KULTURA

Na skleničku do Zábřehu si odskočil z Grónska

8. listopadu 2006, 08:15, -vavka-
Na skleničku do Zábřehu si odskočil z Grónska Zábřeh - Ve čtvrtek 2. listopadu se v zábřežské Galerii Tunkův dvorec konalo úvodní setkání z plánovaného cyklu besed, nazvaných Pozvání na skleničku. S hercem a moderátorem pořadu Vladimírem Hrabalem zde nad předtočeným filmovým medailonkem besedoval pilot horkovzdušných balonů Josef Doležel. V současné době patří k nejmladším balonářům v republice.
Zábřeh - Ve čtvrtek 2. listopadu se v zábřežské Galerii Tunkův dvorec konalo úvodní setkání z plánovaného cyklu besed, nazvaných Pozvání na skleničku. S hercem a moderátorem pořadu Vladimírem Hrabalem zde nad předtočeným filmovým medailonkem besedoval pilot horkovzdušných balonů Josef Doležel. V současné době patří k nejmladším balonářům v republice.

Kdo byl někdy přítomen srazu balonářů na Bouzově, mohl se s tímto sympaťákem v roli pořadatele také setkat. O své velké zálibě, které propadl ještě jako malý chlapec, říká: „Start balonu je jistý, ale přistání je místem vždy nejisté.“ Snad právě proto každý balonář, který poprvé projde křestem vzduchu a ohně a je pasován do stavu balonářského, získává ve šlechtickém titulu přídomek právě toho místa, kde poprvé přistál. A jak to vlastně se vznikem balonového létání bylo, co všechno takový koníček obnáší a kde má své kořeny pasování do stavu šlechtického, bylo předmětem dotazů přítomných posluchačů. Snad kvůli mrazivému počasí jich do galerie mnoho nedorazilo. Přesto jsme mezi nimi našli i návštěvu Zábřehu hodně vzdálenou – polárního badatele z Grónska.

„Do Zábřehu mne přivedla osoba J.E.Welzla, respektive nový filmový dokument o tomto světoběžníkovi, který v koprodukci s Českou televizí letos vznikl z iniciativy zábřežského Studia MS video,“ sdělil REJi.cz pravý důvod své návštěvy usměvavý polárník. „ V polovině listopadu se bude v Praze konat výstava k polárnímu roku 2007. Bude mít název Kouzlo polárního světa a jako organizátoři celého pojektu jsme přesvědčeni, že osobnost J.E.Welzla k tomuto tématu rozhodně patří," sdělil REJi. Jaroslav Klempíř. Otázku, zda v Grónsku také létají horkovzdušné balony, jsme sice nevyřešili, zato jsme si poslechli, jak zní pěkně zní obyčejný pozdrav v grónštině a dozvěděli se řadu specifik ze života vesnice, kde se manželé Klempířovi po většinu roku zdržují. Jak vtipně polárník říká, „počet obyvatel se nijak nevymyká obvyklému průměru – žije tu 28 obyvatel a 66 polárních psů.“

“Pozvání na skleničku je v názvu proto, že u doušku něčeho dobrého se vždycky dobře povídá,“ objasnil REJi.cz název svého nového pořadu moderátor večera Vladimír Hrabal. "Besedy se budou konat pouze a jen v Zábřehu, “ dodal. „Pokud bude zájem, postupně do galerie přivedu z mého pohledu deset nejzajímavějších osobností dnešní doby.“

A je se na co těšit - už na příští besedu si tento oblíbený rozhlasový moderátor z Olomouce zve politického vězně z 50. let, literáta Václava Kamaráda. Hovořit s ním bude nejen o jeho nucených pobytech v komunistických pracovních táborech, ale i o obsahu dříve natočeného filmového medailonku. Také toto setkání převezme do svého vysílání Televize dobrých zpráv, vystupujících pod značkou TV NOE.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Pokračujerme v soutěžní vánoční nabídce. Dnes hrajeme o volné vstupenky na koncert legendární skupiny Olympic a koncert Tomáše Kočko s orchestrem. Volňásky získáte, pokud pošlete správnou odpověď a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Odpovědi je potřeba posílat pod číslem i písmenem otázky!

Soutěžní otázka č. 1: ( sk. Olympic, 13. 12., 19.00, Dům kultury Šumperk, 2 vstupenky)
Jaký byl původní název skupiny Olympic?
1a) Kašpárek
1b) Karkulka
1c) Krteček


Otázka č. 2: (Tomáš Kočko & orchestr, 19.12., 19.00, KKC Rapotín, 2x2 vstupenky)
Jaké hudební prvky se mísí ve tvorbě Tomáše Kočka?
2a) rocku, folku a jazzu
2b) bluegrassu, hip hopu, diska
2c) metalu. rapu, reggae

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Pro některý z 11 originálních dárků k filmu Ledové království 2 do šumperského kina OKO zamíří: S. Sittová, Zábřeh; Z. Galiszová, Bludov; B. Smrčková, Postřelmov; D. Jílková, Vikýřovice; J. Kupčíková, Libina; J. Kouřilová, Hrabenov a H. Hudosová, L. Čermáková, J. Růžičková, L. Zachová, J. Haramia ze Šumperka. Blahopřejeme!

Tři volné vstupenky na diashow s cestovatelem J. Kolbabou, konanou v KD Zábřeh 5. prosince, vyhrávají: Z. Trhalová ze Zábřeha, A. Sadilová z Dlouhomilova a P. Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně KD.