KULTURA

Město se chystá na Den sv. Huberta

15. listopadu 2006, 15:00, -vavka-
Město se chystá na Den sv. Huberta Zábřeh - Na přijetí velmistra Řádu svatého Huberta se v těchto dnech připravuje nové vedení zábřežské radnice. Starosta Zdeněk Kolář, kterého nové zastupitelstvo zvolilo teprve začátkem listopadu, tak bude mít ve své nové funkci první veřejnou premiéru.
Zábřeh - Na přijetí velmistra Řádu svatého Huberta se v těchto dnech připravuje nové vedení zábřežské radnice. Starosta Zdeněk Kolář, kterého nové zastupitelstvo zvolilo teprve začátkem listopadu, tak bude mít ve své nové funkci první veřejnou premiéru.

Velmistr město navštíví u příležitosti Dne sv. Huberta, který se v Zábřehu uskuteční v sobotu 18. listopadu. S ním do Zábřehu přijede i nejlepší trubačská elita regionu. Na horním náměstí trubači hned ráno v 8,30 hod. odtroubí lovecké skladby a signály a poté se přesunou do kostela sv. Bartoloměje k troubení na Svatohubertské mši svaté. Té budou velmistr i zástupci města také přítomni. Slavit se bude od 11 hodin v místním Katolickém domě na Sušinově ulici. Součástí bohatého programu bude např. ochutnávka vín české provenience, představení svatohubertského řádového vína anebo bohatá myslivecká kuchyně se specialitami ze zvěřiny.

„Zahájení odpoledního programu je naplánováno na třináctou hodinu,“ řekl REJi.cz k organizaci slavností Pavel Bartoš z Jesenické prefektury ŘSH. „Účastníci budou mít možnost krátce se seznámit s činností Řádu sv. Huberta a Nadací Františka Antonína hraběte Šporka a dále se zástupci Agentury rozvojové a humanitární pomoci Olomouckého kraje. Společně jsme se totiž rozhodli podporovat obyvatele farnosti pátera Romana Musila na Haiti, kam výtěžek z této celodenní akce půjde. Použit bude na znovuzalesňování zdevastované krajiny a získávání pitné vody v této nejchudší oblasti světa.“

Na odpoledne a podvečer přichystali organizátoři slavností bohatý program. Vystoupení nejúspěšnějšího imitátora hlasů zvěře - Jiřího Hrdličky, svatohubertské troubení v podání nejen trubačů ze Zábřežska, souboj dechovek o svatomartinskou husu anebo mysliveckou veselici se zvěřinovou tombolou.

Den sv. Huberta uvedla v pondělí 13. listopadu vernisáž fotografické výstavy Antonína Říhy z Bohdíkova. Autor publikuje v časopisech Svět myslivosti a Myslivost. Fotografie jsou vystaveny v obou sálech Katolického domu i ve foyeru tohoto zábřežského kulturního zařízení. Nechybí mezi nimi ani zvětšeniny těch snímků, které byly na nejrůznějších soutěžích odměněny některou ze 40 medailí a udělených ocenění. Výstava má název Lovy beze zbraní a zvěř zachycuje v přirozeném pohybu i prostředí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.11.2006 06:37
Titulek: reakce
Autor: Franta
16
Jedná se bezesporu o výbornou akci,škoda,že se na ní nepodávají i vína moravské provenience.Autor článku asi neví,že existuje i Morava
Reagovat
Datum: 16.11.2006 07:57
Titulek: RE: reakce
Autor: pepino
84
170
Pořadatelé určitě vědí, že existují i moravská vína (na vernisáži se např. podávala vína valtická). Já se na to dívám tak,že řád sídlí na Kuksu, takže ve zdejších sklepích dozrávají vína, která se skutečně urodila na svazích české vinařské oblasti - určitě za tím nehledám nic jiného.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.