Mistrovství Evropy připravilo milovníkům jezdeckého sportu mimořádné zážitky

20. září 2006, 21:58, -vavka-
Mistrovství Evropy připravilo milovníkům jezdeckého sportu mimořádné zážitky Zábřeh - Vše začalo čtvrtečním úvodním ceremoniálem na městském stadionu. Byl spojen se záplavou květů a bohatým kulturním programem, v němž se prezentovalo to nejlepší ze současné kultury ve městě i regionu.
Zábřeh - Vše začalo čtvrtečním úvodním ceremoniálem na městském stadionu. Byl spojen se záplavou květů a bohatým kulturním programem, v němž se prezentovalo to nejlepší ze současné kultury ve městě i regionu.

Jezdci z 18 zemí světa se při něm představili divákům ve slavnostním - téměř olympijském nástupu.

Slib přednesla za všechny závodníky jezdkyně z domácí stáje, Kateřina Kyselá. V precizně vypracovaném scénáři organizátoři nezapomněli ani na hostesky s vlajkami, děti s balónky a vypouštění holubů – vše komentované v českém a anglickém jazyce. Z tribun to sledovalo na Zábřeh nevídané množství diváků.

Další dny do areálu stájí u Kyselých mířily průvody dětí i dospělých, aby až do neděle postupně sledovaly nejen samotný závod, ale i všechny jeho doprovodné akce. Na nově postavené tribuně bylo neustále plno.

V sobotu se začínalo ještě za tmy – hromadným startem v 6 hodin ráno. Na trať vyrazilo 57 jezdců, závod dokončilo 39 z nich. Trať měřila celkem 120 kilometrů a jezdci ji absolvovali v pěti různě dlouhých kolech. Vítězka - Holanďanka Carmen Romerová – trať zvládla za 6 hodin a 50 minut. Český tým reprezentovala patnáctiletá Markéta Terberová, která dojela do cíle jako čtvrtá nejrychlejší Evropanka. Její kůň Chosita získal v pátečním hodnocení cenu kondice a v neděli zvláštní cenu pro nejlépe připraveného koně. Kobylka Kyselých měla krizi – závod dojela, ale se svou jezdkyní skončila až na samém závěru výsledkové listiny.

S číslem 14 na mistrovství startovala princezna ze Spojených arabských emirátů. Do cíle závodu dojela čtvrtá a v rozhovoru pro REJ.cz slovy chvály na absolvovanou trasu a organizaci závodu nešetřila. Pod čísly 2 a 13, pod kterými jsou jako jezdci známí po celém světě, jeli závod další členové královské rodiny. Mladým šejkům se v Zábřehu líbilo - na závodišti si užívali odděleného soukromí ve stavbách typu pouštního stanu s perskými koberci a stromky v předzahrádce.

Po každém kole, a před kolem posledním, musely koně projít veterinární prohlídkou. O tu se staral početný tým mezinárodních veterinářů. Koně bylo třeba po dojezdu zchladit a zklidnit. Sloužil k tomu vyhrazený prostor před vstupem na „veterinu“. Nepodařilo-li se zvířeti do půl hodiny „srazit“ tep na 64 úderů za minutu, nemohl s jezdcem znovu na trať a ze závodu musel být vyřazen. V tzv. padoku na to „padaly“ litry a litry vody.

Zatímco na jezdce ostatních států nebylo při této činnosti radno mluvit, pro jednoho z synů šejka z Bahrajmského království to naopak byla nejsprávnější chvíle k rozhovoru i pro REJ.cz. Vybojoval si třetí místo a přesto, že nemohl do cíle dojet se svým bratrem (jeho kulhající kobylku už veterináři do posledního kola nepustili – pozn. Rejdakce) byl s průběhem závodu spokojen.

Nedělní závěrečné hodnocení - rovněž ve stylu slavnostního nástupu jezdů a koní – se opět neobešlo bez květin a hodnotných cen. Oceněným je předávali zástupci karlovarské firmy Mosser. Na zakázku vyrobili i ve zlatě vyvedený pohár pro absolutního vítěze. Do Holandska, jehož státní hymna mj. zazněla při vyhlašování vítězů hned dvakrát, si ho odvezla Carmen Romerová.

Jezdce z královských rodin diváci při vyhlašování vítězů nespatřili. Odjeli ještě v sobotu a během nedělního dopoledne zmizely i jejich dočasné exotické příbytky. Cena ze Zábřehu, za celkové třetí místo, bude princi Faisal Al Quassimi Abdul doručena letadlem.

NA DYMYTRY ZADARMO

Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na metalový koncert zadarmo.

Jaká image je typická pro členy kapely Dymytry?

A) Zahalují si tváře
B) Oblékají se do kožichů
C) Všichni nosí plnovous

Vstupenku na festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 20. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Klára Hollarová ze Šumperka a Petr Horáček z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).