KULTURA

Od pravěku k vlakům aneb Co můžete vidět ve vlastivědném muzeu

3. července 2001, 05:33, Tomáš Kelnar
   OLOMOUC - Přemýšlíte jak strávit nadcházející volné letní dny? Můžete se jít slunit k vodě, nebo se jít zchladit mezi zdi Vlastivědného muzea v Olomouci. V případě, že si zvolíte druhou variantu, je tento článek určen právě vám.
   OLOMOUC - Přemýšlíte jak strávit nadcházející volné letní dny? Můžete se jít slunit k vodě, nebo se jít zchladit mezi zdi Vlastivědného muzea v Olomouci. V případě, že si zvolíte druhou variantu, je tento článek určen právě vám.

   Olomoucké vlastivědné muzeum prošlo v několika minulých měsících rozsáhlou rekonstrukcí. Opravy se dotkly jak samotné konstrukce budovy, tak i vnitřního vybavení. Již na první pohled si můžete všimnout nových podlah a čerstvě vymalovaných stěn, dále byly vybudovány nové toalety a výtah, který umožňuje přístup k expozicím i tělesně postiženým spoluobčanům. V současné době se dokončuje oprava fasády budovy. Protože tyto opravy stály nezanedbatelnou částku, snaží se muzeum přilákat nové návštěvníky.

   Kromě stálých expozic, mezi něž patří například sbírka nerostů, vycpaných zvířat, expozice vývoje měření času od orlojů až po kapesní hodinky a výstava věnovaná proměnám Olomouce v minulých stoletích, můžete v muzeu zhlédnout i krátkodobou expozici věnovanou historii železniční dopravy a ukázku toho, jak a v jakém prostředí se učili naši pradědové a dědové za první republiky.

   Začnete-li s prohlídkou od přízemí, což zřejmě většina z vás udělá, můžete se pokochat pohledem na několik modelových kolejišť, desítky modelů železničních vagonů, lokomotiv a železničních budov. Dále vás čeká pohled na uniformy železničářů od počátku století až do současnosti a různé druhy telefonů a telegrafů. Vše se nachází v expozici nazvané Vlaky, vláčky, koleje. Ta byla zřízena nejen u příležitosti mistrovství ČR železničních modelářů, ale také jako věnování bratřím Kleinovým, kteří se v 19. století věnovali výstavbě mostních konstrukcí, silnic, železnic a železničních budov hlavně na Šumpersku, ale i v jiných částech tehdejšího Rakouska-Uherska.

   Výstavní sál proto lemují dobové fotografie dokumentující jak hotová dopravní díla Kleinů, tak i průběh jejich výstavby. Snad každého zaujmou litografie původních nádraží v Přerově, Olomouci a okolních městech a vesnicích. Nalézt tu můžeme i modely určené pro mistrovství železničních modelářů a ukázku výstavby modelového kolejiště. Případné zájemce upozorňujeme, že tato výstava bude probíhat už jen do 8. července.

   Další výstavou, umístěnou ve druhém poschodí, je ukázka učebních pomůcek, které se používaly ve školách za první republiky. Prohlédnout si tu můžete staré učebnice, sešity, mapy, školní obrazy, mechanické pomůcky, lavice a dokonce celou prvorepublikovou školní třídu. Při pohledu na nástěnné obrazy dříve určené ke snadnějšímu pochopení učiva získáte pocit, že by tyto přes půl století staré pomůcky předčily svou názorností a provedením i mnohé současné pomocníky při výuce.

   Díky kopii celé třídy včetně lavic, učitelské katedry, tabule, držáku na houby, šatní skříně či obrazu prezidenta T.G.Masaryka na vás dýchne atmosféra školních lavic první poloviny dvacátého století. To vše podtrhují např. obrazy propagující zdravý způsob života heslem: "Jez do polosyta, pij do polopita a vyjdou ti léta", nebo plakát varující před ničením ptačích hnízd: "Jak hrozný zločin páše zlovolná ruka rozpustilcova ničící hnízda ptačí...". Krásnou tečkou na závěr je dvojice plakátů s nadpisem: "Masarykův odkaz", která v několika větách shrnuje ideály spravedlivé, svobodné a demokratické společnosti tak, jak si ji představoval T. G. M.

   Nebylo by možná na škodu umístit tyto plakátky do každé kanceláře, učebny či domácnosti, aby si i dnešní člověk připomněl rozdíly mezi důležitým a nepodstatným. Případní zajemci o tuto výstavu mají čas až do 29. července.

   Poslední expozicí, která určitě stojí za zhlédnutí, je výstava s názvem Od orloje k hodinám, která dokumentuje vývoj měření času od slunečních hodin až po hodinové strojky určené pro kapesní hodinky. Součástí expozice je i přehled důležitých událostí v historii olomouckého orloje.

   Nakonec zbývá jen dodat, že vlastivědné muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin a každou středu je vstup do celého muzea zdarma.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.