SPORT

Mistrovství Evropy připravilo milovníkům jezdeckého sportu mimořádné zážitky

20. září 2006, 21:58, -vavka-
Mistrovství Evropy připravilo milovníkům jezdeckého sportu mimořádné zážitky Zábřeh - Vše začalo čtvrtečním úvodním ceremoniálem na městském stadionu. Byl spojen se záplavou květů a bohatým kulturním programem, v němž se prezentovalo to nejlepší ze současné kultury ve městě i regionu.
Zábřeh - Vše začalo čtvrtečním úvodním ceremoniálem na městském stadionu. Byl spojen se záplavou květů a bohatým kulturním programem, v němž se prezentovalo to nejlepší ze současné kultury ve městě i regionu.

Jezdci z 18 zemí světa se při něm představili divákům ve slavnostním - téměř olympijském nástupu.

Slib přednesla za všechny závodníky jezdkyně z domácí stáje, Kateřina Kyselá. V precizně vypracovaném scénáři organizátoři nezapomněli ani na hostesky s vlajkami, děti s balónky a vypouštění holubů – vše komentované v českém a anglickém jazyce. Z tribun to sledovalo na Zábřeh nevídané množství diváků.

Další dny do areálu stájí u Kyselých mířily průvody dětí i dospělých, aby až do neděle postupně sledovaly nejen samotný závod, ale i všechny jeho doprovodné akce. Na nově postavené tribuně bylo neustále plno.

V sobotu se začínalo ještě za tmy – hromadným startem v 6 hodin ráno. Na trať vyrazilo 57 jezdců, závod dokončilo 39 z nich. Trať měřila celkem 120 kilometrů a jezdci ji absolvovali v pěti různě dlouhých kolech. Vítězka - Holanďanka Carmen Romerová – trať zvládla za 6 hodin a 50 minut. Český tým reprezentovala patnáctiletá Markéta Terberová, která dojela do cíle jako čtvrtá nejrychlejší Evropanka. Její kůň Chosita získal v pátečním hodnocení cenu kondice a v neděli zvláštní cenu pro nejlépe připraveného koně. Kobylka Kyselých měla krizi – závod dojela, ale se svou jezdkyní skončila až na samém závěru výsledkové listiny.

S číslem 14 na mistrovství startovala princezna ze Spojených arabských emirátů. Do cíle závodu dojela čtvrtá a v rozhovoru pro REJ.cz slovy chvály na absolvovanou trasu a organizaci závodu nešetřila. Pod čísly 2 a 13, pod kterými jsou jako jezdci známí po celém světě, jeli závod další členové královské rodiny. Mladým šejkům se v Zábřehu líbilo - na závodišti si užívali odděleného soukromí ve stavbách typu pouštního stanu s perskými koberci a stromky v předzahrádce.

Po každém kole, a před kolem posledním, musely koně projít veterinární prohlídkou. O tu se staral početný tým mezinárodních veterinářů. Koně bylo třeba po dojezdu zchladit a zklidnit. Sloužil k tomu vyhrazený prostor před vstupem na „veterinu“. Nepodařilo-li se zvířeti do půl hodiny „srazit“ tep na 64 úderů za minutu, nemohl s jezdcem znovu na trať a ze závodu musel být vyřazen. V tzv. padoku na to „padaly“ litry a litry vody.

Zatímco na jezdce ostatních států nebylo při této činnosti radno mluvit, pro jednoho z synů šejka z Bahrajmského království to naopak byla nejsprávnější chvíle k rozhovoru i pro REJ.cz. Vybojoval si třetí místo a přesto, že nemohl do cíle dojet se svým bratrem (jeho kulhající kobylku už veterináři do posledního kola nepustili – pozn. Rejdakce) byl s průběhem závodu spokojen.

Nedělní závěrečné hodnocení - rovněž ve stylu slavnostního nástupu jezdů a koní – se opět neobešlo bez květin a hodnotných cen. Oceněným je předávali zástupci karlovarské firmy Mosser. Na zakázku vyrobili i ve zlatě vyvedený pohár pro absolutního vítěze. Do Holandska, jehož státní hymna mj. zazněla při vyhlašování vítězů hned dvakrát, si ho odvezla Carmen Romerová.

Jezdce z královských rodin diváci při vyhlašování vítězů nespatřili. Odjeli ještě v sobotu a během nedělního dopoledne zmizely i jejich dočasné exotické příbytky. Cena ze Zábřehu, za celkové třetí místo, bude princi Faisal Al Quassimi Abdul doručena letadlem.

   


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.