KULTURA

Anička Bazgerová získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon

5. března 2001, 06:45, Rejdakce
Anička Bazgerová získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon    PARDUBICE, ŠUMPERK - První ročník Festivalu smíchu, který připravilo Východočeské divadlo Pardubice, přinesl jednak nejvyšší ocenění herečce SM divadla Aničce Bazgerové, ale i další poctu nejen režisérům šumperského nastudování Kata a blázna.
   PARDUBICE, ŠUMPERK - První ročník Festivalu smíchu, který připravilo Východočeské divadlo Pardubice, přinesl jednak nejvyšší ocenění herečce SM divadla Aničce Bazgerové, ale i další poctu nejen režisérům šumperského nastudování Kata a blázna.

   "Jedná se o soutěžní festival regionálních divadel, jehož účelem je ukázat, že kvalitní komedie, v pravém slova smyslu, je svébytný a plnohodnotný žánr," řekl pro Haló noviny ještě před zahájením festivalu Radek Smetana, tiskový mluvčí Východočeského divadla v Pardubicích.

   V konkurenci dvaadvaceti divadel z celé republiky, z nichž osm postoupilo do finálové soutěže, si cenu za nejlepší ženský herecký výkon nakonec odnesla herečka Severomoravského divadla Anička Bazgerová za roli Mamby Tchichi v komedii "Kat a blázen" podle předlohy Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka v úpravě a režii Davida Drábka a Darka Krále. Samotná inscenace se umístila na třetím místě, přičemž výsledek hlasování odborné poroty ji katapultoval na příčku nejvyšší, ale divácká porota byla bohužel jiného názoru.

   Představení "Kat a blázen" přitom zaznamenává na zájezdech takové úspěchy, že řadu dalších žádostí o hostování musí divadlo odmítat. V Pardubicích však přišla nabídka, kterou soubor patrně neodmítne - možnost vystoupení ve Werichově divadle v Praze. "Zahrát si Kata a blázna v divadle nazvaném po jeho tvůrci by pro nás bylo obrovské vyznamenání," uvedl umělecký ředitel SM divadla Petr Král.

   Divadelní komedií roku 2000 se tak nakonec stalo představení "Trouba na večeři" v nastudování plzeňského Divadla J. K. Tyla. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon festivalu získal Jiří Kalužný za roli Stanleyho Parkera v komedii "Dovolená s rizikem" pardubického Východočeského divadla v režii Jany Uherové. Stejná komedie získala na základě divácké ankety titul Divácká komedie roku 2000.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru