KULTURA

Šumperský dětský sbor slaví 45 let existence

28. března 2007, 09:44, Petra Šebková
Šumperský dětský sbor slaví 45 let existence Šumperk - Šumperský dětský sbor v letošním roce slaví výročí 45 let od svého založení sbormistrem Aloisem Motýlem. K této mimořádné události se 31. března 2007 společně setkají stávající i bývalí zpěváci na podiu velkého sálu Domu kultury v Šumperku.
Šumperk - Šumperský dětský sbor v letošním roce slaví výročí 45 let od svého založení sbormistrem Aloisem Motýlem. K této mimořádné události se 31. března 2007 společně setkají stávající i bývalí zpěváci na podiu velkého sálu Domu kultury v Šumperku.

Během koncertu zazní také program, který má připraven koncertní sbor Motýli pro své vystoupení na mezinárodní soutěži ve švýcarském Montreux, kam odjíždí 9. dubna.

Protože se jedná o důležité výročí v existenci sboru, který patří mezi nejlepší pěvecké sbory u nás, rádi bychom Vám zprostředkovali zajímavý rozhovor se sbormistrem Tomášem Motýlem.


Motýli Šumperk jsou součástí a reprezentační vizitkou Šumperského dětského sboru, jenž byl založen v roce 1962 sbormistrem Aloisem Motýlem. Prošel rychlým vývojem a upozornil na sebe výrazně již v roce 1967 na celostátní soutěži v Havířově, kde mezi nejlepšími sbory z celé ČSSR obsadil jedno ze dvou udělených třetích míst. O rok později byl již pozván na prestižní celostátní "Festival vokální tvorby" v Jihlavě. Zde mimo jiné v premiéře uvedl jemu věnovanou scénickou pohádku Ilji Hurníka "O smutné princezně." Od té doby si sbor udržuje své postavení mezi nejlepšími českými sbory. Šumperský dětský sbor byl opakovaně vítězem celostátní pěvecké soutěže komorních sborů LŠU v Pardubicích(1974, 1977, 1983, 1989).

V roce 1984 se stal vítězem národní soutěže výběrových dětských sborů v Olomouci. Šumperský dětský sbor od roku 1967 absolvoval 48 zahraničních cest do většiny států Evropy, v roce 1978 až do Gruzie. Také si výborně vedl i na četných mezinárodních festivalech i soutěžích. Uveďme alespoň dvakrát dvě hlavní ceny ve Španělském Cantonigros v letech 1985 a 1992 a zlatou medaili v Belgickém Neerpeltu v roce 1990. V roce 2000 získal svým výkonem stříbrnou medaili na první světové olympiádě pěveckých sborů "Choir Olympics Linz 2000". Šumperský dětský sbor pořídil řadu nahrávek pro rozhlas, byl aktérem několika televizních pořadů. Jeho umění je zaznamenáno na zvukových nosičích.

Šumperský dětský sbor pomáhá i rozvoji sborového zpěvu ve svém regionu. Od roku 1972 organizuje přehlídku školních sborů "Zlatá lyra" a ještě déle se podílí na seminářích pro jejich sbormistry. Byl iniciátorem i pořadatelem sedmi ročníků mezinárodního festivalu dětských sborů "Krajina zpěvu". V letech 1989 - 2001 se ve dvouletých intervalech na festivalovém pódiu představily nejzajímavější dětské sbory všech věkových skupin od sborů mateřských škol až po výběrové sbory zahraniční. V této době Šumperk tleskal dvaceti třem sborům regionu, třiceti sedmi sborům České republiky a sedmnácti sborům ze zahraničí. Vše se dělo za velkého zájmu výborného místního publika i odborné veřejnosti z celé republiky i zahraničí. Šumperský dětský sbor je dnes dobře organizovanou školou se čtyřmi samostatnými sbory, pokrývající věkové rozpětí dětí od šesti do osmnácti let. Je domovem dvou set padesáti zpívajících dětí. Na mnoha koncertech, zvláště v zahraničí, se však posluchači často setkávají jen se čtyřiceti nejlepšími zpěváky. Jsou to Motýli Šumperk.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.3.2007 20:51
Titulek: Koncert
Autor: TErka
136
Na koncert určitě přídu. Bude to zase zážitek na dalších 5 let dopředu. A až tam budou ti bývalí členové, tak to bude teda nádhera!!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.