KULTURA

Computer arts se zabydlelo v zábřežské galerii

11. září 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Zábřeh – Novou výstavou přivítali v zábřežské Galerii Tunklův dvorec nastupující podzim. Česká výtvarnice, multimediální umělkyně, režisérka, choreografka, vysokoškolská pedagožka a publicistka Zdeňka Čechová se na ní představila nejen v obrazech, ale také ukázkami svých multimediálních projektů, při kterých rozhýbává lidi i objekty. Působí též jako prezidentka Unie českých počítačových a multimediálních umělců a viceprezidentka Masarykovy akademie umění. U příležitosti výročí upálení mistra Jana Husa například nasvítila Betlémskou kapli nebo roztančila Křižíkovu fontánu.

 „Mne zajímala matematika, hudba, výtvarné umění a balet. Hledala jsem cestu, jak to všechno spojit a počítač se ukázal jako nejvhodnější. Spolupracuji se studenty elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze, a na svém kontě už mám řadu chráněných patentů,“ řekla k umění, které přijela do Zábřeha osobně představit sympatická výtvarnice, která svými projekty ohromila například i v Japonsku, kde dlouhodobě působila na Univerzitě umění a designu. „Nejraději mám ale Křižíkovu fontánu, kterou jsem roztančila právě na hudbu japonského skladatele,“ svěřila se přední průkopnice počítačového a multimediálního umění v České republice chvíli předtím, než 15 minut dechberoucí video návštěvníkům vernisáže pustila.
Obrazy, jež většinou zachycují vybrané výjevy z již realizovaných projektů a upoutávky na ně, budou v zábřežské galerii přístupné do 27. září.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.