtyřtýdenního intenzivního cvičení, kdy s dětmi cvičí speciálně proškolené fyzioterapeutky tři hodiny denně, se u dětí mění v mozku špatné pohybové vzorce a vytvářejí se nové, správné cesty, které umožní rozvoj pohybu. Na základě těchto výsledků pak může dítě s pohybovým postižením dosáhnout dalšího pokroku v rozvoji smyslů, komunikace a sebeobsluhy.
O tuto speciální terapii je neskutečný zájem, jednak pro její výsledky, ale také proto, že v našich podmínkách je tato služba finančně dostupnější než v lázeňských zařízeních, kde se k terapii přičítá ubytování a další služby, a navíc jsou děti někdy při dlouhodobém pobytu nadlouho odloučeny od svých nejbližších.
K druhé části vašeho dotazu odpovím, že v roce 2016 získal Pontis Šumperk oprávnění k poskytování zdravotní služby, aby mohl terapii Therasuit provozovat. Za velký přínos považuji to, že se nám potvrdilo, že zdravotní a sociální služby se dají s úspěchem propojovat. Jsme pyšni na to, že u nás děti nedostanou pouze zdravotní rehabilitační péči, ale i podporu v podobě sociální práce, která jim umožňuje a usnadňuje návrat mezi vrstevníky, učí se sebeobsluze, navrací jim sebevědomí. Sociální pracovnice s dětmi i jejich rodiči komunikují, pracují a mohou pomáhat v rámci sociální rehabilitace s nácvikem nejrůznějších dovedností tak, aby děti a jejich rodiny nežily izolovaně, ale naopak měly co největší šanci zapojit se do života společnosti.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.