ZPRÁVY

Co zapáchá v Temenici? Občané mají jasno, úřady nikoli

15. září 2015, 09:00, Vladimíra Bartoňová, Jaroslav Kropáč
Šumperk, Temenice - Už několik let obtěžuje obyvatele Temenice u Šumperka nepříjemný zápach, který podle nich vychází z tamní bioplynové stanice. Jenže podle městského úřadu i inspekce životního prostředí „bioplynka“ nesmrdí a splňuje všechny limity. Společné jednání občanů, města, zemědělců a provozovatele dotyčné stanice proběhlo v emotivní atmosféře minulý týden.

 „Žiju tady 68 let ve stejném baráku a to, co tu smrdí, je úplně jiný zápach než z kravína, který tady byl vždycky. Problémy s nepříjemným zápachem začaly poté, co se tady rozjela bioplynka, na jejíž stavbu se nás nikdo neptal," rozčiloval se jeden z temenických starousedlíků a další mu dávali za pravdu. Zemědělci, kteří mají v lokalitě svoje hospodářství, odmítají, že by zápach pocházel z jejich provozů. „Navíc jsme zredukovali původní stádo ze 3,5 tisíce kusů dobytka na 800," ohradil se farmář Richard Krobot.

Hlavní podezřelý: bioplynka

Ačkoli za hlavní zdroj zápachu považují Temeničtí bioplynovou stanici, její současný provozovatel tvrdí, že únik pachů ze stanice nehrozí. Totéž tvrdí také úřady. „Při kontrole nebylo Českou inspekcí životního prostředí zjištěno porušení zákona o ochraně ovzduší ani vydaných povolení Krajského úřadu Olomouckého kraje," konstatovala vedoucí oddělení odpadů a ovzduší šumperské radnice Renata Křížová. Obyvatelé Temenice dostali minulý týden od provozovatele stanice nabídku projít si provoz a osobně zjistit skutečný stav věci „na vlastní nos.“


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.9.2015 19:55
Titulek: Bez titulku
Autor: Petr
134
168
Bioplynka možná nesmrdí, ale příprava siláže určitě. Ať pozvou zájemce na exkurzi kolem kvasících silážních jam.
Reagovat
Datum: 16.9.2015 17:03
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
115
159
Ale silážní jámy existují i bez bioplynek ........
Reagovat
Datum: 16.9.2015 18:22
Titulek: Jak to je....
Autor: Matěj
127
126
Je to jednoduché, zeptejte se lidí co to stavěli a ti Vám řeknou jak to je a kdy to smrdí a proč... Dále je v Temenici nové stádo krav (při výjezdu na Hrabenov) a to také bude určitě občas cítit...
Reagovat
Datum: 16.9.2015 22:47
Titulek: Bez titulku
Autor: hanka
139
176
Fuj, bydlet bych tam nechtěla, ale nechala bych tam bydlet radní, když nic necítí.... !
Reagovat
Datum: 17.9.2015 07:39
Titulek: Bioplynka
Autor: Josef
93
163
Proč chodit do stanice a dívat se na předem připravené divadýlko. Stačí si večer sednout na pivo na Sokolovnu, nebo na balkon na Finské a je to. Co Vy na to paní Křížová ?
Reagovat
Datum: 18.9.2015 21:49
Titulek: smrad
Autor: Jana
92
Je to pravda.....bydlím v Temenici na Zahradní ulici a smrdí to tu, jako kdybych bydlela na hnoji. Poslední roky ani nevěším na balkon prádlo, protože by si každý myslel, že dělám v kravíně ( jinak proti krávám nic nemám ). Ale upřednostňuji vůně od DIORA a jsem přesvědčená o tom, že všechno BIO stojí za ho..o....a je moc drahé....Třeba biolit dokáže zabít svým pachem i vola.....Takže by s tím fakt měl někdo něco dělat, protože jinak půjdu hlasovat pro změnu obce Temenice na Smradlavice.
Reagovat
Datum: 19.9.2015 16:19
Titulek: Re: smrad
Autor: NĚKDO
100
Co s tím mám udělat? Kde, kdy a jak? Provedu.
Reagovat
Datum: 20.9.2015 09:02
Titulek: Re: smrad
Autor: Jana
67
130
Sepíšeme petici a dáme ji někam, kde chodí hodně lidí....třeba do obchodu Hruška nebo na poštu. Věřím tomu, že kdo má vytříbený čich, tak to určitě podepíše!!!! A ti, co jim to nesmrdí, budou bydlet u mě na balkoně, aby si to užili....
A teď vážně....fakt se s tím musí začít něco dělat, protože začne topná sezóna a nebudu moct otevřít zase ani okno. Takže se mi budou rosit okna a to je pořád dokola. Buďto smrad a nebo plíseň.......
Reagovat
Datum: 22.9.2015 03:41
Titulek: Re: smrad
Autor: BDE
107
117
Ten nejlepší smrad kompresorem natlačit do tlakových lahví a vypouštět na schodiště MÚ. Je to pouhý vzduch. Velmi vhodné by bylo to vypouštět na veřejném zasedání zastupitelstva, jako čerstvý horský vzduch. Aby byli všichni v obraze. Mohlo by se to natlačit do pneumatik od traktorů, tam se toho objemově vleze hodně a v průvodu to kutálet na radnici. Šlo by také puch natlačit do PET lahví a s pěknou vinětou rozdávat jako dárek v turistickém centru, na podatelně MÚ jako památku na Šumperk, smradlavou bránu Jeseníků. Také na blůsalív a pod akcích v kulturáku, koncertech a v divadle realizovat upřímnou temenickou atmosféru. Fungovalo by to lépe než petice, ta nesmrdí. Nebo PETKY se smradem posílat jako dárek zastupitelům, administrativě MÚ. Tuto smradlavou petici dávat na podatelnu MÚ.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.