KULTURA

Svěrákův svět není jen tmavomodrý

28. května 2001, 06:17, Jaromír Pavlík
Svěrákův svět není jen tmavomodrý    RECENZE - Modrá barva, jež figuruje i v samotném názvu nového filmu režiséra Jana Svěráka, není jen barvou nebe, které hrdinové křižují. Má také symbolickou hodnotu odkazující na fakt, že uniformy českých letců u britského letectva byly za druhé světové války tmavě modré.
   RECENZE - Modrá barva, jež figuruje i v samotném názvu nového filmu režiséra Jana Svěráka, není jen barvou nebe, které hrdinové křižují. Má také symbolickou hodnotu odkazující na fakt, že uniformy českých letců u britského letectva byly za druhé světové války tmavě modré.

   Domnívá-li se někdo, že i samotný film, odehrávající se v pochmurném čase války, bude také jen "tmavě modrý", tak se velice mýlí. Do této polohy se paradoxně, leč zcela správně dostává období po roce 1948. Kontrast mezi pro letce "šťastným" obdobím války a utrpením, které čekalo ty přeživší v podobě komunistických likvidačních táborů, je podtržen častým prolínám se těchto dvou časově, ale i kompozičně odlišných rovin.

   Role Františka Slámy se Ondřej Vetchý ujal opravdu zodpovědně. Postava, která staví na realističnosti, je v jeho podání velice živá. V protikladu stojí sentimentální "letec - mládě" Karel Vojtíšek (Kryštof Hádek), jehož zkušenosti jsou filmovým příběhem omezeny jako zahrádka řadového domku. Je jisté, že se upne na nějakého ostřílenějšího "vůdce". Tím není nikdo jiný než Sláma.

   Hádek se s typově neobvyklou a složitou rolí až tak dobře nevypořádal. Vedle Vetchého je to ještě viditelnější. Postava Karla Vojtíška je náročnější v tom, že diváka musí o své autentičnosti neustále přesvědčovat a ospravedlňovat své chování. Kontrast přirozené postavy Františka Slámy a na straně druhé vyumělkované postavy Karla Vojtíška je tak rozdílem hereckých kvalit ještě znásoben.

   Tuto nesourodost vyrovnává role Susan (Tara Fitzgerald), jež v rámci citového trojúhelníku pomáhá pochopit charakter citlivého Vojtíška. Za zmínku zcela jistě stojí i vedlejší postava Machatého (Oldřich Kaiser), který svým nadhledem a brilantně zasazenou hereckou polohou děj ozvláštňuje.

   Na filmu také mile překvapí fakt, že jeho náklady - na české prostředí neobvykle vysoké (cca 240 milionů korun) – nejsou na plátně skoro vidět. Rozhodně si neřeknete: "To muselo stát peněz!" Ani vás to nenapadne. Nebýt médií, asi těžko by divák odhalil, že jedna konkrétní scéna filmu stála víc než celý film Kolja. Vy, kteří nevíte jaká, po tom ani nepátrejte. Na film byste se pak mohli dívat úplně jinýma očima, a to by byla škoda.

  

* Přečíst si můžete také článek z premiérového uvedení filmu v Olomouci: Jan Svěrák: "Letci nás poplácali..." *


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.