KULTURA

Inscenace Kata a Blázna proměnila šumperský soubor k nepoznání

12. prosince 2000, 12:17, Adam Suchý
   REJ - Pokud chcete vidět v šumperském divadle vzácně vyvedené představení, nebo se prostě jen chcete pobavit u hry Voskovce a Wericha ve zpracování Davida Drábka a Darka Krále, pak nám nezbývá, než vám to doporučit. Mnohé vám o představení napoví rejová recenze.
   Dlouho avizovaná a poměrně diskutovaná přípravy Voskovcovy a Werichovy hry Kat a Blázen se dočkala své šumperské premiéry, a to v podobě, která by mohla být pro konzervativnější návštěvníky kamenných divadel hůře stravitelná. Úprava Davida Drábka a Darka Krále (duchovních otců olomouckého Studia Hořící žirafy) se dotkla nejen textu samotného, ale spolu s režijním rukopisem obou pánů proměnila soubor Severomoravského divadla k nepoznání.

   Víra v poctivost a hravost, které jsou patrné ze všech předchozích divadelních počinů Drábka a Krále, neponechávají nic náhodě (přičemž prostoru pro prvoplánové experimentátorství a laciné novátorství pranic nezbývá), na druhé straně se však nenechají spoutat předsudky, které by snad mohly bránit v rozletu. Některé proměny Kata a Blázna jsou patrné na první pohled – přesun z Mexika do Afriky, bohatost postav a inscenančního rozsahu od barev kabaretních až po barvy tradičnější, či bohatost barev samotných. Veledůležitá proměna byla však především ta, která hostujícímu Petru Sýkorovi (kat Gaspar Radůzo) a černému Petru Komínkovi (Melichar Mahuleno) nedovolila "dělat" Voskovce a Wericha a "hrát si" na hlavní role.

   To, co se stalo s hereckým souborem, nebylo jen dílem úžasných, barevných a dokonale propracovaných kostýmů Alžběty Vlachové. Identifikovat začernělé (popřípadě zažlutělé, ale i ty v původní barvě pokožky ponechané) tváře herců bylo obtížné především kvůli nezaměnitelnému režijnímu rukopisu obou hostů, který naprosto přirozeně odňal souboru obvyklé herecké postupy a šuplíčky, a aniž jej zbavil identity, vdechl mu nový náboj. Měl jsem pocit, že koukám na mně neznámé seskupení herců, které příjemně překvapuje nejen jako celek, ale i z hlediska individualit.

   Jednotlivé herecké výkony nemožno vyjmenovat, ačkoli nezmínit mluvní i pohybový projev Aničky Bazgerové (Mamba Tchitchi – hra se jmény postav by stála za samostatné pojednání) či vsazeného Othella (Petr Král s odzbrojujícím "uchuchulovským" vstupem) by byl hřích. A samozřejmě Radůzo a Mahuleno, vzácně se doplňující dvojice, herecky zdaleka ne černobílá. Přičtu-li skvělé výkony ostatních (Jiří Konečný, Bohdana Pavlíková, Lucie Štorková, Jakub Stránský atd.), půvabnou lehce naivní scénu Iljy Hylase a velmi působivé africké hudební motivy Darka Krále (a Olafa), je výsledkem kompaktní představení, které láká k několikerým zhlédnutím a které je i přes uchopení dvojicí D+K stále inscenací hry V+W. Což není vůbec, ale vůbec jednoduché.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.