KULTURA

"Na králickém festivalu se nám hrálo báječně," shodli se domácí i zahraniční hudebníci.

15. července 2000, 18:02, Marie Poláchová, Alena Mitterová
   Koncert pražské skupiny Vltava sklidil na králickém festivalu velký ohlas. Nejen o pocitech z vystoupení jsme si popovídali s jejím zpěvákem, flétnistou a saxofonistou Tomášem Průšou.
   Koncert pražské skupiny Vltava sklidil na králickém festivalu velký ohlas. Nejen o pocitech z vystoupení jsme si popovídali s jejím zpěvákem, flétnistou a saxofonistou Tomášem Průšou.

   Jak se vám hrálo na králickém festivalu?
Báječně. Po dlouhé době je celkem letní počasí, a to člověku pomůže. Hráli jsme navečer, když zapadalo sluníčko. Králíky jsou velmi příjemné místo, už jsme tady několikrát byli. Jednou jsme se dokonce vypravili k blízkému klášteru, čehož jsme pak litovali, protože to bylo strašně do kopce.

   Je vaše účast na festivalu součástí většího turné?
Když má kapela tři koncerty za sebou, tak tomu říká turné. My hrajeme v podstatě pořád, protože klubová kapela si nemůže dovolit nehrát. V létě se naše činnost přesouvá samozřejmě z klubů na festivaly, kde můžeme vystupovat v jiném prostředí. Včera jsme třeba hráli na Šumavě mezi zříceninami starého hradu, kam bych se normálně sám nedostal. V srpnu si chceme dát chvíli volno, které přerušíme účastí na trutnovském festivalu.

   Napadlo vás někdy nazpívat něco v angličtině?
Myslím si, že na zpívaní a hraní anglicky je tady spousta jiných kapel. Nemáme ambice hrát v zahraničí. Vystupovali jsme sice třeba ve Vídni, ale to byla spíše akce pro Čechy žijící v Rakousku. Věřím, že bychom v cizině našli publikum, ale posluchači by byli ochuzeni o velmi podstatnou část o texty , které píše Robert Nebřenský. Já osobně jsem spokojen tady a myslím, že je ještě dost lidí, kteří nás neznají a přitom by se mohli stát případně našimi fanoušky. Pořád se máme ještě kam rozvíjet. Hlavní pro nás je, abychom měli kde hrát a lidi o nás věděli.

   Chtěl byste ještě něco vzkázat našim internetovým čtenářům ?
Chtěl bych jim vzkázat, ať se podívají na naše stránky (adresa je www.vltava-beat.cz). V průběhu června jsme udělali nový design. Chceme, aby tam našli všechny informace, které je zajímají.

   Mezi největší atrakce IX. králické nejen rockové události patřil koncert zahraničního tria The Rockadelic Kings. Na naše otázky ochotně odpovídali členové skupiny: zpěvák a kytarista Lord Bishop, bubeník Emil Hachfeld a Lion hrající na basovou kytaru, flétnu a harmoniku.

   Jak se vám líbila atmosféra při vašem koncertu?
Lion: Bylo to báječné, publikum bylo skvělé, hrálo se nám výborně. Bishop: Víte, nejsme ta nejlepší skupina na světě, ale v této zemi lidé dokáží ocenit hudbu a umění. Nehrajeme ty největší hity, ale cítili jsme, že se naše vystoupení líbilo a to je pro nás nejdůležitější.

   Jaké je složení vaší skupiny ?
Emil: Jsme mezinárodní skupina, Bishop je z N.Y., Lion z Londýna, já z Berlína a pracujeme v Drážďanech.

   Jak dlouho spolu hrají The Rockadelic Kings ?
Emil: Od roku 1999, album REVOLUTION 2000 nám vyšlo v listopadu 1999. Letos na podzim nám vychází nové CD Pussy Radar.

   Hrajete více pod otevřeným nebem nebo v klubech ?
Lion : Většinou hrajeme v klubech, ale tady se nám velmi líbí, reakce posluchačů byly jedny z nejlepších, jakých se nám kdy dostalo. Bishop : Lidé na festivalu pod otevřeným nebem jsou více free než v klubech, kde je občas cítit stres. Festivalová nálada se víc podobá Woodstoku.

   Hraje se vám lépe v Evropě nebo ve Spojených státech ?
Bishop : Rozhodně v Evropě. Nesnáším Ameriku. Je to sice země příležitostí, ale pro umělce je to tam těžké. V U.S.A. jsou pouze dva stupně - úroveň Madonny a úroveň, když nejste Madonna. Mezi tím není žádný další stupeň. Tady v Evropě můžete vydat CD, jet na turné po celém kontinentě a máte zaplacené výdaje a dokonce si i vyděláte. Ve Státech to takhle nejde. Potřebujete peníze na spoustu věcí, mám s tím zkušenosti, protože jsem byl na americkém turné.

   Jak se cítíte v České republice?
Lion: Milujeme to tady, jsou tu krásný holky. Pivo mám taky rád, ale holky jsou lepší. Bishop: České ženy jsou více přirozené, nelíčí se tolik jako Američanky... Je dobré když se ráno vedle nějaké probudíte a ona vypadá stejně jako večer.

   Chtěli byste něco vzkázat lidem v České republice ?
Emil: Doufám, že se brzy sejdeme v EU a že nebudou žádné hranice mezi ČR a Německem. Jsem první evropský nacionalista.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.