Jak se obracela karta šumperského hokeje

26. března 2001, 06:27, ads
   REJ - Hokejová 1. ČP liga je dohrána a příznivcům (nejen) šumperského hokeje je patrně zbytečné připomínat, jak se "dračí" sezóna vyvíjela. I přesto se ale domníváme, že není na škodu shrnout nejdůležitější momenty uplynulých měsíců, které rozhodly o záchraně Draků.
   REJ - Hokejová 1. ČP liga je dohrána a příznivcům (nejen) šumperského hokeje je patrně zbytečné připomínat, jak se "dračí" sezóna vyvíjela. I přesto se ale domníváme, že není na škodu shrnout nejdůležitější momenty uplynulých měsíců, které rozhodly o záchraně Draků.

Koncem listopadu loňského roku začínají fanoušci šumperských hokejistů ztrácet trpělivost (o čemž svědčí i vaše čtenářské ohlasy na Reji). Základní část se pomalu blížila ke konci a přišel "slavný" debakl s Chomutovem - Draci prohráli 4:12. Výsledky zápasů nebyly pro Šumperk jen špatné, ale také nevyrovnané. Draci prohrávají s nejslabšími týmy, ale o sedm dní později po "chomutovském Waterloo" se jim podaří husarský kousek - remíza s Opavou, tedy s celkem, který toho času vede prvoligovou tabulku.

Draci se v té době navíc již nějakou dobu potýkají s "kletbou posledních třetin". Hraje se čtvrté kolo základní části a Šumperk vede nad Prostějovem 2:1 až do začátku třetí třetiny. "Prokletou" poslední dvacetiminutovku však Draci prohrávají 0:3 a utkání končí porážkou 2:4. Páté kolo s Libercem: Draci vedou již od 19. vteřiny a vedení 3:2 drží až do 58. minuty (!). Liberec ovšem stačí nejen v 59. minutě vyrovnat skóre, ale pouhé čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou střílí vítězný gól. Šesté kolo s Ytongem: Šumperští hokejisté vedou tentokrát rozdílem dvou branek 4:2. Devět minut před koncem utkání koriguje Brno na 4:3 a zbývá jen neuvěřitelných 46 sekund do sirény, když soupeř využívá power-play.

Konec základní části je neveselý: Šumperk je beznadějně poslední, prohrává s Rosicemi 2:5, uhraje ještě remízu s Kometou (3:3), na začátku nadstavbové části znovu přichází porážka od Rosic 1:4. Bilance? První část 1. ČP ligy vedou Rosice, Šumperk je na posledním 14. místě. Pro srovnání: První Rosice nasbíraly 35 bodů (15 výher, 5 remíz a 6 proher), poslední Šumperk má 12 bodů (3 výhry, 6 remíz, 17 proher). Draci i v nadstavbové části nadále prohrávají postupně s Ytongem, Ústím nad Labem a Berounem. Mezi tím se ale odehraje něco, co zcela změní tvář místního hokeje. Láska fanoušků po zajících skáče, jsou zklamaní a nazlobení a zatím netuší.

V sobotu 6. ledna nastupuje proti Ústí nad Labem úplně jiný tým. Totální debakl šumperského hokeje totiž zapříčinil, že dres Draků od začátku soutěže vyzkoušelo téměř čtyřicet hráčů, z toho pět brankářů. Složení týmu je velmi odlišné od původního, trenéři si slibují obrat k lepšímu. Pilířem Draků nadále zůstává nejlepší střelec první ligy Dušan Bařica. Jak již víme, zmíněný sobotní zápas sice Šumperk ještě prohrává, ale již další sobotu je všechno jinak. Noví Draci poráží Třebíč a Opavu, Chomutov se sice ještě stává přemožitelem, ale vítězné tažení pokračuje. Drakům podléhají Rosice a Ytong, po výhře nad Berounem 5:3 přichází první dobrá zpráva: Šumperk se odlepil ze dna prvoligové tabulky. Karta se pomalu obrací.

Vyměnění Draci hrají skutečně jako vyměnění. V prvním únorovém týdnu vítězí v Třebíči 5:2, mají za sebou šest výher z osmi zápasů a skok na dvanáctou "nebarážovou" příčku. Utkání s Opavou rozhodují v první třetině, poskočí si na jedenáctou příčku a otevřou náruč skutečné satisfakci. Ve čtyřicátém kole totiž Šumperk hostí chomutovský tým a přichází zadostiučinění: Draci oplácí vedoucímu celku tabulky debakl, když lídra soutěže převálcují 8:3. Skupina o udržení se poté odvíjí podle již ověřeného scénáře.

Ve 4. kole skupiny o udržení poráží Draci Opavu 4:2 a jejich bilance je úctyhodná: Neuvěřitelných jedenáct zápasů v řadě nepoznali hořkost porážky a od baráže je dělí již pětibodový rozdíl. Když o týden později vítězí nad Ústím 5:3 (zápas rozhodli během 72 vteřin, ve kterých dali tři góly a obrátili skóre), je téměř jasné, že baráž Šumperku tentokrát nehrozí. Tato optimistická prognóza se nakonec naplňuje, vítěznou šňůru sice ještě přeruší prohra s Kadaní (3:4), ale poslední dva zápasy letošní 1. ligy opět patří Šumperku - poráží Opavu a v naprostém klidu "nasází" osm gólů poslednímu barážovému Ytongu.

Pokud by Draci hráli po celou dobu tak, jak dokázali od "osudného" ledna, patrně by se mohli prostřílet až do extraligy. Že by si toto překvapení chystali do příští sezóny? Ať již to bude, jak chce, k úspěchům gratulujeme a do dalších bojů držíme palce!

Komentáře k jednotlivým zápasům včetně čtenářských ohlasů naleznete v rejovém tématu Šumperský hokej, oficiální strany Draků se statistikami a výsledky naleznete zde.

NA FLÁM FEST ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na FLÁM FEST, který se uskuteční na zábřežském bazénu v sobotu 9. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na festival zadarmo.

Kolikátý ročník Flám festu se letos uskuteční?

A) druhý
B) čtvrtý
C) šestý

Vstupenku na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna, vyhráli Petra Jelínková z Nového Malína, Adéla Borseníková ze Sobotína a Daniel Poštulka ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.