Šumperský závodník Jarda Šrámek vyhrál Mistrovství ČR v orientačním běhu

3. října 2000, 06:00, frog
   RÁZTOKA - O víkendu 30. září a 1. října nastal vrchol sezóny pro orientační běžce, kteří se sešli v Ráztoce na Mistrovství ČR a veteraniádě. Mistrovství bylo spojeno s oslavou padesáti let orientačního běhu v ČR, a tak byl vyhlášen také nejúspěšnější orientační běžec, kterým se stala sobotní vítězka kategorie nad třicet pět let Jana Galíková. Úspěchy si ze závodů přivezli také šumperští běžci.
   RÁZTOKA - O víkendu 30. září až 1. října nastal vrchol sezóny pro orientační běžce, kteří se sešli v Ráztoce na Mistrovství ČR a veteraniádě. Mistrovství bylo spojeno s oslavou padesáti let orientačního běhu v ČR, a tak byl vyhlášen také nejúspěšnější orientační běžec, kterým se stala sobotní vítězka kategorie nad třicet pět let Jana Galíková. Úspěchy si ze závodů přivezli také šumperští běžci.

Mezi nejúspěšnější běžce posledních padesáti let patří kromě Jany Galíkové také Jana Cieslarová, která se nedávno vdala a ukončila kariéru, třetí místo obsadil sobotní i nedělní vítěz hlavní mužské kategorie Rudolf Ropek. Nejlépe ze šumperských závodníků dopadl Jarda Šrámek z Klubu vytrvalostních sportů, který vyhrál kategorii mužů nad čtyřicet let. Skvělé je také první místo Huberta Uhmanna z Klubu SK Severka v kategorii mužů nad sedmdesát let. K dalším úspěchům šumperského orientačního běhu patří šesté místo, které obsadila dorostenecká štafeta SK Severka ve složení Jan Medlík, Michal Strachota a Václav Král. Páté místo získal v kategorii mužů nad padesát let Jarda Komárek, který zaostal za vítězným časem necelé dvě minuty. Velmi solidního výsledku dosáhl osmou příčkou Václav Král v kategorii staršího dorostu. Skvělým výsledkem je také druhé místo Vratislava Sity staršího, kterého od vítězného času dělilo pouhých dvanáct vteřin.

V sobotu se uskutečnilo Mistrovství ČR štafet, v neděli pak Mistrovství ČR a veteraniáda na klasické trati jednotlivců. Sobotní závod se konal za slunečného počasí, v neděli se již částečně zatáhlo, avšak stále šlo o ideální počasí pro orientační běh. Rusavské lesy nabízely několik pěkných pasáží s velkým počtem mapových detailů, množstvím komunikací, shluky kamenů a kamenným podkladem. Sobotní tratě byly kratší a procházeli pouze těmito pasážemi. V neděli byly tratě o poznání delší, pořadatelé vyřešily tento problém dlouhými postupy mezi těmito pasážemi. To byl asi jediný nedostatek celého mistrovství. Na těchto dlouhých postupech (asi čtyři kilometry v nejdelších kategoriích) byl totiž většinou jen jeden možný postup. O vítězi tedy rozhodovala více fyzická připravenost než znalost a čtení mapy. Náročná trať hlavní mužské kategorie měřila 13,7 kilometrů vzdušnou čarou – optimálním postupem asi dvacet kilometrů a překonávala 640 metrů převýšení.

Závod byl velmi dobře zorganizován, měl kvalitní zázemí, jak se na mistrovství sluší a patří. V neděli pořadatelé použili nový elektronický systém ražení SportIdent. Běžec má u sebe při závodě elektronický čip, který si upevní na prst (čip nepřesahuje velikost prstu) a při průchodu kontrolou jej zasune do snímače. Při průchodu cílem orazí závodník kontrolu, poté čip vloží do čtecí jednotky a obdrží své mezičasy z postupů mezi kontrolami. Po závodě jsou s celkovými výsledky vyvěšeny také mezičasy a umístění na jednotlivých postupech, ze kterých se závodníci dozví, kde chybovali, nebo kde už jim došly fyzické síly.

Výsledky štafet najdete zde.
Výsledky jednotlivců najdete zde.

Hrajte s REJEM o pět vstupenek na společný koncert kapel UDG, O5 a RADEČEK a písničkáře POKÁČE, který se uskuteční v pátek 1. prosince v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Jak se jmenuje společné turné UDG, O5 a Radeček a Pokáče?

A) Kamarádi tour
B) Rivalové tour
C) Parťáci na turné

Vstupenku na nový film MILADA, který promítá kino OKO v Šumperku 27. listopadu, vyhráli Šárka Siblová ze Šumperka, Vilma Sadilová z Libiny a Renda Šmíd z Kolšova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina.