KULTURA

Největší hvězdou letošního festivalu Blues Alive bude "zpívající máma" Ann Rabson

26. října 2000, 14:15, zahraniční materiály + ads
   ŠUMPERK - Americká kytaristka, pianistka, zpěvačka a textařka černé pleti Ann Rabson, zakládající členka jedné z nejúspěšnějších bluesových kapel všech dob - tria Saffire-the Uppity Blues Women (volně přeloženo jako "snobské bluesové ženy"), vystoupí v Šumperku v rámci mezinárodního festivalu Blues Alive.
   ŠUMPERK - Americká kytaristka, pianistka, zpěvačka a textařka černé pleti Ann Rabson, zakládající členka jedné z nejúspěšnějších bluesových kapel všech dob - tria Saffire-the Uppity Blues Women (volně přeloženo jako "snobské bluesové ženy"), vystoupí v Šumperku v rámci mezinárodního festivalu Blues Alive.

   "Ann Rabson by skutečně měla být největší hvězdou letošního festivalu," potvrdil ředitel Domu kultury Vladimír Rybička. Že je tato "nadutá bluesová žena" nejen festivalovou, ale i celosvětově uznávanou celebritou ve svém oboru dokazuje mj. hodnocení zahraničních hudebních magazínů: Hraje s omračující autoritou! (Downbeat Magazine), Je prostě neodolatelná (The Boston Herald).

   Kromě dalších a dalších novinářů předhánějících se v superlativech je nejlepším důkazem její "hvězdnosti" hudba samotná. Ann Rabson je označována za jednu z nejlepších pianistek dneška, ačkoli se na klavír naučila hrát až v pětatřiceti letech. Podle ní to ale nebylo nijak zvlášť obtížné: " Když je vám třicet pět, máte lepší postoj k životu. Jste ochotni více riskovat," komentuje s úsměvem svůj výjimečný talent.

   Jako čtyřletá zaslechla v rádiu Big Bill Broonzyho a ačkoli v tomto věku nemohla plně rozumět textu, blues ji učarovalo. Psal se rok 1949. "Nebyla to nějaká má volba, jeho hudba mluvila přímo ke mně." První kytaru dostala od svého otce, když jí bylo sedmnáct let. "Vždycky jsem ale měla ráda klavír. A navíc, v kapele bylo příliš mnoho kytaristek."

   První sólové album Ann Rabson vyšlo až v roce 1997 pod názvem "Music Makin´Mama". Kromě toho, že potvrdilo její status nejlepší bluesové pianistky dneška, přineslo jí také sympatickou přezdívku. Na albu hraje i její sestra, houslistka Mimi Rabson.

   Pět alb tria Saffire patří mezi nejprodávanější tituly v žánru blues. Kapela vznikla v roce 1984 a hned první nahrávky vydané vlastním nákladem trhaly rekordy. Jedním z nejúspěšnějších hitů je song "Elevator Man". Ann Rabson byla v roce 1995 nominována na cenu Ženský umělec roku.

   "Máma dělající muziku" dělala ovšem také počítačového analytika, aby pomohla své dceři vystudovat vysokou školu. V den, kdy její dcera školu ukončila, Ann se začala věnovat blues "na plný úvazek". Vyplatilo se. "Opravdu mi chybí manžel, dcera, mí psi a kočky, ale já fakt miluju cestování, strašně ráda poznávám nové lidi," říká Ann Rabson o jednom aspektu své úspěšné hudební kariéry.

   Její touhou je přivést k blues ještě více lidí. "Když vás ještě blues nechytlo, je to proto, že jste skutečnému blues dosud nebyli vystaveni." Během festivalu Blues Alive se můžeme skutečnému blues vystavit do sytosti. Svým přívalem syrového, ale citlivého hlasu a instrumentální virtuozitou nás obejme neodolatelná máma, která dělá muziku.

   (Během festivalu Blues Alive se pokusíme přinést s Ann Rabson rozhovor.)

Další informace o zpěvačce naleznete zde.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.