KULTURA

Computer arts se zabydlelo v zábřežské galerii

11. září 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Zábřeh – Novou výstavou přivítali v zábřežské Galerii Tunklův dvorec nastupující podzim. Česká výtvarnice, multimediální umělkyně, režisérka, choreografka, vysokoškolská pedagožka a publicistka Zdeňka Čechová se na ní představila nejen v obrazech, ale také ukázkami svých multimediálních projektů, při kterých rozhýbává lidi i objekty. Působí též jako prezidentka Unie českých počítačových a multimediálních umělců a viceprezidentka Masarykovy akademie umění. U příležitosti výročí upálení mistra Jana Husa například nasvítila Betlémskou kapli nebo roztančila Křižíkovu fontánu.

 „Mne zajímala matematika, hudba, výtvarné umění a balet. Hledala jsem cestu, jak to všechno spojit a počítač se ukázal jako nejvhodnější. Spolupracuji se studenty elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze, a na svém kontě už mám řadu chráněných patentů,“ řekla k umění, které přijela do Zábřeha osobně představit sympatická výtvarnice, která svými projekty ohromila například i v Japonsku, kde dlouhodobě působila na Univerzitě umění a designu. „Nejraději mám ale Křižíkovu fontánu, kterou jsem roztančila právě na hudbu japonského skladatele,“ svěřila se přední průkopnice počítačového a multimediálního umění v České republice chvíli předtím, než 15 minut dechberoucí video návštěvníkům vernisáže pustila.
Obrazy, jež většinou zachycují vybrané výjevy z již realizovaných projektů a upoutávky na ně, budou v zábřežské galerii přístupné do 27. září.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.