KULTURA

Návštěvníci jarmarku mohli nakoupit i za klobásy a pivo

18. září 2000, 08:30, hbl
   ŠUMPERK - Minulou sobotu se v Pavlínině dvoře konal již desátý ročník historického jarmarku. Bohatá pouťová nabídka zručných řemeslníků a doprovodný program rytířů a mušketýrů však nepřilákaly dostatečný počet diváků, z nichž mnohé odradilo vstupné. Za malou úspěšností akce stojí také nedostatečná propagace jarmarku.
   ŠUMPERK - Minulou sobotu se v Pavlínině dvoře konal již desátý ročník historického jarmarku. Bohatá pouťová nabídka zručných řemeslníků a doprovodný program rytířů a mušketýrů však nepřilákaly dostatečný počet diváků, z nichž mnohé odradilo vstupné. Za malou úspěšností akce stojí také nedostatečná propagace jarmarku.

   Jarmarečníci prodávali pouťové perníky, teplou i láhvovanou medovinu, sekaný turecký med všech podob, vitráže, řemeslné výrobky ze dřeva. O zábavu se postaraly mušketýři z Magna Moravia a rytíří ze skupiny Barbaři.

   Bludovští Barbaři, kteří teprve nedávno přešli z antiky do gotické produkce, sehráli zábavnou historickou hru o manželské nevěře a pomstě, která nadchla diváky všech věkových kategorií. V rámci jarmarku, ale i na Hlavní třídě vystoupili švédští mušketýři v dobových kostýmech, kteří předvedli techniku přípravy a střelby z mušket. Skupina je mezi lidmi dobře známá, vystoupila i v Německu.

   Návštěvníci mohli být s jarmarečním programem i pochoutkami spokojeni, stánkaři si však stěžovali, že přišlo o dost méně lidí ve srovnání s loňským rokem, kdy se jarmark konal v parku "U Sovy". Paní Vasylyuk Andriy, která prodávala karpatské řezbářské výrobky, situaci zhodnotila: "Dost špatné je, že se u vchodu do dvora vybíralo vstupné, lidi to zbytečně odradilo. Kromě toho si myslím, že město Šumperk se nepostaralo o dostatečnou propagaci akce. Doufám, že to příští rok dopadne lépe."

   Zúčastnili se i paní Renata Bílková, která předla na kolovrátku nit z ovčí mlhy, a umělecký kovář Tomáš Holiček ze sovineckého podhradí, který koval spirálovité masivní svícny a ozdoby. Raritou je, že neprodával za peníze, ale za klobásy a pivo, tedy formou směnného obchodu. "Kováři rádi párky a vše, co k tomu patří," s úsměvem dodal Holiček.

   Další zajímavostí jsou mince, které se každoročně razí a prodávají při vstupu do jarmarečního prostoru. Návštěvníci si tak mohli zakoupit mince velikosti dvacetikoruny, které mají vyraženo místo jarmarku,rok vydání a český státní znak.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.