SPORT

Moje první zkušenost s fakačkou

15. října 2000, 16:25, nei
   ŠUMPERK, SOBOTÍN - Trápí vás, že nevíte, co je to fakačka? Vůbec to netušíte? Naše redaktorka si ze sobotního orientačního běhu odnesla cenné postřehy, které uložila do své reportáže, v níž najdete samozřejmě i odpověď na otázku, co je fakačka.
   V životě každého, byť sebe pohodlnějšího člověka nadejde okamžik, kdy je donucen opustit teplo dokonale technicky zabezpečeného domova a vyrazit do přírody "naživo", nikoli prostřednictvím televize nebo internetu. Taková chvíle nemusí nastat pouze vinou přírodní katastrofy, ale může vás k tomu někdo prostě "ukecat".

   I já jsem jednoho dne podlehla a nějakým omylem jsem přislíbila svou účast na Sobotínském divočákovi, aniž bych předem tušila, co taková akce obnáší. Sobotínský divočák je, jak se později ukázalo, závod v orientačním běhu a svůj název odvozuje pravděpodobně od místa konání (Sobotín) a znaku pořádajícího oddílu.

   V sobotínském dětském táboře, který sloužil závodníkům jako hlavní základna, jsem se poprvé přímo setkala s kulturou orientačních běžců. Orienťáci se bezprostředně po příjezdu běží pozdravit s přáteli, které neviděli od posledního tréninku a vyměňují si novinky týkající se jejich sportu.

   Člověk-orienťák je zvláštní bytost odlišující se od jiných lidí například tím, že i když spadne ze skály, tak neporušen pokračuje v běhu. V běžném životě jej rozpoznáte pouze podle dederonu, který tvoří součást závodního dresu materiálem připomínající záclonu, ale všichni ho nosí i v civilu. Překvapivě nejde pouze o mladé energické muže a ženy, věkové rozmezí závodního pole je doslova neomezené. Mezi hromadami batohů a dresů často narazíte na batole omotané v mapách nebo na starce trápícího se kvůli špatně držící protéze.

   S přibývajícím časem se všech bez výjimky zmocňuje startovní horečka, odborně nazývaná starťák. Všichni orienťáci se pomalu přesouvají na start, což je místo, kde ustává konverzace a každý se soustředí pouze na pípání časomíry. Prostor startu je rozdělen do tří koridorů, které jsou od sebe odděleny barevnými páskami. V prvním z nich neděláte vůbec nic, jenom někteří začínají pomalu nervózně funět, v dalším musíte vynulovat fakačku (sport ident chip) a připevnit si ji na prst a ve třetím už všichni jenom funíte a čekáte na pípnutí, které vás pošle na trať. Po vběhnutí do lesa, tak aby vás nemohli zahlédnou vaši ještě nevyběhnuvší soupeři, si rozeberete mapy a podle nich a vaší buzoly začnete s hledáním první kontroly.

   Trať Sobotínského divočáka byla, dle mého názoru, stavěna se zřetelnými sadistickými sklony a s evidentním záměrem vyhladit orientační běžce. Navzdory pořadatelům se však do cíle dostali všichni účastníci.

   Doběhnutím do cíle však pro žádného orienťáka závod nekončí. K zvláštním rituálům orienťácké subkultury patří nejen návštěva nejbližší restaurace, ale zejména seznámení ostatních s tím, jak si s kterou pasáží poradil, a nekonečné porovnávání výsledků. Pokud narazíte na orientačního běžce bezprostředně po závodě, snažte se mu co největší oklikou vyhnout, protože vám bude zcela určitě chtít popsat celou trať s nejpodrobnějšími detaily. Pro každého z nich je totiž orientační běh mnohem víc než sport a nevynechají jedinou příležitost, aby vás o tom přesvědčili.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).