KULTURA

Na skleničku do Zábřehu si odskočil z Grónska

8. listopadu 2006, 08:15, -vavka-
Na skleničku do Zábřehu si odskočil z Grónska Zábřeh - Ve čtvrtek 2. listopadu se v zábřežské Galerii Tunkův dvorec konalo úvodní setkání z plánovaného cyklu besed, nazvaných Pozvání na skleničku. S hercem a moderátorem pořadu Vladimírem Hrabalem zde nad předtočeným filmovým medailonkem besedoval pilot horkovzdušných balonů Josef Doležel. V současné době patří k nejmladším balonářům v republice.
Zábřeh - Ve čtvrtek 2. listopadu se v zábřežské Galerii Tunkův dvorec konalo úvodní setkání z plánovaného cyklu besed, nazvaných Pozvání na skleničku. S hercem a moderátorem pořadu Vladimírem Hrabalem zde nad předtočeným filmovým medailonkem besedoval pilot horkovzdušných balonů Josef Doležel. V současné době patří k nejmladším balonářům v republice.

Kdo byl někdy přítomen srazu balonářů na Bouzově, mohl se s tímto sympaťákem v roli pořadatele také setkat. O své velké zálibě, které propadl ještě jako malý chlapec, říká: „Start balonu je jistý, ale přistání je místem vždy nejisté.“ Snad právě proto každý balonář, který poprvé projde křestem vzduchu a ohně a je pasován do stavu balonářského, získává ve šlechtickém titulu přídomek právě toho místa, kde poprvé přistál. A jak to vlastně se vznikem balonového létání bylo, co všechno takový koníček obnáší a kde má své kořeny pasování do stavu šlechtického, bylo předmětem dotazů přítomných posluchačů. Snad kvůli mrazivému počasí jich do galerie mnoho nedorazilo. Přesto jsme mezi nimi našli i návštěvu Zábřehu hodně vzdálenou – polárního badatele z Grónska.

„Do Zábřehu mne přivedla osoba J.E.Welzla, respektive nový filmový dokument o tomto světoběžníkovi, který v koprodukci s Českou televizí letos vznikl z iniciativy zábřežského Studia MS video,“ sdělil REJi.cz pravý důvod své návštěvy usměvavý polárník. „ V polovině listopadu se bude v Praze konat výstava k polárnímu roku 2007. Bude mít název Kouzlo polárního světa a jako organizátoři celého pojektu jsme přesvědčeni, že osobnost J.E.Welzla k tomuto tématu rozhodně patří," sdělil REJi. Jaroslav Klempíř. Otázku, zda v Grónsku také létají horkovzdušné balony, jsme sice nevyřešili, zato jsme si poslechli, jak zní pěkně zní obyčejný pozdrav v grónštině a dozvěděli se řadu specifik ze života vesnice, kde se manželé Klempířovi po většinu roku zdržují. Jak vtipně polárník říká, „počet obyvatel se nijak nevymyká obvyklému průměru – žije tu 28 obyvatel a 66 polárních psů.“

“Pozvání na skleničku je v názvu proto, že u doušku něčeho dobrého se vždycky dobře povídá,“ objasnil REJi.cz název svého nového pořadu moderátor večera Vladimír Hrabal. "Besedy se budou konat pouze a jen v Zábřehu, “ dodal. „Pokud bude zájem, postupně do galerie přivedu z mého pohledu deset nejzajímavějších osobností dnešní doby.“

A je se na co těšit - už na příští besedu si tento oblíbený rozhlasový moderátor z Olomouce zve politického vězně z 50. let, literáta Václava Kamaráda. Hovořit s ním bude nejen o jeho nucených pobytech v komunistických pracovních táborech, ale i o obsahu dříve natočeného filmového medailonku. Také toto setkání převezme do svého vysílání Televize dobrých zpráv, vystupujících pod značkou TV NOE.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.