KULTURA

Co nás čeká na 7 a 1/2 festu?

20. června 2008, 11:00, rejdakce
Co nás čeká na 7 a 1/2 festu? Zábřeh - Hudební festival 7 a ½ FEST se hlásí se svým pátým pokračováním, a to v sobotu 28. června od 13 hodin v areálu zábřežského koupaliště.

 

Na hlavní scéně vystoupí zajímavé kapely z Čech i ze zahraničí. Po loňské premiéře se můžeme opět těšit na hip hop stage, která bude nabitá známými jmény kapel a DJ‘s. Pro tuto scénu máme zajištěn ještě větší stan. Tento rok se festival také rozroste o třetí stage, která bude patřit reggae-dub-dancehall.   


Potvrzen je hlavní headliner festivalu – TATA BOJS. Kapela bezesporu patří mezi klenoty tuzemské popové scény. Umí hravě oslovit davy stejně tak dobře jako vybíravé posluchače. Jejich líbivé melodie a důmyslné texty už několikrát v historii dokázaly, že věhlas Tata Bojs není náhoda. Na jejich nejnovějším albu Kluci kde ste? opět prezentují všechny svoje přednosti. Jejich poslední deska se může hrdě postavit mezi alba jako Nanoalbum, které získalo hned čtyři Zlaté anděly, Biorytmy či Futuretro.

 

 

Účast na festivalu potvrdili SUNSHINE, kteří byli při loňském udílení hudebních cen Anděl 2007 nominováni ve 3 kategoriích, a to v Kategorii Skupina roku, Rockové album roku a Zvuková nahrávka. Připomeňme, že Sunshine byli taktéž nominování v hudebních cenách Óčka, v anketě Žebřík a v hudebních cenách Filteru si odnesli vítězství ve dvou kategoriích. Koncert v Zábřeze bude první v České republice po návratu kapely z koncertní tour po Asii.

foto:  Petr Konečný

 

Na hlavní scéně také vystoupí jeden z největších a nejoriginálnějších objevů tuzemské hudební scény, který úspěšně vystrkuje růžky i v zahraničí. Trio SUNFLOWER CARAVAN si získává příznivce nespoutanou pódiovou prezentací, do které dává naprosto vše – vyspělé skladby i nemalou dávku improvizace. Výrazným prvkem je zcela originální použití piana a nejrůznějších efektů.

Na festivalu nemůže chybět ani ska - THE CHANCERS (UK/CZ) – jedna z nejdéle působících domácích kapel, které vycházejí ze žánru ska. Dodnes má na kontě tři alba a účastnila se mnoha mezinárodních kompilací, koncertuje po celé Evropě. Charismatický britský frontman Simon Ruffskank, který se usadil v Praze kvůli hrozbě útoků IRA v Londýně, se stal rychle známou figurkou. Kapela přiveze aktuální desku A Calling Out.

>>>Away From The Flock<<< (new single, 2005)

Hlavním tahákem hiphopové scény je jedna z nejúspěšnějších středoevropských rappových kapel – KONTRAFAKT, která nedávno vydala již své třetí album s názvem Bozk na Rozlúčku. Po roce opět na zábřežském festivalu! Nejen nejnovější album představí Kontrafakt v plné síle: Rytmus, Ego a DJ Aneš.

 

Dalším lákadlem hip-hop stage jsou písničky z nového CD od Hugo Toxxe. Druhou výraznou hip-hopovou formací jsou totiž SUPERCROOO ve složení Hugo Toxx, James Cole a Risto! Ani oni nezůstávají pozadu s produkcí rappu a navíc se blíží čas vydání jejich dalšího projektu. Návštěvníky tak čeká pořádný nářez perverzností ve vší počestnosti made by Top of Czech rap music Supercrooo.

 

Na „sedmapůlce“ nebude chybět ani punková muzika. Na hlavní scéně vystoupí jedna z předních českých punkrockových skupin VOLANT hrající melodický skapunk se specifickým humorem a tradičním saxofonem. Skupina se pohybuje na scéňe již desátou sezónu a absolvuje ročně až 70 koncertů. Pozor,  v Zábřehu již od 17:40 hod.

Dalším hudebních žánrem, který se bude na zábřežském festivalu prezentovat, je experimentální taneční muzika, a to ve velmi energickém mixu, který obstará objev roku 2006 - MIDI LIDI – odpověď na současnou elektronickou scénu ve světě. „Electro-video-láska. Čekání na robota“ - podobnými hesly a oldskool zvuky si vysloužili přezdívku „český Kraftwerk“, skutečnost je však mnohem šťavnatější… Tříčlenný elektronický projekt kolem Petra Marka, Prokopa Holoubka a Markéty Lisé.

 

Pulsující rytmy, hutné basy, psychedelické zvuky, elektronika, to je olomoucký projekt  NARCOTIC FIELD, který se nechává unést na vlně trip-hopového soundu. Olomoucká kapela, o které se nyní hodně mluví…

 

Z Prahy na festival dorazí čtveřice hrající moderní funk/hiphop live - FAR CRAP.

Úvod festivalu obstará přerovská punkrocková parta R.A.F.

 

Festival 7 a ½ se rozrůstá. Nejen počtem návštěvníků, ale i počtem scén. Pro příznivce reggae-dub-dancehall je připravena samostatná stage. O pořádnou porci hudby se budou starat Dj‘s Sakoman § Hatori z COLTCHA UNITED  SOUND SYSTEM.

 

Bohatý doprovodný program: fire show, čajovna, bary, minigolf, stolní fotbálky, energy bar, míchané nápoje, kulinářské delikatesy, prodej merchandisingu…


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.