KULTURA

"Na hereckou práci není žádný metr,"

10. září 2000, 08:30, lyva
   říká host Severomoravského divadla Ivan Vyskočil, který si zahraje se šumperským souborem ve hře Naši furianti, jejíž premiérou bude divadlo slavnostně znovuotevřeno. Pražský herec ve volném čase objevuje krásy Šumperka, na kterém ho zaujaly nekonečné proměny. I přes pracovní vytížení si našel čas, aby Reji odpověděl na několik otázek.
   říká host Severomoravského divadla Ivan Vyskočil, který si zahraje se šumperským souborem ve hře Naši furianti, jejíž premiérou bude divadlo slavnostně znovuotevřeno. Pražský herec ve volném čase objevuje krásy Šumperka, na kterém ho zaujaly nekonečné proměny. I přes pracovní vytížení si našel čas, aby Reji odpověděl na několik otázek.

   Jak jste se dostal k hostování v Šumperku?
Nabídlo mi to ředitelství zdejšího divadla. V mém programu to sice bylo na poslední chvíli, ale já souhlasil. Šumperský soubor jsem sledoval prostřednictvím herecké asociace, protože když vyhoří jakékoliv divadlo, je to pro herce veliká pohroma. Dalo by se tedy říci, že jsem s Šumperkem spojen již dlouho.

   Jak se vám líbí nově spravená budova divadla?
Je pravda, že nové věci jsou vždy pěkné, vaše divadlo vypadá moc hezky. Zdá se mi, že na menších městech jsou strašně krásná divadla. Hodně z pražských divadel trpí tím, že jsou umístěny v podzemí. Často si říkám, když hostujeme v menších městech, proč nemůže být taková krása v Praze.

   A jak se vám spolupracuje s šumperskými herci?
Spolupráce s nimi je výborná. Ze svých hereckých zkušeností vím, že nezáleží na tom, odkud herec pochází, ale především na jeho kvalitách. Herci jsou na celém světě stejní, rozdíl je v popularitě. Dá se hodně rychle poznat, jak dobře herec ovládá své řemeslo. Lidé, kteří se vytahují, jsou ve většině případů ti, co toho moc neumí.

   Nedávno reprízovali v České televizi seriál Velké sedlo. Jak na něj pohlížíte s odstupem času?
Musím přiznat, že ačkoli se na něj nedívám, myslím si, že jde o seriál, který nebyl tak moc poplatný oné době. Nemůžu říct, že jsem na něj zvlášť pyšný, jsem přesvědčen, že Dietl napsal lepší seriály. Já bych to asi hlavně hodně vykrátil.

   Zamýšlíte se zpětně nad svými divadelními rolemi?
Myslím si, že je normální, když se člověk podívá na svou práci. Na herecké profesi je těžší, že se výsledek nepozná hned. Když se postaví stůl a je o několik centimetrů kratší, pozná se to rychle. Určitá hra se někomu líbí, jinému ne. Na tuto práci není žádný metr, což vyvolává určitou nejistotu nejen v hercově duši, ale i v přístupu okolního světa.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.