KULTURA

Tři tisícovky nadšených fanoušků si užily den navíc BLUES VE FOTOGRAFICKÝCH POSTŘEZÍCH

22. listopadu 2006, 23:05, kuk, dark foto:Smrček
Šumperk - Letošní Blues Alive se díky státnímu svátku a myšlence organizátorů prodloužil o čtvrteční den, kdy celá bluesová paráda pomalu propukla v klubech a kostele. Den navíc využili k pozvání hudebníků, kteří za minulých deset let obzvláště zaujali publikum.
Šumperk - Letošní Blues Alive se díky státnímu svátku a myšlence organizátorů prodloužil o čtvrteční den, kdy celá bluesová paráda pomalu propukla v klubech a kostele. Den navíc využili k pozvání hudebníků, kteří za minulých deset let obzvláště zaujali publikum.

Na šumperská prkna domu kultury se tak vrátili brněnský Hoochie Coochie Band, bratislavský Bluesweiser či americký kytarista a zpěvák Michael Roach, který velmi zaujal na čtvrtém ročníku Blues Alive v roce 1999, kde se stal hvězdou večera.


Největším jménem letošního ročníku Blues Alive, který se konal již pojedenácté, byl kytarista a zpěvák Bob Margolin. Talentovaný Bob má na kontě řadu sólových alb, z nichž mnohá patří k absolutní bluesové špičce devadesátých let a v Šumperku ukázal, jak takové "životní" hraní vypadá.

Bob však nebyl jediným bluesmanem, který ukázal, co umí. Se svou modernější funkovější muzikou přijel nositel slavného jména Phil Guy, mladší bratr proslulého Buddyho Guye. A protože se letošní blues neslo v silné chicagské bluesové náladě, nesmíme zapomenout ani na představitele ryzí chicagské současnosti, bez nadsázky kultovního kytaristu Studebaker Johna.


Na závěr sobotního koncertu se nejlepší hráči sami strhli k neplánovanému jamu. Na pódiu se tak sešli ti nejlepší z letošního ročníku. Mezi nimi i Bob Margolin a Phil Guy.


Zatímco čtvrteční program byl tak trošku nostalgickým ohlédnutím zejména pro pravidelné návštěníky, kteří již Blues Alive zažili nejeden rok, páteční koncert v kostele nadchl gospelový gymnazijní sbor ze Svitav, který sjezdil už téměř celý svět. Posluchače unesl nejen hudbou, ale i netradičními tanečními kreacemi a vtipným průvodním komentářem. Mnozí, kteří neholdují stylu chicago blues, si právě páteční podvečer v kostele Sv. Jana Křtitele užili nejvíce. Ale nezahálely ani kapely na večerním představení.

Do programu hlavního večerního koncertu se totiž vloudil osobitý a neotřelý Ir Paul Casey, fenomenální slidekytarista, ale především písničkář, který najde srovnání snad jen s hvězdou současné neo-folkrockové vlny Damienem Ricem.


Kytarové vybrnkávání dostalo do kolen nejen posluchače, ale i ostřílené hudební fajnšmekry, protože některá stará nářadíčka hudebníků, která tak tak hrozila rozpadnutím se, proměnila masy posluchačů v udivený dav.


Kromě mužských zpěváků se předvedlo i slabé ženské pohlaví. Jedna z hudebnic z kapely WOMEN BLUES BAND to se svým nástrojem uměla možná lépe než leckterý muzikant. Skupina nadchla porotu Blues Alive svou ryze feministickou dívčí sestavou. Kromě koncertu na Blues Alive rozvířily páteční jam v Music machine.

Basista seskupení STRAŠIDELNÝ ELEKTRIK BAND náruživě svou hru prožíval, netradiční nástroj se stal objektem řady fotografů.


Úžasná byla i zpěvačka Petra Börnerová, která předvedla svůj hlasový rozsah v odvážných bluesových kouscích.


Skupina TEENAGE BEAT to naplno rozjela již ve foyeru. Neopakovatelné sólo na harmoniku, která jistě patří do rukou všech pořádných bluesmenů, vystřihl zpěvák kapely.


Představitel ryzí chicagské současnosti, bez nadsázky kultovní kytarista Studebaker John.


Slovenští "bratři" BONZO a THE RESONATORS ukázali, že i za východními hranicemi má blues své následovníky a věrné posluchače.


Houslistka z NOCNA ZMIANA BLUESA to měla pěkně zmáknutý a nedala na sobě znát trému z plného sálu, kde se tísnila více jak tisícovka posluchačů, ladně se pohupujících v rytmu jejího blues.


SLAVEK WIERZCHOLSKI ze stejného uskupení. Při jeho sólech na „foukačku“ se publikum zaručeně nenudilo a kdo dosud "netrsal", musel chtě nechtě začít.

Ti, kteří to už nezvládli, si vůbec hlavu nelámali. Naopak ji bezstarostně nechali klesnout a zachrápali.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).