KULTURA

Člověk tvůrce a hlínaFOTO

12. října 2011, 07:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, Mária Kudelová
Člověk tvůrce a hlína Šumperk - Ve Výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku byla otevřena výstava z cyklu Člověk tvůrce. Po kameni a dřevu následuje logicky hlína jako jeden z nejstarších materiálů k výrobě předmětů denní potřeby.

V první části výstavy je představena hlína z geologického pohledu. Jsou zde prezentovány technicky využívané hlíny z našeho regionu. V druhé části mapujeme lidskou činnost související s hlínou a jejím zpracováním. Tato část je rozdělena do několika oddílů podle způsobů zpracování hlíny: nejstarší předměty archeologické povahy dokumentují úplné počátky jejího zpracování, nechybějí loštické poháry, které náš region proslavily v různých zemích Evropy. Následuje lidová hrnčina, v této části je nainstalovaná hrnčířská dílna. Dále jsou prezentovány technologicky dokonalejší výrobky z hlíny, a to zejména fajáns, kamenina a porcelán. Z fajánsových výrobků je vystaven i náš nejvzácnější předmět albarello, které bylo vyrobeno v habánské dílně ve Staré Břeclavi asi kolem roku 1615.
 

Z hlíny se však nevyráběly pouze nádoby. Lidé ji odpradávna používali k stavbě příbytků, nejdříve k vymazávání proutěných konstrukcí domů a později k výrobě nepálených cihel „vepřovic“ i cihel pálených. Vystaveny jsou cihly vyrobené v našem regionu a opatřené značkou výrobce, pocházejí ze sbírek soukromého sběratele Petra Vondráka.
 

Mezi technickou a stavební keramiku patří speciální produkce kamnářská. Kamna jako topné zařízení se do střední Evropy rozšířila ze západu počátkem 13. století a nahradila otevřená ohniště a krby. Návštěvníci výstavy mohou vidět první kachle jednoduchého nádobkovitého tvaru i kachle se zdobenou čelní stranou a nakonec produkci místní továrny na kachlová kamna Franze Rollepatze.
Výstava prezentuje zejména sbírky Vlastivědného muzea v Šumperka a jeho poboček, z nich zejména sbírkový fond Havelkova muzea v Lošticích, které byly až do konce 19. století významným hrnčířským centrem regionu.
 

V sobotu 5. listopadu se bude v rámci výstavy konat ve Vlastivědném muzeu v Šumperku Hrnčířský den - malý hrnčířský jarmark místních výrobců s ukázkami výroby. Děti si budou moci vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu i volné modelování z hlíny. Výstava potrvá do konce ledna 2012.

 
           


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).