KULTURA

Hromadná procházka udělala poslední krok, umělci mají šanci v Hořícím domě

4. června 2001, 05:52, ads
   KRAJ - Nářky na úpadek kultury, komercionalizaci a malou diváckou (čtenářskou a další) základnu jsou mnohdy opodstatněné, jindy zase zbytečné. Tak tomu ovšem bylo vždy, dnešní situace není ničím neobvyklá: jedno divadlo se zavírá, druhé o kousek dál otvírá své brány prvním divákům.
   KRAJ - Nářky na úpadek kultury, komercionalizaci a malou diváckou (čtenářskou a další) základnu jsou mnohdy opodstatněné, jindy zase zbytečné. Tak tomu ovšem bylo vždy, dnešní situace není ničím neobvyklá: jedno divadlo se zavírá, druhé o kousek dál otvírá své brány prvním divákům.

   Do olomouckého divadla v Hodolanech se minulou sobotu vrátil téměř po deseti letech umělecký soubor. Studio Hořící žirafy, čili dobře známý a dobře fungující projekt Davida Drábka a Darka Krále, nalezlo konečně po několika přesunech své zázemí a svou domovskou scénu. Hodolanské divadlo dříve sloužilo hudebním žánrům (muzikálům a operetám), dnes existuje jako Hořící dům.

   "Nejedná se jen o zázemí pro Hořící žirafy, rádi bychom dali šanci všem souborům i mladým umělcům. Všichni ti, kdo tlučou v hospodách pěstí do stolu a do nekonečna opakují ´já kdybych mohl...´, teď mají šanci, protože teď můžou. Je to na nich, my nabízíme prostor, oni ať nabídnou schopnosti. Chceme dát šanci každému." Tak zní parafráze slov Davida Drábka a Darka Krále k myšlence vzniku Hořícího domu.

   Pravidelný provoz sice v Hodolanech začne až v září, ale již v červnu se tu Hořící žirafy budou "rozehrávat" - budete mít možnost uvidět všechny úspěšné inscenace dvojice Drábek-Král. Hořící dům zůstává součástí Moravského divadla.

   O dvacet kilometrů dál bohužel učinila v prostějovském Městském divadle, kterému chyběl stálý soubor, svůj poslední krok soukromá herecká společnost Hromadná procházka. Před dvěma lety ji založili herci Pavel Hromádka a Pavel P. Procházka, kteří odešli ze Severomoravského divadla v Šumperku.

   Hromadná procházka odehrála v prvním roce své činnosti šest premiér a vydávala se dokonce na četné zájezdy. První opustil odvážně zkonstruovanou loď jeden z kapitánů - finanční důvody vedly Pavla Hromádka k odchodu. Město se sice snažilo přispět, ale ponor soukromého uměleckého plavidla byl stále větší.

   Odchody herců znamenaly také neustálé přezkušování inscenací, což nakonec spolu s existenční nejistotou Hromadnou procházku definitivně vyčerpalo. Je možné, že nekomerční divadla v menších městech nemohou přežít dlouhou dobu. Na druhou stranu je jisté, že jsou lidé, kteří to stále zkouší, a to je mnohem důležitější. (Rej přeje Hořícímu domu hodně štěstí a Hromadné procházce děkuje za skvěle odvedenou práci.)

   Související články naleznete v rejovém tématu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.