SPORT

ČTYŘICÁTINY! Turnaj, který nikdy nenudí

29. července 2015, 17:00, Petr Fišer
ČTYŘICÁTINY! Turnaj, který nikdy nenudí Horní Studénky - Originalita, tradice, velké kouzlo, nekončící pohoda. A v neposlední řadě i dva dny prošpikované oblíbenou hrou pod vysokou sítí. Sudový turnaj v Horních Studénkách je z mnoha pohledů výjimečný. Letos se dožil čtyřicátých narozenin a znovu se z toho vyklubala smršť zážitků, na které se bude dlouho vzpomínat. Volejbaloví nadšenci z několika evropských států si užili bohaté hody se vším, co k nim na populární mezinárodní akci v malé obci nedaleko Štítů patří.

 Za normálních okolností mají Horní Studénky jen něco málo přes 350 obyvatel. Výjimku představuje předem stanovený červencový termín, kdy je zasype lavina „přistěhovalců“ z celého Česka, Slovenska a Polska. „Občas dorazí i Rakušané. Nejvzdálenějším účastníkem byl borec z Nového Zélandu. Dopravil se k nám předloni a jednalo se o baskytaristu ze známé metalové kapely,“ prozradil ZDENĚK MINÁŘ, člen Sudového výboru a Sportovního klubu.
Vyšší pořadatelskou funkci zastává od léta 2008. Jen tím plynule navazuje na organizátorské počínání svého táty, které se natáhlo na úctyhodných pětadvacet let. „Vypíchnout jednu událost, co mi speciálně utkvěla v paměti, je strašně těžké a složité. Každý rok se přihodí něco jiného, každý rok se urodí řada nových příběhů. Nikdy se tady nenudíme,“ pochvaloval si Minář.
Do breku mu bývá pouze v případě špatného počasí. „I když jsou to věci, které neovlivníme, strašně nás to mrzí. Jakmile se zatáhne, nedejbože prší delší dobu a nedá se hrát, všechno se nám hrozně zkomplikuje. Celý turnaj je zničehonic potřeba překopat, předělat a hlavně zkrátit. Proto se pokaždé modlím, aby bylo pěkně a bez mraků,“ svěřoval se bez okolků.
Letos si mohl povyskočit radostí. Venku panovalo až tropické parno. „Čtyřicátý ročník se povedl víc, než jsme sami čekali. Proběhl hladce a bez problémů. Jsme za to moc rádi. Z 213 přihlášených hráčů a hráček jsme udělali 30 družstev. V každé skupině bylo šest týmů, což samo o sobě garantovalo minimálně tři zápasy denně. Věřím, že si všichni přišli na své. K vidění byla pěkná, pohledná a nejednou i dlouhá a dramatická utkání,“ ohlédl se zpátky Zdeněk Minář.
Kulaté jubileum nezůstalo bez odezvy. Nechyběla živá dechová hudba, velkolepý ohňostroj připravený po pěti letech ani doprovodné soutěže. Obzvlášť ta s názvem Sudový osudový pár se těšila velkému zájmu. „Manželé i nemanželé, prostě dvojice vytvořená z chlapa a ženské, museli zvládnout několik různých disciplín. Nejšikovnější vítězové vyhráli třetí rok po sobě zahraniční zájezd. Tentokrát to bylo zásluhou cestovní kanceláře Hornet Tour na tři dny do Maďarska,“ popisoval Minář.
Podle něj se hlavní lákadlo čtyřkurtového turnaje skrývá v tom, že je losovací. Nikdy dopředu nevíte, s kým a pod vůdcovskými křídly které kapitánky vytvoříte zcela nové družstvo. „Přijet k nám můžou i jednotlivci, místo se najde pro každého. Všem se tento nevšední systém líbí, je totiž úplně jiný než na klasických sportovních akcích. Třeba skupina Pražáků, která k nám zavítala poprvé, něco takového ještě nezažila. Navíc jsme malá dědina a není se kam rozprchnout, takže se drtivá většina času tráví společně přímo v areálu. Má to spoustu výhod. Parta velkých a netradičně postavených kolektivů se poctivě utužuje už od pátku,“ vrátil se do víru dění jeden z hlavních organizátorů.
Sudové soupeření je sice prestižní, zároveň se ale odehrává v rodinné a bezstarostné atmosféře. Několikrát ji ochutnal i český internacionál Martin Hroch. „Volejbalisté jsou všeobecně považováni za pohodáře a my to můžeme jen potvrdit. Jezdí se k nám vyloženě pobavit a udělat si radost. Není to víkend, který by patřil výhradně volejbalovému hraní. Spíš bych ho označil za kulturně – sportovní. Se spoustou zábavy, dobrého hanušovického piva, dalších soutěží a příjemného setkávání a poznávání,“ bilancoval Zdeněk Minář.
Horní Studénky můžou být na Sudový turnaj právem pyšné. Jinak spíše ospalou obec proslavuje nejen v širokém okolí, ale i za hranicemi České republiky. „Je to pro ni přínos a dobrá reklama. Díky volejbalu výrazněji ožije alespoň jednou do roka. Místní obyvatele každoroční svátek baví a nikdy nevynechají příležitost k tomu, aby se přišli pokochat na vlastní oči. Už dnes se těšíme na 41. ročník. Třetí víkend v červenci zase nashledanou!“ vzkazoval správně zapálený nadšenec.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.7.2015 13:16
Titulek: Smekám
Autor: apoano
108
108
Smekám před celým týmem v čele s p.Minářem. Je potěšitelné že se stále najdou nadšenci ochotni obětovat ne hodiny, ale dny akci která stále táhne a je více o sportu a setkávání než o komerci. Držím palce ať vás nadšení neopouští!
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.