ZPRAVODAJSTVÍ

Co vzal oheň, vrátil soucit

4. prosince 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Vyšehoří – Rodina včetně tří malých dětí bez střechy nad hlavou a škoda za jeden a půl miliónu korun. To je výsledek požáru rodinného domu ve Vyšehoří, o kterém jsme čtenáře informovali v minulém vydání Týdne na severu. Teď se zdá, že příběh bude mít přeci jen šťastný konec. Lidé z celého okresu už obyvatelům zničené stavby darovali statisíce korun.

„Sbírku jsme uspořádali společně s obcí. Zájemci mohou přispívat buď v hotovosti, nebo můžou poslat peníze na účet. Dům shořel z větší části a je teď zcela neobyvatelný. Co nezničil oheň, poškodil kouř nebo voda v průběhu hašení požáru,“ uvedl ředitel zábřežské Charity Jiří Karger.

Příběh Petry Urbanové a jejích trojčat, které oheň připravil o bydlení pár dnů před začátkem adventu, zvedl vlnu solidarity. Počet dárců, jež do sbírky přispěli, dosáhl minulý týden čísla 719. Každým dnem přibývají další. „Část prostředků jsme uvolnili z Tříkrálové sbírky, abychom hlavně dětem, které požár postihl nejvíce, dopřáli alespoň nějaké dárky na Vánoce,“ dodal Karger.

K nešťastné události došlo ve Vyšehoří ve čtvrtek 22. listopadu. Ačkoli na místě zasahovaly desítky požárníků, oheň způsobil velkou škodu. Navíc v kouři zahynulo i několik domácích zvířat. „Hořet začalo v prostorách kotelny. Plameny se šířily velmi rychle a museli jsme prohledat celé spáleniště kvůli skrytým ohniskům požáru,“ popsal složitost zásahu mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Sbírka potrvá až do 23. ledna. Pokladničky zájemci najdou v budově základní školy v Bludově, v knihovně ve Vyšehoří a v Zábřeze v sídle Charity. Bezhotovostně mohou peníze poslat na účet 5577830001/5500 s variabilním symbolem 22112018.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.12.2018 23:29
Titulek: Bez titulku
Autor: Alex
12
Proč si lidi nepojistí svou střechu nad hlavou?
Reagovat
Datum: 7.12.2018 23:31
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Alex
Ten/ta, co mě dali Nesouhlas, by měli napsat i patřičný důvod. Nechápu, v dnešní době se nepojistit a riskovat ztrátu bydlení v ceně milónu/ů. Sbírka je dobrá věc, chválím, účastním se, ale stejně.....
Reagovat
Datum: 8.12.2018 07:35
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Fuku
Asi na to nemají peníze. Mnoho lidí ve svých rodinných domcích žije z podstaty, nemají na amortizaci domu a ten jim spadne na hlavu. Příspěvek na bydlení nedostávají. Lidé nemají mnohdy ani na provoz domu. O této problematice se takticky mlčí. Kolik Kč je roční amortizace bžného RD? Je někde nějaký odkaz na přibližný výpočet? Nepodařilo se mně nic najít.
Reagovat
Datum: 8.12.2018 13:57
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Alex
Pojištění průměrného domku (odhadní cena 1,5 milónu) včetně požáru stojí cca 4000 Kč, někdy i do této sumy. Což je 333 Kč měsíčně. Pokud na to lidi nemají, je to velmi smutné. Pokud je v domácnosti člověk, co kouří, je to hodně k zamyšlení!
Reagovat
Datum: 8.12.2018 15:12
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: fandasever
I když se pojistíte tak pojišťovny vždy hledají důvody proč vám nic nevyplatit nebo vyplatit minimum za které nepořídíte ani garsonku v paneláků z 70 let minulého století. Proti pojišťovnám a jejich právníků je marný boj, oni mají královské platy a odměny a klidně spor natahují léta až vám finančně naprosto zruinují
Reagovat
Datum: 9.12.2018 01:06
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Rozesmátý vymahatel práva
Vymahatelnost práva funguje pro všechny-KTEŘÍ NA TO MAJÍ PENÍZE.
Reagovat
Datum: 9.12.2018 16:04
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Alex
to: Rozesmátý vymahatel práva
Pokud máš správnou pojistku a dodržel jsi smlouvu, nařízený hasící přístroj, případně detektor plynu a kouře a jiné, neporušil jsi smlouvu tím, že by jsi nechal hořlaviny na nepřípustných místech, tak pojišťovny plní. Jsi zase jeden z těch, kteří lidem vhání do hlavy strach, že pojišťovny jen berou peníze a pokud nemáš prachy a právníky, tak nic nedostaneš.
Nedostaneš, pokud by jsi poškodil sebe i pojišťovnu tím, že by jsi svým chováním způsobyl úmyslnou škodu. Pojišťovny Tě na něco pojistí a to platí. Pak jsou tzv. výluky, které říkají, na co se pojištění nevztahuje. Udělej si anketu, kolik lidí čte smlouvy před podpisem, divil by jsi se. Jen se ptají, nečtou a drtivá většina lidí ani neví, co jsou výluky. Přečti si tady mnou na jiném místě uvedený text. Snad pochopíš. (Ale spíš nebudeš chtít)
Reagovat
Datum: 9.12.2018 15:53
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Alex
to: fandaserver
Každý hledá důvod, aby nemusel plnit. Pokud pojišťovna zjistí, že byl dům zapálen úmyslně, což sdělí hasiči, tak pojišťovna pochopitelně neplní. Je tady stále dost lidí, co parazitují na jiných, včetně pojišťoven, podvody. Ale pokud má někdo správnou pojistku a je poškozen ohněm, třeba od Vánočního stromečku, trouby, atd., tak pojišťovny plní.
Ti co tady dávají nesouhlasné komentáře, nevědí o tomto zcela nic. Připomínají mě hospodské povaleče, kteří u stolu s pivem a cigárem odsuzují každou dobrou věc a to i přesto, že pojišťovny ročně plní pojistné události poškozeným lidem, co neváhali a pojistili se. Toto není reklama na pojištění, ale realita.
Reagovat
Datum: 9.12.2018 01:10
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Nový domovník
A to je pojistka na plnou cenu domu? Takovou za kterou se dá postavit nový dům bez toho aby se muselo něco doplácet? Pojistky jsou různé.
Reagovat
Datum: 9.12.2018 15:46
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Alex
Tak odhadní cena byla vypočítána z ceny domu 1,5 Mega a ceny v domě 1,5 Mega. Stačí si navýšit částku třeba na 2,5 Mega, cena stoupne na cca 500 měsíčně. Nicméně při žádosti o pojistku pojišťovna sdělí, na co se pojistka vztahuje, třeba na požár domu, krádež atd. No a pak se dá zeptat, na co se nevztahuje, tzv. výluky. S nabídkou zajdu do jiné pojišťovny a ta mě sdělí obvykle lepší nabídku a pošpiní nabídku mé pojišťovny, že se to nevztahuje na to či ono, atd. Tím jsem získal cenné informace a mohu zajít do třetí pojišťovny si nechat porovnat předchozí dvě nabídky pojistek. Nakonec se mohu vrátit do první (druhé, čtvrté) pojišťovny a dělat chytrého v dobrém slova smyslu. Takže se nakonec dozvím třeba to, že se pojistka nevztahuje na to či ono a navíc je třeba podmínkou mít doma hasící přístroj a detektor kouře atd. A pak se rozhodnu. Jenže cena zvýšená třeba 500 za měsíc může někomu přijít vysoká v porovnání s cenou rodinného domu. A také čas strávený s lítáním po pojišťovnách je pro někoho nepříjemný. Ale to už je opravdu věc každého, jak se rozhodne.
Reagovat
Datum: 11.12.2018 17:17
Titulek: A pak přijdou na řadu při plnění
Autor: NOS
interní, neveřejné podmínky pojišťovny o kterých pojištěnci neví.
Ty pak pojišťovna vytáhne aby pojištěnce uzemnila. A kdo rozpitvává podmínky a smlouvy? Pojištěnec? Ten nerozumí pojmům ve smlouvě a pojišťovácké hantýrce. Pojišťovna obvykle nedává dopředu zájemci o pojištění obsáhlý papírový dokument-pojistné podmínky, plnění atd., aby si to doma v klidu rozpitval. A je stažitelný tento dokument v PDF aby se dal rozpitvat v Readeru a hledat klíčová slova? Je prohledatelný atd.?
To je pro odborníka ALEX. Tak jaká?
Reagovat
Datum: 12.12.2018 12:20
Titulek: Re: A pak přijdou na řadu při plnění
Autor: Alex
Celkem plácáš. Před uzavřením smlouvy máš přístup ke všem pojistným podmínkám. Nic neveřejného není, jsou to pouze Tvoje mýty.
Pojišťovna Ti dá návrh s cenou, za jakých podmínek jsi pojištěný, včetně výluk. Pokud Ti výluky nesdělí, protože jsou v podmínkách, tak si necháš celý návrh s cenou a pojistnýma podmínka předložit a jdeš klidně do jiné pojišťovny na pokec. Obvykle se vyjádří s lepším návrhem, řeknou co je špatně a zeptáš se i na jiné nedostatky, jak původní pojistky, tak nového návrhu, pojistky. Konkurenční pojistitel se většinou vyjádří tak, že to začne chápat i méně vzdělaný. Máš také možnost se zeptat, na co se pojistka určitě neztahuje a to si nechat v pojistných podmínkách ukázat. To samé na co se pojistné podmínky vztahují a to samé, nechat si to v pojistných podmínkách ukázat. Navíc máš i tu příležitost si to nechat posoudit u někoho v rodině, pokud má někdo zkušenosti, znalosti.
Reagovat
Datum: 12.12.2018 16:18
Titulek: Re: A pak přijdou na řadu při plnění
Autor: Martina
U soudu by ste pojistovnu rozsekal bez pravnika kdyby meli zatajene interni podminky.Podminky musi byt verejne a kdyz se chcete pojistit,tak si to muzete cele precist,jen to fakt cte stasne malo lidi.
Reagovat

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.