KULTURA

Získá Blues Alive jedinečné ocenění?

19. února 2001, 14:46, Zuzana Ježková
Získá Blues Alive jedinečné ocenění?    PRAHA, ŠUMPERK – Nečekané překvapení zažili minulý týden organizátoři festivalu Blues Alive. Až z novin se totiž dozvěděli, že dosud poslední, pátý ročník této jedinečné akce byl nominován Akademií populární hudby na výroční cenu za rok 2000 v žánrové kategorii Jazz a blues.
   PRAHA, ŠUMPERK – Nečekané překvapení zažili minulý týden organizátoři festivalu Blues Alive. Až z novin se totiž dozvěděli, že dosud poslední, pátý ročník této jedinečné akce byl nominován Akademií populární hudby na výroční cenu za rok 2000 v žánrové kategorii Jazz a blues.

   Událost je o to překvapivější, že není obvyklé, aby byly nominovány akce. "Považuji to za obrovský úspěch, je mimořádné, že Akademie ohodnotila mimopražský festival," sdělil své první dojmy Vladimír Rybička, ředitel šumperského Domu kultury. Ve finále se tak festival utká s muzikantem Romanem Pokorným a seskupením Robert Balzar Trio. "O šancích na vítězství vůbec nepřemýšlím, už nominace sama o sobě je obrovská událost," dodává Rybička.

   Úspěch festivalu a zároveň tedy i důvody k nominaci spatřuje organizátor v tom, že se během pouhých pěti ročníků dostala akce do obecného povědomí zejména díky svému pojetí a dramaturgické pružnosti. "Myslím, že nominace je krásnou odměnou pro organizátory, zejména pro pana Rybičku, a já jim to moc přeju," řekla s neskrývanou radostí bývalá dramaturgyně bluesového festivalu Petra Matysová, která stála u jeho zrodu a nelehkých začátků.

   Od loňského roku je dramaturgem festivalu Ondřej Bezr. Je to tedy právě "jeho" první ročník, který se dočkal nevídaného ocenění. "Byl jsem samozřejmě překvapen. O žánrových oceněních nerozhoduje Akademie, ale kolegium publicistů. Docela by mne zajímalo, kdo z nich navrhl právě šumperský bluesový festival," komentoval událost Ondřej Bezr.

   Vybraný maximálně dvanáctičlenný tým odborníků připravuje nominace žánrových cen zcela nezávisle na Radě Akademie. Na rozdíl od nominací na hlavní ceny jsou vítězové v kategoriích Folk a country, Jazz a blues, Etnická a alternativní hudba, Taneční scéna, rap a hip hop, Hard a heavy a Videoklip určeni už před slavnostním předáváním. "Snad teď některé věci půjdou dělat jednoduššeji, tím mám samozřejmě na mysli zejména otázku finacování festivalu," slibuje si od nominace Ondřej Bezr.

   Vítězové v hlavních kategoriích budou oceněni v přímém televizním přenosu z pražského Veletržního paláce v sobotu 17. března. Zdali vystoupí na nejvyšší příčku pátý ročník Blues Alive, se však diváci dozví až o týden později, kdy budou v pořadu Noc s Andělem na ČT 2 představeni vítězové ze všech žánrových kategorií.

*Reportáž z pátého ročníku Blues Alive čtěte ZDE.
*Webové strany BLUES ALIVE.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.