SPORT

ČTYŘIADVACETIHODINOVKA: králem Jeseníků je Král

9. listopadu 2016, 17:00, Petr Fišer, Patrik Pátek
ČTYŘIADVACETIHODINOVKA: králem Jeseníků je Král Kouty nad Desnou - Více než sto padesát kilometrů a téměř jedenáct tisíc metrů převýšení zdolal vítěz běžecké čtyřiadvacetihodinovky Rock Point – Horská výzva v Jeseníkách Petr Král. Suverén třetího ročníku uběhl osmnáct okruhů a překonal dokonce i všechny dvou a tříčlenné týmy. Menší raritu letošního závodu představoval Tomáš Vlach z Ústí nad Labem. Svoji trojici dotáhl k bronzu v manšestrácích!

 „Byl to neskutečně náročný masakr. Mám-li být upřímný, poslední tři ovály jsem dával s velkým donucením,“ přiznal bez okolků šampión Král. „Ani ne tak stoupání jako seběh mi připadal opravdu šílený. Ten mě málem popravil. Bitva začala už od začátku, kdy jsem šel stylem start – cíl, což jsem původně neplánoval. Ale protože jsem věděl, že mě zezadu nahánějí, musel jsem držet tempo,“ netajil v cíli vítězný dobrodruh. O své výkonnosti nenechal nikoho na pochybách. Známý ultramaratónec a český reprezentant ve skyrunnigu byl jediný, kdo pokořil takový počet okruhů. Potřeboval na to takřka dvacet tři a půl hodiny.
Mladý nadějný běžec Tomáš Štverák se po roce musel znovu spokojit se stříbrem. Přestože svého konkurenta celou dobu pořádně trápil, prvenství mu uniklo stejně jako loni. „Do rána to bylo o patnáct minut, potom už jsem v sebězích nemohl a Petr mi utekl. Byly rozhodující, vedl si v nich o hodně líp. Zavánělo to tím, že mi nadělí jedno kolo, ale naštěstí se mu to nepovedlo,“ oddechl si druhý v pořadí, jenž neměl problémy s tím, aby chlapsky uznal porážku.
Rock Point – Horská výzva na 24 hodin se v Jeseníkách odehrávala hned v několika kategoriích. Soutěžilo se nejen v jednotlivcích, ale také ve dvou a tříčlenných štafetách. Závod ve skiareálu Kouty začal hromadným startem. Vedoucí pozice se hned od začátku ujal Petr Král, mezi ženami kralovala se svými třinácti okruhy Zuzana Hofová. „Minulý rok jsem z prvního místa musela odstoupit, takže jsem letos strašně chtěla vyhrát. Tentokrát jsem si to musela správně nastavit v hlavě a prostě běžet. Za vším stála psychická odolnost. Samotné vítězství se rovná obrovské satisfakci,“ jásala Hofová.

Absolutnímu výsledku dominantního Krále se přiblížili sourozenci Petr a Ondřej Kacarovi, kteří jako nejlepší mužský tandem rovněž atakovali hranici osmnácti rund. „Těžké seběhy nám devastovaly nohy, ale oba jsme zabojovali. Nejvíc nádherné to bylo, když začalo sněžit. První pohled do zimy jen dokreslil celkově skvělou atmosféru,“ shodovali se ukázkově spolupracující bratři.
Zatímco někteří ze sto dvaceti účastníků usilovali v prvé řadě o co nejvýraznější umístění, jiní jako by překonávali sami sebe. Takový Tomáš Vlach měl jen doplnit tříčlennou štafetu s Markétou Ročejdlovou a Evou Drhlíkovou. Závod absolvoval v manšestrácích a větrovce. „A to jsem byl vybavený lépe než loni, kdy jsem vyrazil v keckách starých asi deset let. I když je to pro mě jediná podobná akce za celý rok, radši jsem si na letošek pořídil novou obuv. Dá se to jít i takhle rekreačně. Byla to pro mě velká výzva, které jsem se děsil. Nakonec jsme si ale zase užili velkou srandu,“ usmál se rodák z Ústí nad Labem, jenž nashromáždil pět odfajfknutých „koleček“ a „svoji“ sestavu dovedl na bronzovou příčku. Result je to obdivuhodný i s ohledem na fakt, že se jde proběhnout zhruba desetkrát za sezónu.
Pořadatelé sáhli k nemalému zkrácení tratě. Připraven byl osmi a půl kilometrový okruh bez vrcholu u horní přečerpávací nádrže Dlouhé Stráně. „Přestože chyběla ona výrazná panoramata, prakticky jsme se zbavili všech silničních úseků. Běžci si ryze trailovou trať hodně chválili a zaznamenali na ní řadu skvělých výkonů,“ uznale pokyvoval hlavou šéf kouteckého podniku Pavel Zitta. „Dorazili jak profíci, tak úplní amatéři. Pro nás je úžasné sledovat jednotlivé příběhy. Proto tento závod děláme. Ze soboty na neděli se navíc měnil čas, ale tím, že po slunečném dnu začalo sněžit, to spíš vypadalo, že se během noci změnilo rovnou celé roční období. Jeseníky tak opět ukázaly svoji pravou tvář. Tvrdé podmínky znovu představovaly velikou výzvu, s níž se všichni porvali na výbornou,“ uzavřel Zitta třetí pokračování.


Foto: Patrik Pátek
Petr Král nepostrádal maximální zapálení ani během malého občerstvení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.