KULTURA

Na skleničku do Zábřehu si odskočil z Grónska

8. listopadu 2006, 08:15, -vavka-
Na skleničku do Zábřehu si odskočil z Grónska Zábřeh - Ve čtvrtek 2. listopadu se v zábřežské Galerii Tunkův dvorec konalo úvodní setkání z plánovaného cyklu besed, nazvaných Pozvání na skleničku. S hercem a moderátorem pořadu Vladimírem Hrabalem zde nad předtočeným filmovým medailonkem besedoval pilot horkovzdušných balonů Josef Doležel. V současné době patří k nejmladším balonářům v republice.
Zábřeh - Ve čtvrtek 2. listopadu se v zábřežské Galerii Tunkův dvorec konalo úvodní setkání z plánovaného cyklu besed, nazvaných Pozvání na skleničku. S hercem a moderátorem pořadu Vladimírem Hrabalem zde nad předtočeným filmovým medailonkem besedoval pilot horkovzdušných balonů Josef Doležel. V současné době patří k nejmladším balonářům v republice.

Kdo byl někdy přítomen srazu balonářů na Bouzově, mohl se s tímto sympaťákem v roli pořadatele také setkat. O své velké zálibě, které propadl ještě jako malý chlapec, říká: „Start balonu je jistý, ale přistání je místem vždy nejisté.“ Snad právě proto každý balonář, který poprvé projde křestem vzduchu a ohně a je pasován do stavu balonářského, získává ve šlechtickém titulu přídomek právě toho místa, kde poprvé přistál. A jak to vlastně se vznikem balonového létání bylo, co všechno takový koníček obnáší a kde má své kořeny pasování do stavu šlechtického, bylo předmětem dotazů přítomných posluchačů. Snad kvůli mrazivému počasí jich do galerie mnoho nedorazilo. Přesto jsme mezi nimi našli i návštěvu Zábřehu hodně vzdálenou – polárního badatele z Grónska.

„Do Zábřehu mne přivedla osoba J.E.Welzla, respektive nový filmový dokument o tomto světoběžníkovi, který v koprodukci s Českou televizí letos vznikl z iniciativy zábřežského Studia MS video,“ sdělil REJi.cz pravý důvod své návštěvy usměvavý polárník. „ V polovině listopadu se bude v Praze konat výstava k polárnímu roku 2007. Bude mít název Kouzlo polárního světa a jako organizátoři celého pojektu jsme přesvědčeni, že osobnost J.E.Welzla k tomuto tématu rozhodně patří," sdělil REJi. Jaroslav Klempíř. Otázku, zda v Grónsku také létají horkovzdušné balony, jsme sice nevyřešili, zato jsme si poslechli, jak zní pěkně zní obyčejný pozdrav v grónštině a dozvěděli se řadu specifik ze života vesnice, kde se manželé Klempířovi po většinu roku zdržují. Jak vtipně polárník říká, „počet obyvatel se nijak nevymyká obvyklému průměru – žije tu 28 obyvatel a 66 polárních psů.“

“Pozvání na skleničku je v názvu proto, že u doušku něčeho dobrého se vždycky dobře povídá,“ objasnil REJi.cz název svého nového pořadu moderátor večera Vladimír Hrabal. "Besedy se budou konat pouze a jen v Zábřehu, “ dodal. „Pokud bude zájem, postupně do galerie přivedu z mého pohledu deset nejzajímavějších osobností dnešní doby.“

A je se na co těšit - už na příští besedu si tento oblíbený rozhlasový moderátor z Olomouce zve politického vězně z 50. let, literáta Václava Kamaráda. Hovořit s ním bude nejen o jeho nucených pobytech v komunistických pracovních táborech, ale i o obsahu dříve natočeného filmového medailonku. Také toto setkání převezme do svého vysílání Televize dobrých zpráv, vystupujících pod značkou TV NOE.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny WOHNOUT, která představí speciální akustický program v DK Šumperk v pátek 7. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí kytaristy skupiny Wohnout?

a) otec a syn
b) bratranci
c) bratři

Odpovědi posílejte do čtvrtku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku Vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny PRIESSNITZ, která představí své nové a zároveň poslední album Beztíže v DK Šumperk v pátek 24. března, vyhráli Dušan Indra ze Šumperka, Vladěna Daňková ze Šumperka, Jana Hýžďalová ze Starého Města, Josef Haramia ze Šumperka a Radek Šinkovský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.