KULTURA

Návštěvníci jarmarku mohli nakoupit i za klobásy a pivo

18. září 2000, 08:30, hbl
   ŠUMPERK - Minulou sobotu se v Pavlínině dvoře konal již desátý ročník historického jarmarku. Bohatá pouťová nabídka zručných řemeslníků a doprovodný program rytířů a mušketýrů však nepřilákaly dostatečný počet diváků, z nichž mnohé odradilo vstupné. Za malou úspěšností akce stojí také nedostatečná propagace jarmarku.
   ŠUMPERK - Minulou sobotu se v Pavlínině dvoře konal již desátý ročník historického jarmarku. Bohatá pouťová nabídka zručných řemeslníků a doprovodný program rytířů a mušketýrů však nepřilákaly dostatečný počet diváků, z nichž mnohé odradilo vstupné. Za malou úspěšností akce stojí také nedostatečná propagace jarmarku.

   Jarmarečníci prodávali pouťové perníky, teplou i láhvovanou medovinu, sekaný turecký med všech podob, vitráže, řemeslné výrobky ze dřeva. O zábavu se postaraly mušketýři z Magna Moravia a rytíří ze skupiny Barbaři.

   Bludovští Barbaři, kteří teprve nedávno přešli z antiky do gotické produkce, sehráli zábavnou historickou hru o manželské nevěře a pomstě, která nadchla diváky všech věkových kategorií. V rámci jarmarku, ale i na Hlavní třídě vystoupili švédští mušketýři v dobových kostýmech, kteří předvedli techniku přípravy a střelby z mušket. Skupina je mezi lidmi dobře známá, vystoupila i v Německu.

   Návštěvníci mohli být s jarmarečním programem i pochoutkami spokojeni, stánkaři si však stěžovali, že přišlo o dost méně lidí ve srovnání s loňským rokem, kdy se jarmark konal v parku "U Sovy". Paní Vasylyuk Andriy, která prodávala karpatské řezbářské výrobky, situaci zhodnotila: "Dost špatné je, že se u vchodu do dvora vybíralo vstupné, lidi to zbytečně odradilo. Kromě toho si myslím, že město Šumperk se nepostaralo o dostatečnou propagaci akce. Doufám, že to příští rok dopadne lépe."

   Zúčastnili se i paní Renata Bílková, která předla na kolovrátku nit z ovčí mlhy, a umělecký kovář Tomáš Holiček ze sovineckého podhradí, který koval spirálovité masivní svícny a ozdoby. Raritou je, že neprodával za peníze, ale za klobásy a pivo, tedy formou směnného obchodu. "Kováři rádi párky a vše, co k tomu patří," s úsměvem dodal Holiček.

   Další zajímavostí jsou mince, které se každoročně razí a prodávají při vstupu do jarmarečního prostoru. Návštěvníci si tak mohli zakoupit mince velikosti dvacetikoruny, které mají vyraženo místo jarmarku,rok vydání a český státní znak.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru