KULTURA

"Cimrman je předchůdcem internetu," tvrdí Ladislav Smoljak

18. února 2001, 13:16, Lukáš Vajda
   ROZHOVOR - Herec, scénárista a režisér Divadla Járy Cimrmana, které nedávno uvedlo v Šumperku a Zábřehu svou hru Hospoda Na mýtince, Ladislav Smoljak poskytl Reji rozhovor, kde také přiznal něco o nově připravované hře.
   ROZHOVOR - Herec, scénárista a režisér Divadla Járy Cimrmana, které nedávno uvedlo v Šumperku a Zábřehu svou hru Hospoda Na mýtince, Ladislav Smoljak poskytl Reji rozhovor, kde také přiznal něco o nově připravované hře.

   Jste u nás takřka každý rok, vracíte se rádi?

Na Moravu jezdíme rádi. Jak v Šumperku, tak v Zábřehu je tradičně výborné publikum. Proto možná nechápeme, že nás chce někdo zase rozdělovat na český a moravský národ. Máme se snad na Moravě cítit jako v cizině?

   Hospoda Na mýtince měla již tisící reprízu, čím si vysvětlujete úspěch vašeho divadla?

Na tuto otázku bych rád četl odpověď od nějakého chytrého kritika. My se můžeme jen neskromně domnívat, že jsme to naše divadelní psaní neodflákli.

   Jaký máte vztah k internetu?

Internet z povzdálí uznávám a jsem přesvědčen, že až se v něm lépe orientuji, ocením ho ještě víc.

   Jak by asi využil internet Jára Cimrman?

Cimrman, jak jsme už jednou řekli, je předchůdcem internetu. Jeho slavné "Informační šapitó" vzbuzuje dodnes údiv. Byl to vysloužilý cirkusový stan, uprostřed něhož seděla v manéži u telefonního přístroje manipulantka, která přijímala dotazy. Následně k odpovědím volala emeritní profesory různých oborů, kteří seděli okolo v hledišti na lavicích.

   Mohou se vaši diváci těšit na další CD-ROM nebo DVD-ROM ?

Po našem multimediálním cédéčku "Truhla Járy Cimrmana" se zatím v tomto ohledu nic nového nechystá.

   Kde čerpáte náměty a inspirace ke hrám?

S nápady a náměty je to horší, než když jsme začínali. Ale na druhé straně toho zase dneska víc umíme. Inspirace? Snažili jsme se ji v minulosti hledat, kde se dalo. Ale vždycky ji nakonec - pokud vůbec - najdeme na stejném místě: v nějaké dosud nezjištěné oblasti našich hlav.

   Před třemi lety jste uvedli již třináctou hru s názvem "Švestka", připravujete nějakou další?

Se Zdeňkem Svěrákem sedíme u počítače nad novou, čtrnáctou hrou. Bude se odehrávat v gondole vzducholodi a - když se přistane - také těsně okolo. Skupina českých cestovatelů se totiž vypraví vzduchem do "nitra cenné Afriky", jak se tehdy říkalo.

   Rej děkuje za rozhovor a přeje hodně dalších úspěchů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.