KULTURA

Klasika Viva přivítá laureátku Ceny Anny Hostomské

4. října 2006, 22:49, téma KLASIKA VIVA, rj
Klasika Viva přivítá laureátku Ceny Anny Hostomské Šumperk - Druhé pololetí sezóny 2006-2007 cyklu Klasika Viva v Šumperku pokračuje v úterý 10. října 2006 od 19 hodin opět v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku, a to houslovým recitálem. Organizátoři pozvali do Šumperka laureátku Ceny Anny Hostomské (uděluje se na festivalu mladých umělců Šumperské Preludium), vynikající mladou houslistku Markétu Janouškovou.
Šumperk - Druhé pololetí sezóny 2006-2007 cyklu Klasika Viva v Šumperku pokračuje v úterý 10. října 2006 od 19 hodin opět v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku, a to houslovým recitálem. Organizátoři pozvali do Šumperka laureátku Ceny Anny Hostomské (uděluje se na festivalu mladých umělců Šumperské Preludium), vynikající mladou houslistku Markétu Janouškovou.

Markéta Janoušková hraje na housle od svých 6 let, navštěvovala Hudební školu hl. m. Prahy, nyní studuje třetím rokem na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Dany Vlachové. Pravidelně navštěvuje mistrovské kurzy prof. Cyruse Forougha, Václava Hudečka, Gabriely Demeterové či prof. Ivana Štrause. Je vítězkou šesti ročníků soutěže „Plzenecké housličky“ (1995 – 2000), v roce 1999 zvítězila na celostátní soutěži hudebních škol MŠMT, v letech 1999 a 2001 získala 1. cenu a absolutní vítězství na mezinárodní houslové soutěži „Čírenie talentov“ na Slovensku (Dolný Kubín) a v roce 2002 získala 1. cenu na Kociánově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí. V roce 2003 získala titul laureáta mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, o rok později zvítězila v soutěži Prague Junior note, získala Cenu Bohuslava Martinů a s triem (klavír - L. Klánský, vcello - N. Ardaševová), po šesti letech obhájila titul absolutního vítěze v soutěži hudebních škol. V letošním roce se stala vítězkou Letních houslových kurzů Václava Hudečka a díky tomu s ním bude vystupovat na Vánočním turné po celé České republice. Má za sebou řadu vystoupení v České i Slovenské televizi a v Českém rozhlase. Na koncertech vystoupila s předními orchestry (Český komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie, Severočeská filharmonie, Archi di Slovakia, Pardubická filharmonie) a dirigenty Ondřejem Kukalem, Leošem Svárovským a Petrem Vronským. Pravidelně je též zvána k účinkování na sólových recitálech, kde vystoupila též m.j. s Václavem Hudečkem, Gabrielou Demeterovou, Josefem Sukem, Lubomírem Brabcem a Karlem Gottem. Markéta hraje na mistrovský nástroj Eugena Deganiho z roku 1899 zapůjčený ze Státní sbírky hudebních nástrojů.

Na klavír bude Markétu Janouškovou doprovázet Barbara Kürstenová. Barbara Kürstenová absolvovala Konzervatoř v Praze, kde studovala v klavírní třídě prof. Radomíra Melmuky a prof. dr. Jaromíra Kříže. Souběžně se u prof. Jaroslava Přikryla věnovala také hře na cembalo. Později doplnila své vzdělání na cembalových kurzech, které vedli prof. Helmut Franke a Neal Peres da Costa..

Je členkou několika komorních souborů. V roce 1994 spolupracovala s Gillesem Colliardem a Brixiho komorním orchestrem na nahrávce houslových koncertů J. S. Bacha. Jako cembalistka Collegia českých filharmoniků se v roce 1997 podílela na natáčení CD „The Italian Baroque“. Barbara Kürstenová často vystupuje doma i v zahraničí. K mezinárodním úspěchům patří mimo jiné koncertní turné po Japonsku v letech 2001, 2003 a 2005.

Koncert se opět uskuteční v nádherných prostorách klášterního kostela v Šumperku. Již zahajovací koncert 2. pololetí všechny posluchače přesvědčil, že klavír zní v této prostoře nádherně a v kombinaci s houslemi se nabídne všem jedinečný hudební zážitek. Pro své šumperské vystoupení si Markéta Janoušková připravila následující program: L. van Beethoven - Sonáta č. 5 op. 24 „Jarní“, W. A. Mozart – Rondo C Dur, J. Suk – Čtyři kusy pro housle a klavír op. 17 (výběr), A. Dvořák – Sonatina pro housle a klavír; Mazurek, M. de Falla – Španělský tanec, P.d e Sarasete – Andaluská romance op. 22, B. Bartók – Rumunské tance, J. Massenet – Meditace z opery Thais, M. Ravel – Tzigane. Zmíněný program nám tedy dává znát, že zazní skladby jak světové klasické houslové literatury, tak skladby virtuózní.

Vstupenky na koncert je možno zakoupit v běžných předprodejích v Šumperku a také před koncertem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.