KULTURA

Člověk tvůrce a hlínaFOTO

12. října 2011, 07:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, Mária Kudelová
Člověk tvůrce a hlína Šumperk - Ve Výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku byla otevřena výstava z cyklu Člověk tvůrce. Po kameni a dřevu následuje logicky hlína jako jeden z nejstarších materiálů k výrobě předmětů denní potřeby.

V první části výstavy je představena hlína z geologického pohledu. Jsou zde prezentovány technicky využívané hlíny z našeho regionu. V druhé části mapujeme lidskou činnost související s hlínou a jejím zpracováním. Tato část je rozdělena do několika oddílů podle způsobů zpracování hlíny: nejstarší předměty archeologické povahy dokumentují úplné počátky jejího zpracování, nechybějí loštické poháry, které náš region proslavily v různých zemích Evropy. Následuje lidová hrnčina, v této části je nainstalovaná hrnčířská dílna. Dále jsou prezentovány technologicky dokonalejší výrobky z hlíny, a to zejména fajáns, kamenina a porcelán. Z fajánsových výrobků je vystaven i náš nejvzácnější předmět albarello, které bylo vyrobeno v habánské dílně ve Staré Břeclavi asi kolem roku 1615.
 

Z hlíny se však nevyráběly pouze nádoby. Lidé ji odpradávna používali k stavbě příbytků, nejdříve k vymazávání proutěných konstrukcí domů a později k výrobě nepálených cihel „vepřovic“ i cihel pálených. Vystaveny jsou cihly vyrobené v našem regionu a opatřené značkou výrobce, pocházejí ze sbírek soukromého sběratele Petra Vondráka.
 

Mezi technickou a stavební keramiku patří speciální produkce kamnářská. Kamna jako topné zařízení se do střední Evropy rozšířila ze západu počátkem 13. století a nahradila otevřená ohniště a krby. Návštěvníci výstavy mohou vidět první kachle jednoduchého nádobkovitého tvaru i kachle se zdobenou čelní stranou a nakonec produkci místní továrny na kachlová kamna Franze Rollepatze.
Výstava prezentuje zejména sbírky Vlastivědného muzea v Šumperka a jeho poboček, z nich zejména sbírkový fond Havelkova muzea v Lošticích, které byly až do konce 19. století významným hrnčířským centrem regionu.
 

V sobotu 5. listopadu se bude v rámci výstavy konat ve Vlastivědném muzeu v Šumperku Hrnčířský den - malý hrnčířský jarmark místních výrobců s ukázkami výroby. Děti si budou moci vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu i volné modelování z hlíny. Výstava potrvá do konce ledna 2012.

 
           


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.