KULTURA

Klasika Viva přivítá laureátku Ceny Anny Hostomské

4. října 2006, 22:49, téma KLASIKA VIVA, rj
Klasika Viva přivítá laureátku Ceny Anny Hostomské Šumperk - Druhé pololetí sezóny 2006-2007 cyklu Klasika Viva v Šumperku pokračuje v úterý 10. října 2006 od 19 hodin opět v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku, a to houslovým recitálem. Organizátoři pozvali do Šumperka laureátku Ceny Anny Hostomské (uděluje se na festivalu mladých umělců Šumperské Preludium), vynikající mladou houslistku Markétu Janouškovou.
Šumperk - Druhé pololetí sezóny 2006-2007 cyklu Klasika Viva v Šumperku pokračuje v úterý 10. října 2006 od 19 hodin opět v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku, a to houslovým recitálem. Organizátoři pozvali do Šumperka laureátku Ceny Anny Hostomské (uděluje se na festivalu mladých umělců Šumperské Preludium), vynikající mladou houslistku Markétu Janouškovou.

Markéta Janoušková hraje na housle od svých 6 let, navštěvovala Hudební školu hl. m. Prahy, nyní studuje třetím rokem na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Dany Vlachové. Pravidelně navštěvuje mistrovské kurzy prof. Cyruse Forougha, Václava Hudečka, Gabriely Demeterové či prof. Ivana Štrause. Je vítězkou šesti ročníků soutěže „Plzenecké housličky“ (1995 – 2000), v roce 1999 zvítězila na celostátní soutěži hudebních škol MŠMT, v letech 1999 a 2001 získala 1. cenu a absolutní vítězství na mezinárodní houslové soutěži „Čírenie talentov“ na Slovensku (Dolný Kubín) a v roce 2002 získala 1. cenu na Kociánově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí. V roce 2003 získala titul laureáta mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, o rok později zvítězila v soutěži Prague Junior note, získala Cenu Bohuslava Martinů a s triem (klavír - L. Klánský, vcello - N. Ardaševová), po šesti letech obhájila titul absolutního vítěze v soutěži hudebních škol. V letošním roce se stala vítězkou Letních houslových kurzů Václava Hudečka a díky tomu s ním bude vystupovat na Vánočním turné po celé České republice. Má za sebou řadu vystoupení v České i Slovenské televizi a v Českém rozhlase. Na koncertech vystoupila s předními orchestry (Český komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie, Severočeská filharmonie, Archi di Slovakia, Pardubická filharmonie) a dirigenty Ondřejem Kukalem, Leošem Svárovským a Petrem Vronským. Pravidelně je též zvána k účinkování na sólových recitálech, kde vystoupila též m.j. s Václavem Hudečkem, Gabrielou Demeterovou, Josefem Sukem, Lubomírem Brabcem a Karlem Gottem. Markéta hraje na mistrovský nástroj Eugena Deganiho z roku 1899 zapůjčený ze Státní sbírky hudebních nástrojů.

Na klavír bude Markétu Janouškovou doprovázet Barbara Kürstenová. Barbara Kürstenová absolvovala Konzervatoř v Praze, kde studovala v klavírní třídě prof. Radomíra Melmuky a prof. dr. Jaromíra Kříže. Souběžně se u prof. Jaroslava Přikryla věnovala také hře na cembalo. Později doplnila své vzdělání na cembalových kurzech, které vedli prof. Helmut Franke a Neal Peres da Costa..

Je členkou několika komorních souborů. V roce 1994 spolupracovala s Gillesem Colliardem a Brixiho komorním orchestrem na nahrávce houslových koncertů J. S. Bacha. Jako cembalistka Collegia českých filharmoniků se v roce 1997 podílela na natáčení CD „The Italian Baroque“. Barbara Kürstenová často vystupuje doma i v zahraničí. K mezinárodním úspěchům patří mimo jiné koncertní turné po Japonsku v letech 2001, 2003 a 2005.

Koncert se opět uskuteční v nádherných prostorách klášterního kostela v Šumperku. Již zahajovací koncert 2. pololetí všechny posluchače přesvědčil, že klavír zní v této prostoře nádherně a v kombinaci s houslemi se nabídne všem jedinečný hudební zážitek. Pro své šumperské vystoupení si Markéta Janoušková připravila následující program: L. van Beethoven - Sonáta č. 5 op. 24 „Jarní“, W. A. Mozart – Rondo C Dur, J. Suk – Čtyři kusy pro housle a klavír op. 17 (výběr), A. Dvořák – Sonatina pro housle a klavír; Mazurek, M. de Falla – Španělský tanec, P.d e Sarasete – Andaluská romance op. 22, B. Bartók – Rumunské tance, J. Massenet – Meditace z opery Thais, M. Ravel – Tzigane. Zmíněný program nám tedy dává znát, že zazní skladby jak světové klasické houslové literatury, tak skladby virtuózní.

Vstupenky na koncert je možno zakoupit v běžných předprodejích v Šumperku a také před koncertem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.