KULTURA

Mňága & Žďorp: Každý z nás musí lhát - rozhovor před EUROFESTEM

28. února 2007, 19:00, Polák
Šumperk - Po dvou letech se do Šumperka vrátí v rámci nového festivalu EUROFEST kultovní kapela Mňága & Žďorp z Valašského Meziříčí, aby místním fanouškům představila novinkové album „Dutý, ale free“.
Šumperk - Po dvou letech se do Šumperka vrátí v rámci nového festivalu EUROFEST kultovní kapela Mňága & Žďorp z Valašského Meziříčí, aby místním fanouškům představila novinkové album „Dutý, ale free“.

Pokud patříte mezi generaci, pro kterou se stala Mňága & Žďorp „náboženstvím“, jistě rozhovor přivítáte s otevřenou náručí. Ostatním nabízíme příležitost poznat kapelu, jejíž debutové album Made in Valmez získalo v prestižním časopisu Rock&Pop titul nejlepší deska 90. let. Na otázky odpovídal skladatel, textař a zpěvák skupiny – Petr Fiala.

Do Šumperka přijíždíte v rámci turné k novému albu „Dutý, ale free“. Jak jste s deskou spokojeni?

Myslím si, že tentokrát jsme si přestali klást omezení. No, i když záleží jaké omezení, je jasné, že základní omezení máme v sobě - v hlavě a v rukou.

Takže jste s deskou spokojeni?

Nové album by mohlo na lidi působit pestře. Konečně se probrali kytaristé, začali více skládat, takže deska je barevnější. Hodně jsme si s ní vyhráli. Jsme zvědaví, co si o ní pomyslí posluchači. Já vždycky vykládám, jak je nová deska jiná a lepší a stejně mi pak lidi říkají, že je to furt stejné a pořád dokola. (smích) Ale to je jedno, hlavně že se deska líbí nám, to je pro nás základní kritérium.

Často ve svých textech řešíte optimismus a pesimismus. Co je Vám bližší?

To je těžké. Momentálně jsem spokojený se svou situací, protože si užívám. Na druhou stranu, když se dívám kolem sebe, tak žiju v takové buňce v proudu a těžko domyslet, kam se to všechno valí. Mám pocit, že jedinec může stále méně ovládat směr. Jsi stržen proudem a snažíš se, aby se z tebe nestalo stejné hovado jako ty lidi, co vidíš v televizi.

Věříte, že výhledově na tom budou příští generace lépe?

Je těžké vychovávat děti, říkat jim, co je špatné a co dobré, a oni pak vidí, že kolem nich se věci dějí přesně naopak. Život je prostě strašně rychlej.

Takže jste pesimista?

Já jsem těžký optimista, jinak bych byl už dávno mrtev.

Ale ve vašich písňových textech moc pozitivních věcí nezní.

Ano, v textech se to neprojevuje. Nevím proč. Ale zase na druhou stranu, i když napíšu smutnou věc, je pro mě pozitivní už tím, že vůbec vznikla. Prožívám jisté vítězství, když prokouknu nějaký mechanismus a snažím se s ním vyrovnat písní.

Míváte období, kdy zkoušíte měnit svět?

To nevím, ale pracuji stále na tom, abych svět viděl v lepších barvách. Ale pak si přečtu noviny a všechno mi přijde děsně morbidní. Lidi jsou fakt šílenci. Hráli jsme na festivalu v blázinci v Bohnicích a tam se mi líbilo. Připadalo mi to tam pohodový. Stromy, klid, procházky. A za zdí toho blázince – peklo! Od rána svádíš drsný boj, abys přežil. Každý člověk je nucený trochu lhát, když už nikomu, tak alespoň „berňáku“. (smích)

Hrajete raději samostatné koncerty v klubech, nebo se cítíte lépe na velikých festivalových pódiích?

Mně je to celkem fuk. Když hrajeme samostatný koncert dvě a půl hodiny, tak je to větší dřina, ale máme větší prostor, abychom lidem sdělili, co chceme. Na festivalech zase potkáváme a slyšíme jiné kapely, to je taky fajn. A lidi většinou kalí jako šílení, takže když uděláš nějakou chybu, nikdo to nepozná.

V jedné písni zpíváte: „Není kam jít a není kde zůstat“. Kam se nejraději vracíte?

To kdybych věděl. Nejlepší je asi vracet se domů, to je nejkrásnější. Ale abych byl upřímný, radost z návratu mi vydrží asi hodinu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.